page-loader-image

Miskolci Egyetem Természetjáró Szakosztály

honlap borító kép
Kedves túrázók!
Kötelező jogszabály nélkül túravezetőink saját belátásuk szerint dönthetnek a túráik megtartásáról.
FONTOS KÖZLEMÉNY AZ EGYETEMISTÁKNAK!
Az aláírás feltételeihez szükséges pontozási rendszer megváltozik 2020 tavaszi félévtől.
Az új pontozás az Aláírás oldalunkon olvasható!
Olvasd el! A testnevelés aláírásod is múlhat rajta!
Találkozó: Felső-Majláthon az 1-es busz végállomásán 9:00 óráig, innen elsétálunk a Hóvirág utcáig, ahonnan kezdődik a túra.
A Gyalogtúra útvonala: Berekalja → Vadas Jenö-völgy → Fehérkő-lápa → Fehérkő → Lillafüred → Szeleta-barlang → Molnár-szikla → Hermann Ottó Emlékpark
Érkezés: Miskolcra 13-14 óra körül.
Leírás:

Ez egy könnyed rövid téli túra sok látnivalóval. A túra során átsétálunk majd Lillafüreden és szép kilátásban lehet részünk a Molnár-szikláról.

A szokásos túra leírás mellett szeretnék pár szóban Vadas Jenőről is megemlékezni, akinek életét és munkásságát eddig nem ismertem.

Vadas Jenő erdőmérnök, erdészeti szakíró, a magyarországi erdők főtanácsosa, a Magyar Királyi Bányászati és Erdészeti Akadémia tanára. 1857. április 2-án Felsőhámoron szüle­tett, Hermann Ottó nevelte, mert édesapját korán elvesztette. Középiskoláit Miskolcon és Selmecbányán végezte. 1878-ban végzett a selmeci akadémián. 1881-ig a Máramaros­szigeti Erdőigazgatóságnál dolgozott, ahonnan a Földművelésügyi Minisztériumba rendel­ték fel szolgálattételre. 1891-ben a selmeci akadémia Növénytani Tanszékére került, ahol növénytant, állattant, erdőművelést és erdővédelmet oktatott három évtizeden keresztül. Élete során többször járt tanulmányutakon Németországban, Svájcban, Svédországban. Több tudományos munkája is megjelent, tankönyveket is írt. 1910-ben a Nemzetközi Erdőkutatási Szervezet (IUFRO) VI. Nagygyűlésén a szövetség elnökévé választották. 1918-ban Budapestre utazott, ahol 1922. július 21-én halt meg.

Vadas Jenő nemzetközi hírű tudós volt. Megszervezte a hazai erdészeti kutatást, meg­alapította az Erdészeti Kísérletek c. folyóiratot. Az erdészeti szakoktatás kiváló képviselője volt. Életműve visszatükrözte Hermann Ottónak, nagybátyjának a tanítását: „értelemből való szeretettel kell közeledni mindnyájunk szülő anyjához a természethez...”

Jelmagyarázat

Könnyű túra: könnyen járható utakon, ösvényeken tett kirándulás kis szintkülönbséggel. Viszonylag rövid és több pihenőpontot tartalmaz. Olyanoknak is javasolt, akik teljesen kezdők és egyáltalán nem sportolnak.
Közepes túra: 3-6 óra gyaloglás erdei utakon, sziklás ösvényeken. Az átlagos kondícióban lévők is könnyen teljesíthetik, de a végére már kellemesen elfáradnak. A túráink többsége ilyen.
Nehéz túra: egész napos, hosszabb túrák, sok szintemelkedéssel, lehetnek benne jelzetlen, vagy nehezen járható szakaszok. Fontos a jó erőnlét, jól bejáratott bakancs, néha a szédülésmentesség. Előfordulhat, hogy egy kicsit sietni kell amiatt, hogy elérjük az utolsó buszt vagy vonatot. De ezek a túrák sem okozhatnak gondot azok számára, akik rendszeresen túráznak, hiszen a komoly teljesítménytúrákhoz képest még ezek is könnyűnek mondhatók.
Aki szeretne valamit tenni az erdőért, annak az alábbi facebook csoportot ajánljuk figyelmébe, ahol a Bükktakarításokról kaphat információkat: https://www.facebook.com/groups/700128057153484/