page-loader-image

Miskolci Egyetem Természetjáró Szakosztály

honlap borító kép
Kedves túrázók!
Kötelező jogszabály nélkül túravezetőink saját belátásuk szerint dönthetnek a túráik megtartásáról.
FONTOS KÖZLEMÉNY AZ EGYETEMISTÁKNAK!
Az aláírás feltételeihez szükséges pontozási rendszer megváltozik 2020 tavaszi félévtől.
Az új pontozás az Aláírás oldalunkon olvasható!
Olvasd el! A testnevelés aláírásod is múlhat rajta!
Találkozó: Találkozó a Búza-téri buszpályaudvaron 6:10-ig, innen a 6:15-kor induló busszal utazunk (a bódvarákói elágazásnál történő átszállással) Tornanádaskára.
A Gyalogtúra útvonala: Tornanádaska → Egykori sárga jelzés nyomvonala → Pasnyag-töbör → Kilátó-zsomboly (ha megtaláljuk) → Útmenti-zsomboly → Vecsembükki zsomboly → Szabó-pallag → Meteor-barlang → Barlangkutató-forrás (opcionális) → Bódvaszilas
Érkezés: Terv szerint Bódvaszilas élelmiszerbolt megállótól a 17.15-kor induló busszal utazunk haza. Érkezés Miskolcra menetrend szerint 18:45 órakor (a Búza-térre).
Leírás:

A túra „a Vecsem-bükk fennsíkjára, a zsombolyok világába vezet”. A túra során az országhatárnak és „néhány zsombolynak a közelében megyünk el”.  (Forrás: az alább idézett könyv)

A zsomboly a magyar nyelv értelmező szótára szerint „karsztos hegységben lefelé táguló, olykor 100 m mély, aknaszerű üreg, barlang”.  A túra során meglátogatott Alsó-hegy „Magyarország zsomboly-paradicsoma”, „ezen a karszt-területen a zsombolyok száma megközelíti a százat, és itt található az ország második legmélyebb barlangja, a 236 méter mély Vecsembükki zsomboly”. (Forrás: Internet)

A túra a „Szívünkhöz közeli tájak” címmel megjelent könyv 155-158. oldalán oldalán leírt túra útvonalát igyekszik követni. A könyvet Soós Ferenc, a Miskolci Egyetem nyugalmazott tanára, az egyetem Természetjáró Szakosztályának oszlopos tagja írta.

FIGYELEM! A túrára csak az jöjjön el, akit nem zavar, hogy

- a túra első felén az időközben megszűnt (?) sárga jelzés útvonalát próbáljuk meg követni, 

- a túra elején (nagyjából a szerpentinig tartó) kb. 1,5 km-es szakasz rendkívül nehezen járható az aljnövényzet miatt (egy bokrok által szinte teljesen benőtt útszakaszon kell átküzdeni magunkat, ezért erősen javallott a teljesen zárt, strapabíró anyagból készült ruházat és sapka viselése), 

- a (karbantartás hiánya miatt?) megszűnt sárga jelzés azt is okozza, hogy a túravezető egy kb. 3 km-es szakaszon (a Pasnyag-töbörtől kb. az Útmenti-zsombolyig) a szokásosnál nagyobb bizonytalansággal fogja vezetni a túrát.

A TÚRÁN MINDENKI A SAJÁT FELELŐSÉGÉRE VESZ RÉSZT!

Jelmagyarázat

Könnyű túra: könnyen járható utakon, ösvényeken tett kirándulás kis szintkülönbséggel. Viszonylag rövid és több pihenőpontot tartalmaz. Olyanoknak is javasolt, akik teljesen kezdők és egyáltalán nem sportolnak.
Közepes túra: 3-6 óra gyaloglás erdei utakon, sziklás ösvényeken. Az átlagos kondícióban lévők is könnyen teljesíthetik, de a végére már kellemesen elfáradnak. A túráink többsége ilyen.
Nehéz túra: egész napos, hosszabb túrák, sok szintemelkedéssel, lehetnek benne jelzetlen, vagy nehezen járható szakaszok. Fontos a jó erőnlét, jól bejáratott bakancs, néha a szédülésmentesség. Előfordulhat, hogy egy kicsit sietni kell amiatt, hogy elérjük az utolsó buszt vagy vonatot. De ezek a túrák sem okozhatnak gondot azok számára, akik rendszeresen túráznak, hiszen a komoly teljesítménytúrákhoz képest még ezek is könnyűnek mondhatók.
Aki szeretne valamit tenni az erdőért, annak az alábbi facebook csoportot ajánljuk figyelmébe, ahol a Bükktakarításokról kaphat információkat: https://www.facebook.com/groups/700128057153484/