page-loader-image

Miskolci Egyetem Természetjáró Szakosztály

honlap borító kép
Kedves túrázók!
Kötelező jogszabály nélkül túravezetőink saját belátásuk szerint dönthetnek a túráik megtartásáról.
FONTOS KÖZLEMÉNY AZ EGYETEMISTÁKNAK!
Az aláírás feltételeihez szükséges pontozási rendszer megváltozik 2020 tavaszi félévtől.
Az új pontozás az Aláírás oldalunkon olvasható!
Olvasd el! A testnevelés aláírásod is múlhat rajta!
Találkozó: 8:40-kor a Tiszai pályaudvaron a Tornanádaskára induló vonat peronján.
A Gyalogtúra útvonala: Szendrő-felső vasúti megálló → Szendrő Felsővár kilátó → Korlát-oldal → Ördöggát → Perkupa vá.
Érkezés: Miskolcra 19:08-kor vonattal (esetleg 18:45-kor busszal).
Leírás:

A 8:51-kor Tornanádaska felé közlekedő vonattal fogunk menni, leszállás Szendrő-felső megállóban (menetrend szerint 10:00-kor).

Figyelem!!! A túra egy jelentős része szurdokvölgyben halad, nagyobb köveken kell lépkedni, ezért a bokát megfelelően megtámasztó túrabakancs használata erősen ajánlott! Több helyen is át kell kelni a patakmedren, csapadékosabb időjárást követően a folyóvízből többé-kevésbé kiálló köveken lehet ezt megtenni, így fontos, hogy a lábbelink vízálló legyen!

Túránk elején Szendrő város központján áthaladva felmegyünk a várhegyre. A szendrői Felsővár egykoron az egész Felső-magyarországi Kapitányság egyik legfontosabb védőbástyája volt. Az ásatások eredményeként a Felsővár kapitányi épületének eredeti falazatának maradványait tárták fel és konzerválták. Stilizált formában, fából újra épült a lőportorony helyén a 24 méter magas torony, melynek alján egy rekonstruált falrészletet láthatunk, az alsó szinten pedig kiállításon mutatják be a feltárások eredményét. A kilátóból csodálatos, 360 fokos panoráma tárul elénk. (A kilátó belépőjegye 600 Ft.)

A várhegyről leereszkedve, Szendrőn áthaladva felkapaszkodunk a Korlát-hegyre, majd hamarosan beérünk a Telekes-patak völgyébe. A Rudabányai-hegységet két részre osztó Telekes-völgy egyike a hazánkban fellelhető legszebb szurdokoknak. Ha csapadékos időszakban, esőzések vagy hóolvadások után járunk itt, lehetünk annyira szerencsések, hogy a patak medrében víz is van. A patak az Aggteleki-karszt lábánál, Imolától nem messze ered, több kisebb mellékvölgy csatlakozik hozzá, míg beér a szurdokba, melyet maga a patak vájt a jól karsztosodó 210-240 millió éves mészkőbe. A patak vízhozama erősen ingadozó, az év nagy részében egyes szakaszai jellemzően teljesen kiszáradnak, a nagyobb esőzések után viszont sártól barna folyóként töltheti meg a völgyszoros talpát. A természetjárók számára a legkedvezőbb a kettő közötti állapot, amikor a kövek között csordogáló patak szikláin ugrálva lehet az egyik partról a másikra átjutni. A völgynek ezt a több mint két kilométer hosszú szakaszát a patak két partján 10-30 méter magas sziklafalak szegélyezik, a kanyarokban kisebb zúgókon bukik alá a víz. A patak és a környező vízfolyások megannyi barlangot vájtak a jól karsztosodó mészkőbe, melyek a sziklafalak aljában és tetején tátonganak. A mohától zöldellő mészkősziklák különleges hangulatot kölcsönöznek a szurdoknak még a lombfakadás előtt is. A napsütötte völgykanyarulatokban tavasszal valódi virágszőnyeg bontakozik ki, ezerszámra nyílnak itt a tavaszi virágok, a hóvirág, a keltikék, a csillagvirág. Mivel a sziklafalak hol az egyik, hol a másik völgyoldalon emelkednek függőlegesen, így a zöld jelzésű ösvényen többször is rá vagyunk kényszerülve, hogy átmenjünk a patak túlsó partjára. A szurdokban ezt csak a patak kövein való egyensúlyozással tudjuk megtenni, így egy kis ügyességre is szükség van a völgytalpon való haladáshoz, segédeszközök (hidak, lánc, stb.) nincsenek.

 

A völgy egyik kanyarulatánál érkezünk el a szurdok leglátványosabb pontjához, magához az Ördöggáthoz. Az oklevelek már az 1200-as években említik ezt a különleges helyszínt. Az elnevezés oka valószínűleg az, hogy karsztos szurdokvölgy mivolta miatt medernyelőket is rejt a patakmeder. A száraz időszakban így búvópatakká válik a vízfolyás, a víz egy ponton eltűnik a mederből, majd újra előbukkan a sziklák alól. Ezt a középkorban a babonás helyiek azzal magyarázták, hogy az Ördög elvarázsolja a vizet, majd lejjebb újra elővarázsolja. Az Ördöggát azonban nem csak a neve miatt különleges helyszín, eredetét tekintve is egyedülálló. Évmilliókkal ezelőtt a patakmeder egy nagy, U alakú kanyart leírva kerülte meg a vízfolyásra merőleges sziklabordát. Ahogy telt az idő, úgy a sziklafalat a víz átszakította, egy rést nyitva, melyen most kis többlépcsős vízesés formájában zúdul alá a megáradt patak vize. A vízesés aljában egy kis tavacska gyűlik össze, különleges, vadregényes hangulatot kölcsönözve a völgykatlannak. Az eredeti U alakú, ma már száraz patakmeder megmaradt, ezt ma Keringőnek nevezik, a turistaút pedig ezen vezet keresztül.

 

 

A szurdok az Ördöggát sziklaszorosa után tovább folytatódik. A patakot követjük a turistaösvényen a főútig, majd arra rátérve hamarosan beérkezünk Perkupára.

Terv szerint a 17:35-kor Perkupáról induló vonattal megyünk vissza Miskolcra, érkezés 19:08-kor a Tiszai pu.-ra (teljesárú jegy 700 Ft / diák 350 Ft). Alternatív lehetőség busszal 17:26-kor Perkupáról, ez 18:45-kor érkezik Miskolcra a Búza térre (teljesárú jegy 930 Ft, diák 465 Ft).

Akik utazási kedvezményre nem jogosultak, azoknak érdemes „Vármegye24” jegyet vásárolni (999 Ft), ami 24 órán keresztül érvényes a vármegye határain belül.

Jelmagyarázat

Könnyű túra: könnyen járható utakon, ösvényeken tett kirándulás kis szintkülönbséggel. Viszonylag rövid és több pihenőpontot tartalmaz. Olyanoknak is javasolt, akik teljesen kezdők és egyáltalán nem sportolnak.
Közepes túra: 3-6 óra gyaloglás erdei utakon, sziklás ösvényeken. Az átlagos kondícióban lévők is könnyen teljesíthetik, de a végére már kellemesen elfáradnak. A túráink többsége ilyen.
Nehéz túra: egész napos, hosszabb túrák, sok szintemelkedéssel, lehetnek benne jelzetlen, vagy nehezen járható szakaszok. Fontos a jó erőnlét, jól bejáratott bakancs, néha a szédülésmentesség. Előfordulhat, hogy egy kicsit sietni kell amiatt, hogy elérjük az utolsó buszt vagy vonatot. De ezek a túrák sem okozhatnak gondot azok számára, akik rendszeresen túráznak, hiszen a komoly teljesítménytúrákhoz képest még ezek is könnyűnek mondhatók.
Aki szeretne valamit tenni az erdőért, annak az alábbi facebook csoportot ajánljuk figyelmébe, ahol a Bükktakarításokról kaphat információkat: https://www.facebook.com/groups/700128057153484/