page-loader-image

Miskolci Egyetem Természetjáró Szakosztály

honlap borító kép
Kedves túrázók!
Kötelező jogszabály nélkül túravezetőink saját belátásuk szerint dönthetnek a túráik megtartásáról.
FONTOS KÖZLEMÉNY AZ EGYETEMISTÁKNAK!
Az aláírás feltételeihez szükséges pontozási rendszer megváltozik 2020 tavaszi félévtől.
Az új pontozás az Aláírás oldalunkon olvasható!
Olvasd el! A testnevelés aláírásod is múlhat rajta!
Találkozó: Búza tér, 7:45-ös busz Mezőkövesdig (a Tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni, menetrend szerint 7:53-kor, onnan picit olcsóbb a jegy);
Mezőkövesden fél óra szabad program (pl. Coop, pékség, DM, újság, WC, váróterem),
majd a bükkzsérci busszal „Hórvölgyi útelágazás” megállóig (370 Ft), érk. 9:51-kor. Innen indul a gyalogtúra.
A Gyalogtúra útvonala: Hór-völgyi elágazás → Túrbucka → Mész-patak → Milleniumi kilátó → Cserépváralja → Vár-hegy → Felső-szoros → Dobi-rét → Kőhodály → Tibolddaróc
Érkezés: Visszabuszok Tibolddarócról:
15:13 (ha gyorsan megyünk)
17:13 (kényelmesen elérhető, de 15:50 körül lesz napnyugta)
Leírás:

Dombok, völgyek, kaptatók és lapos utak egyaránt előfordulnak. Túrabakancsban ajánlatos jönni, mert lehet sár. Fejlámpát/zseblámpát érdemes lehet hozni, ha a későbbi buszt érnénk el, de valószínűleg nem lesz szükség rá.

Találkozó: Reggel 8:25-kor (a 68-as busszal érkezőket bevárva) a "Bükkszentlászlói Elágazás" megállónál
A Gyalogtúra útvonala: Bükkszentlászló → Sűrű-bérc → Csókás-tető → Száraz-tó-völgy → Bükkszentlászló
Érkezés: Dél körül, tempótól függően (11:00 és 13:00 között) a kiindulási pontra
Leírás:

Akik harmadszorra tartanak velünk már kiismerhették, hogy a valaha volt kékmezei katonai lőtér nyomait a Bükkszentlászló fölötti hegyoldalakon máig megtalálhatjuk. A kevésbé rutinos erdőjárók szerencséjére ezek a közel fél évszázaddal ezelőtt kilőtt (veszélytelen) gyakorlólövedékek elég közel értek földet a bükkszentlászlói túraútvonalakhoz, így megfelelő útbaigazítással viszonylag gyorsan bele is botolhatunk egybe, kettőbe, vagy huszonötbe.

Miért három bakacsos tehát egy ilyen kis kiruccanás? A terep száraz, napos időben is gazos és sáros, ha pedig az időjárás aznap nem gondolja elég nagynak ezt a kihívást, akkor egy dzsungeli expedícióval is felérhet egy-két szakasz az útvonalunkon. A túrának egy konkrét célpontja van a Csókás-tetőn, ahol cókmókunkat ledobjuk és szétszéledünk a susnyásba, hogy minél több lőszerre leljünk és versenyezzünk, hogy ki találja meg a legszebbeket, vagy a legtöbbet.

No description available.

Ez a kép a legutóbbi ilyen túrán, távolabbi, de jobb terepviszonyok között végzett keresgélés közben készült.

 

A találkozóhelyre busszal és autóval érkezni egyaránt lehetséges, felmerülő problémák (pl. a gyülekezőnél ~10 perc késés) esetére a túravezető elérhetősége: +36 70 2614371

Találkozó: Felső-Majláth, 15-ös autóbusz végállomása, 8:35
A Gyalogtúra útvonala: Ómassa → Bánkút → Csurgói erdészház → Faktor-rét → Hármaskút → Huta-rét → Holló-kő → Istállós-kő → Istállós-koi-barlang → Szalajka-völgy → Szilvásvárad
Érkezés: Délután négy óra körül Szilvásváradra, hazaút onnan autóbusszal (17:07-kor indul Kazincbarcikai átszállással), érkezés miskolc Búza térre 18:45
Találkozó: 8:30-kor Felső-Majláthon az 1-es villamos végállomásán. Innen a 8:35-kor induló 15-ös busszal indulunk Felsőhámorba.
A Gyalogtúra útvonala: Felsőhámor → Puskaporos → Fehérkő-lápa → Hajnalka-forrás → Vártető → Diósgyőri-vár
Érkezés: a Diósgyőri várhoz legkésőbb 14-re
Leírás:

Felmerülő kérdések, problémák (pl. a gyülekezőnél pár perc késés) esetére a túravezető elérhetősége: +36205199147

Találkozó: Tiszai Pályaudvaron 7:20-ig, ahonnan a vonatunk 7:33-kor indul. Mezőkövesdig vesszük a vonatjegyet, majd onnan Szomolyáig busszal utazunk.
A Gyalogtúra útvonala: Szomolya → Kaptárkövek → Hátmeg-rét → Király-rét → Nyerges-hegyi kaptárkövek → Eger
Érkezés: Egerből vagy a 16:00, ill. 16:40-kor induló busszal, vagy a 16:26-kor induló vonattal indulunk haza. Érkezés Miskolcra legkésőbb 18:15-re.
Leírás:

A fenti útvonal csak tervezet, a túra közben bármikor módosulhat.
Elegendő folyadékot mindenki hozzon magával, kiszámíthatatlan, hogy lesz-e vízvételi lehetőség.

Találkozó: A miskolctapolcai végállomásnál 08:15-kor. Természetesen indulás előtt a 20-as buszt bevárjuk.
A Gyalogtúra útvonala: Miskolctapolca → Nagykőmázsa-völgyi víznyelők → Vörös-kő → Szederbokor → Galya-tető (422 m) → Nagy-Száraz-völgy → Miskolctapolca
Érkezés: 16 óráig visszaérünk Miskolctapolcára.
Leírás:

A túra első állomásaként megtekintjük a Nagykőmázsa alatt található töbröket, majd enyhe emelkedőn át utunkba ejtjük a Vörös-kőnél található feketefenyvesek rengetegét. Ezután célba vesszük a Szederbokor elnevezésű pihenőhelyet, hogy ha az időjárás engedi, akkor tudjunk szalonnát sütni. A következő állomás Galya-tető, ahol gyönyörű kilátás nyílik a Nagy-Som-hegyre, a Nagykőmázsára, illetve Tiszaújváros felé. Utunk ezután érinteni fogja a Nagy-Száraz-völgyet, majd végül megérkezünk Miskolctapolcára.

Az útvonal egyik része jelölt-, míg a másik része jelöletlen turistautakat fog érinteni. Átlagos kondícióval is könnyen teljesíthető lesz.

 

 

A túra során kb. 11,5 km-t fogunk megtenni. Egyéni szükséglethez mérten a szalonnasütéshez tervezett élelmen kívül szendvicseket, elegendő folyadékot mindenki hozzon magával. Az időjárásnak megfelelő öltözetet se felejtsük el. Utunk közben a túravezető ismertetni fogja a helyszínekkel kapcsolatos információkat, érdekességeket.

Megjegyzés:

A szerda éjféltől érvényben lévő tűzgyújtási tilalom miatt a szalonnasütés része a túrának elmarad, de ettől függetlenül túra meg lesz tartva! Ha esetleg időközben feloldanák a tilalmat (amire kicsi az esély), akkor péntek este frissítem a bejegyzést.

A kialakult helyzet miatt kérném, hogy mindenki hozzon magával hidegélelmet!

Találkozó: 7:40-ig a Búza téri Volán buszpályaudvaron. Innen 7.45-kor indul a buszunk Eger irányába. Átszállás Bükkábrányban, várakozási idő a Kácsi buszra kb 9 perc. Érkezés Kácsra 8.55 körül.
A Gyalogtúra útvonala: Kács → Kőhodály → Kaptárkövek → Cserépváralja
Érkezés: Délután 4-kor vagy 5-kor indul Cserépváraljáról busz, legkésőbb fél 7-re Miskolcon vagyunk.
Leírás:

Ez a túra nem a rohanásról fog szólni. Sokat fogunk fényképezni és a szép helyeken elidőzünk, fotózgatunk. Kezdőknek is ajánlott.

Találkozó: 8:30-kor Felső-Majláthon az 1-es villamos végállomásán. Innen a 8:35-kor induló 15-ös busszal indulunk Felsőhámorba.
A Gyalogtúra útvonala: Felsőhámor → Zsófia kilátó → Dolka-gerinc → Csókási-pihenő → Udvar-kö-barlang (Dante pokla) → Felső-forrási-barlang → Kecske-lyuk → Büdös-pest → Szeleta-barlang → Majális-park
Érkezés: legkésőbb 16 órára a Majális-parkba.
Leírás:

Felmerülő kérdések, problémák (pl. a gyülekezőnél pár perc késés) esetére a túravezető elérhetősége: +36205199147

Találkozó: Lillafüreden, az 5-ös autóbusz végállomásánál 8:20-kor
A Gyalogtúra útvonala: Lillafüred autóbusz végállomás → Fehér-kő kilátó → Fehérkőlápa → Jávor-hegy → Bükkszentkereszt → Nagy-Som-völgy → Hét katona sírja → Bükkszentkereszt (gyógyitó kövek) → IV. Béla emlékmű → Bükkszentkereszt → Somos-hegy → Kis-dél → Bükkszentkereszt kilátó → Kerek-hegy alja → Libegő alsó végállomása → Lillafüred autóbusz végállomás
Érkezés: Tempótól függően kora délután (13-15 között) a kiindulási pontra
Leírás:

Látnivalókkal megspékelt útvonalat járunk be Lillafüred és Bükkszentkereszt között, érintve kilátókat, katonasírokat, gyógyító köveket, és remélhetőleg sok-sok virágot a tavaszi erdőben. Néhány szakasz nehezebb lehet a kevésbé rutinosaknak, kövekre, sárra, gazra érdemes felkészülni.

A találkozóhelyre busszal és autóval érkezni egyaránt lehetséges, felmerülő problémák (pl. a gyülekezőnél pár perc késés) esetére a túravezető elérhetősége: +36 70 261 4371

Találkozó: 8:30-kor Felső-Majláthon az 1-es villamos végállomásán. Innen a 8:35-kor induló 15-ös busszal indulunk Ómassáig.
A Gyalogtúra útvonala: Ómassa → Jubileumi-forrás → Szentlélek → Örvény-kő (Jókai emlékmű) → Magos-kő → Lencsés-nyereg → Majális park
Érkezés: legkésőbb 16-ra a Majális-parkba
Leírás:

Csináljuk meg együtt a Népek Tavasza emléktúrát! További információ: http://www.nepektavasza.hu

http://www.nepektavasza.hu/document/2022/NT2022_Jokai16.pdf

Felmerülő kérdések, problémák (pl. a gyülekezőnél pár perc késés) esetére a túravezető elérhetősége: +36205199147

Találkozó: A miskolctapolcai autóbusz végállomáson 8:30-ig
A Gyalogtúra útvonala: Miskolctapolca → Homokkő-forrás → Kékmező → Csókás-völgy → Kőlyuk-galya → Kőlyuk-völgy → Szent Korona kilátó → Kisgyőr
Érkezés: Kisgyőrből a 17:15-kor induló Volánbusszal utazunk Miskolcra.
Leírás:

A túra során jelzett és jelzetlen utakon is fogunk haladni. A Homokkő-forrásra, mint vízvételi helyre ne számítsunk, elegendő enni és innivalót mindenki hozzon magával. A három bakancs ne riasszon el senkit, átlagos kondícióval teljesíthető a túra.

Túravezető elérhetősége: 20/401-1051

A képek 2003. áprilisában, ugyanezen az útvonalon, Soós Feri bácsi által vezetett túrán készültek.

Találkozó: Búza tér, 7:45-ös mezőkövesdi busz Bükkábrányig (a teljes árú jegy 650 Ft; a Tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni [lent, a Pennyvel szembeni megállónál], menetrend szerint 7:53-kor), Bükkábrányban menetrend szerint 9 percünk lesz átsétálni a 2-3 percre lévő boltig; onnan a kácsi busszal megyünk Tibolddaróc középső megállójáig (250 Ft), érkezés 8:47-kor. Innen indul a gyalogtúra.
A Gyalogtúra útvonala: Tibolddaróc → Karud-alja → Dobi-rét → Kis-Farkas-kő → Pallag-oldal → Kács
Érkezés: Visszabusz Kácstól: 13:05 (a teljes árú jegy 310+650 Ft), érkezés Miskolcra: 14:15.
Leírás:

Mindenféle terep (dombok, völgyek, kaptatók és lapos utak egyaránt előfordulnak).

Túrabakancsban ajánlatos jönni, mert lesz sár. (Ha van kamáslid, az is jól jöhet.) / 
Hiking boots are recommended for the mud. (If you also have a pair of gaiters, you can make use of them.)

Találkozó: Miskolc-Tiszai Pályaudvar 6:50, a 6:59-kor Tornanádaskára induló vonattal megyünk Perkupáig (oda 8:19-kor érkezünk)
A Gyalogtúra útvonala: Perkupa vá. → Martonyi kolostorrom → Csengő-tető → Szalonna → Rakaca-víztározó → Vár-hegy → Szendrö
Érkezés: Szalonnára 12-13 óra körül érkezünk, onnan busszal (12:39->13:55) és vonattal (13:44->14:56) is el lehet jutni Miskolcra; azokkal, akik tovább jönnek Szendrőre, az érkezés kb 15-16 óra körül érkezünk, hazaút: vonat (15:50->16:56), busz (16:08->17:15; 16:10->17:45; 16:43->18:15)
Leírás:

A találkozóig (Miskolc-Tiszai Pályaudvar 6:50) kérek mindenkit, hogy vegye meg a vonatjegyet Perkupáig. A pályaudvaron a Tornanádaskára induló vonat melletti peronon lesz a talélkozó pontos helye.
Az Egyetemvárosból elérhető a Tiszai Pályaudvar a 20-as autóbusszal (Repülőtér irány, Egyetemi Kollégiumok megállónál van 5:57-kor), majd a Centrum megállónál át kell szállni az 1-es villamosra (Tiszai Pályaudvar irány).


Lehetőség van részt venni csak a rövid (14 km, 516 m szintemelkedés) változaton Szalonnai kiszállással, ami 2 bakancsot, azaz 6 pontot ér, vagy tovább menni Szendrőre, ami együtt 24,6 km hosszú túra 704 m szintemelkedéssel (ez már három bakancsot és hét pontot ér). Megnézzük a Martonyi kolostorromot, elmegyünk a TV-toronyhoz, valamint Szalonnán megtekintjük a Református templomot. A hosszú túrán érintjük még a Rakaca-víztározót, valamint a Szendrői kilátót és a várromot.

A kép 2021. szept végén készült a Rakacai Tóról és a háttérben a Szalonnai hegységről.

Találkozó: 08:30 Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben)
08:40-kor induló Zemplén IC-vel megyünk Erdőbénye vasúti megállóhelyig, majd tovább utazunk a
09:40-kor induló busszal Erdőbénye, Ligettető megállóig 09:59-re érkezünk meg (Baskó felé közlekedik a busz)
A Gyalogtúra útvonala: Erdőbénye, Liget-pihenő → Szokolya-tó → Tállyai-Hideg-kút → tállyai Várhegy (panoráma pont) → Hollós-tető (kilátás és sziklaformáció) → erdőbényei Várhegy (panoráma pont) → Erdőbénye, Alsó-rétek
Érkezés: 17:00 körül Erdőbénye, üdülő elágazás nevű buszmegállóba

Visszaút:
"A" terv: 17:05-kor Erdőbénye, üdülő elágazásból induló busszal Erdőbénye vasúti megállóhely bejárati út-ig (17:13-ra), 17:34-kor induló vonattal Erdőbénye vasúti megállóhelytől Miskolc, Tiszai pályaudvarra érkezés 18:27-re (1 átszállás Szerencs, vasúti állomáson)
"B" terv: 19:05-kor Erdőbénye, üdülő elágazásból induló Erdőbénye vasúti megállóhely-ig (19:13-ra), 19:34-kor induló vonattal Erdőbénye vasúti megállóhelytől Miskolc, Tiszai pályaudvarra érkezés 20:21-re (1 átszállás)
Leírás:

A túra vegyes minőségű jelzetlen erdészeti utakon halad, a közlekedés problémát nem okozhat senkinek. Egyedül a három csúcsra (tállyai Várhegy, Hollós-tető, erdőbénye Várhegy) való feljutás miatt ajánlott legalább egész cipő, vagy bakancs. Ezeken köves terepre kell számítani, kifejezetten a tállyai Várhegyen. A tállyai Várhegyen óvatos közlekedés ajánlott egy fedetlen latrina miatt.
Átlagos kondícióval teljesíthető a túra, de a hosszú táv miatt kitartás szükséges. Az elején lesz egy kitartó emelkedő, ami után már a csúcsok megközelítését kivéve könnyedén lehet haladni.
Egy nagyon rövid szakaszon érintjük az egykori Kossuth túra piros jelzését, amit a tavalyi évben nagy részben megszüntettek és a helyére egy zöld sáv jelzés került.

A túra során érintjük Szádeczky-Kardoss Géza - Várak a Zemplénben c. kiadványában kiírt túramozgalmának két igazolópontját is a két Várhegyen, valamint további 2 igazolópont mellett fogunk elhaladni, ám ezeket idő és kilométer keret hiányában nem keressük fel. Az érdeklődők részére szívesen nyújt tájékoztatást a túravezető.

Az út során vízvételi lehetőséggel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 2-3 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

A túra kezdő és végpontja is külterületen van.
Az autóval érkezők részére lehetőség van parkolni a Liget-pihenőben a kiindulási ponton, ebben az esetben a visszajutást meg kell oldani egyénileg (17:48 és 19:48-kor van busz vissza). Vagy Erdőbényén a faluban parkolás esetében is meg kell oldani a visszajutást, ami történhet ugyan ezzel a két bussza, vagy egy 2km-es sétával. Továbbá fel kell szállni a reggeli buszra, ami ki visz minket a Liget-pihenőbe.
Valamint parkolásra van még lehetőség az Erdőbényefürdőre vezető, forgalom elől el nem zárt magánút mentén is, ami a végponton van (honvédségi üdülőhöz vezet). Így fel lehet szállni reggel a buszra az Erdőbénye üdülő elágazás nevű buszmegállóban 9:48-kor. Itt számolni kell arra, hogy külön nincs hely a parkolásra csak az útpadkát lehet igénybe venni, ám a gyér forgalom miatt ez nem okoz problémát. Figyelni kell viszont, hogy az esetlegesen elhaladó erdészeti gépeknek legyen elég helyük a közlekedésre.

Haladástól függően az erdőbényei Várhegyen kell eldöntenünk, hogy melyik buszt érjük el. Innen kb. 1 óra elérni a buszt, vagy ha bőven van időnk akkor kb. 1,5 óra elérni Erdőbényét, itt kényelmesebben lehet várakozni a buszra.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.
A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

A képen az erdőbényei Várhegyről megcsodálható panoráma egy része látható (2021.04.27.):


A túra magasság diagramja:

Találkozó: Miskolctapolca autóbusz végállomáson 8:20-ig
A Gyalogtúra útvonala: Miskolctapolca → Nagy-kőmázsa → Sűrű-bérc → Kis-dél kilátó → Bükkszentkereszt
Érkezés: Bükkszentkeresztről a 14:50-kor induló Volánbusszal utazunk vissza Miskolcra.
Leírás:

Túránk során két kilátóhelyet is érintünk, melyeken geoláda is található. Elsőnek a miskolctapolcai mészkőbánya tetejéről nézünk körül, majd a túra vége felé felmászunk a bükkszentkereszti fából készült kilátóba.

A túravezető elérhetőségei: 20/401-1051, mustar@uni-miskolc.hu

Találkozó: 05:20 Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben)
05:32-kor induló Borsod IC-vel megyünk Hatvan, vasúti állomás-ig, majd tovább utazunk a
06:55-kor induló busszal Hatvan, autóbusz-pályaudvar-tól Mátrafüred, autóbusz-váróterem megállóig, 07:45-re érkezünk meg (a busz Egerig közlekedik)

Az átszállásra csupán 8 perc van, amibe gyaloglás is tartozik, ezért ha lekésnénk a B terv tovább:
07:15-kor induló busszal Hatvan, autóbusz-pályaudvar-tól Gyöngyös, autóbusz-állomás megállóig, 07:45-ra érkezünk meg, majd tovább a
08:00-kor induló busszal Mátrafüred, autóbusz-váróterem megállóig, 08:10-re érkezünk meg (a busz Kékestetőig közlekedik)
A Gyalogtúra útvonala: Mátrafüred → Benevár → Kősánc → Remete-barlang → Jávoros-forrás → Kékes (1014m) → Erzsébet-szikla → Sas-kő → Disznó-kő → Felső-Tarjánkai erdészház → Markazi várrom → Markaz
Érkezés: 17:00 körül Markaz, posta nevű buszmegállóba

Visszaút:
"A" terv: 18:20-kor Markaz, posta megállóból induló busszal Eger, autóbusz-állomás-ig (19:20-ra), 19:40-kor induló busszal Eger, autóbusz-állomás-tól Miskolc, autóbusz állomás-ra érkezés 21:15-re
"B" terv: 18:38-kor Markaz, posta megállóból induló Gyöngyös, autóbusz-állomás-ig (19:00-ra), 19:30-kor induló busszal Gyöngyös, autóbusz-állomás-tól Eger, autóbusz-állomás-ig (20:25-re), 20:40-kor induló busszal Eger, autóbusz-állomás-tól Miskolc, autóbusz állomás-ra érkezés 22:15-re
"C" terv: 18:38-kor Markaz, posta megállóból induló Gyöngyös, autóbusz-állomás-ig (21:00-ra), 21:30-kor induló busszal Gyöngyös, autóbusz-állomás-tól Eger, vasútállomás bejárati út-ig (20:21-re), 20:30-kor induló vonattal Eger, vasútállomás-tól Füzesabony, vasútállomás-ra érkezés 22:47-re, 22:51-kor induló vonattal Füzesabony, vasútállomás-tól Miskolc Tiszai-pályaudvarra érkezés 23:39-re
Leírás:

A túra nagy részt jelzett turistautakon halad, de ezek egy része köves, ezért ajánlott legalább egész cipő, vagy bakancs.
Átlagos kondícióval teljesíthető a túra, de az állandó emelkedő miatt kitartás szükséges. Lehetnek benne 1-1 rövidebb szakaszon meredekebb emelkedők, de inkább lejtők.

Részben érintjük Szádeczky-Kardoss Géza - Várak a Mátrában c. turistamozgalmának pontjait (Benevár, Remete-bérc1, Remete-bérc2).

Az út során csak a bizonytalan Jávoros-forrással lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 2-3 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni. Valamint aki fel szeretne menni a Kékesen lévő tévétoronyba, annak 1000Ft/fő a költsége. Fent egy kávézó is van, lent pedig több büfé/étterem nyitvatartástól függően. Továbbá Markazon a buszt, - amennyiben nyitva van - a Talléros Sörözőben vagy a Vadász Söröző-Borozó-ban tudjuk bevárni.

Az autóval érkezők részére Gyöngyöst ajánlom, mint parkolási pont.

A túrán több kilátópontot is érintünk, ezért viszonylag haladósra kell fogni a tempót, ha a Kékesen időzni akarunk, mert az "A" vagy a "B" visszaút tervet jó lenne megvalósítani. A "C" már csak végső mentsvár.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.
A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/map-july-11-2022-1-43-pm-5e083bd

Találkozó: 8:30 Felső-Majláth buszállomás
A 8:35-kor induló 15-ös busszal megyünk Garadnáig, akinek nincs bérlete, annak 1 darab menetjegy szükséges.
A Gyalogtúra útvonala: Garadna → Turista Emlékpark → Magos-kő (635) → Csókás → Lencsés-nyereg → Zsófia-kilátó → Szeleta-barlang → Molnár-szikla → Majális-park buszvégállomás
Érkezés: 15 óra körül a Majális-park buszvégállomáshoz
Leírás:

Túránk eleje keresztül vezet a Turista Pantheon-on (emlékpark), amely a magyar turistaság kiemelkedő alakjainak állít emléket. Majd a Magos-kőről megtekintjük a Garadna-völgyre nyíló csodás panorámát. Csókáson és a Lencsés-nyergen áthaladva a következő megálló a Zsófia-kilátó, amelyet 4 hete adtak át, szép kilátást nyújt a Palotaszállóra és a környékre. Tovább haladva körülnézünk a Szeleta-barlangban, majd a legendás Molnár-szikla után leereszkedve érkezünk meg a még épülő új látogatóközpont melletti buszvégállomásra.

Találkozó: 8:35 (autóbusz indul: 8:45); Miskolc, autóbusz-állomás (Búza tér, 11-es kocsiállás)
A busszal Kazincbarcika autóbusz állomásig utazunk (érkezés: 9:30), onnan 9:55-kor indulunk tovább Bánhorváti felé
A Gyalogtúra útvonala: Bánhorváti → Bodó-tó → Turcsányi forrás → Damassa-szakadék → Három-kő-bérc → Dedevár → Upponyi-szoros → Uppony
Érkezés: 17:55 Miskolc, autóbusz-állomás (ha sikerül elérni Upponyban a 15:41-es buszt)
18:55 Miskolc, autóbusz-állomás (Upponyból indulás 17:16-kor)
Leírás:

Bánhorvátit elhagyva először a Bodó-tóhoz megyünk, aminek különlegessége, hogy annak dacára sem szárad ki, hogy nem táplálja felszíni vízfolyás. Ezt követően a Miklós-kútja pihenő érintésével Damasa-szakadékhoz tartunk (ha érdekli a csapatot, kis kitérővel útba ejthetjük a Som-pataki pincesort). A Damasa-szakadék megtekintése után délfelé vesszük az irányt, és a Három-kő-bérc közelében lévő kilátópontokról vesszük szemügyre a tájat. Még mindig a déli irányt tartva elérjük Dede-vár romjait, ahonnan Uppony mintegy másfél km távolságra van.

Találkozó: Majális-park buszvégállomásnál 16:30-kor
A Gyalogtúra útvonala: Majális-park → Király-kút → Kecske-lyuk → Hársas-bérc → Nagy-Galya → Galya-kapu-nyereg → Ördög-kúti-zsomboly → Udvar-kő-barlang (Dante pokla) → Kaszás-rét → Lencsés-nyereg → Dolka-­hegy → Zsófia-kilátó → Dolka-­hegy → Szeleta-barlang → Molnár-szikla → Majális-park
Érkezés: A kiindulóponthoz, 22-23 óra körül
Leírás:

A sötétedésre időzített őszi túra célja a nyugovóra tért erdőben szarvasbőgést hallgatni, az új Zsófia-kilátóból pedig Lillafüred esti fényeit megcsodálni. Lámpára, magabiztosságra az esti terepen szükség lesz, nem kezdőknek való!

Eső előfordulhat, sárra mindenképpen készülni kell!

Érkezni busszal, autóval egyaránt lehetséges. Késés esetén a túravezetőt el lehet érni a +36 70 261 4371 telefonszámon, nehogy elinduljunk valaki nélkül.

Találkozó: 8:40-kor a Búza téren a buszállomáson
A 8:50-kor Egerbe induló busszal utazunk Bükkszentkereszt autóbusz-forduló megállóig. A teljesárú menetjegy 560 forint.
A Gyalogtúra útvonala: Bükkszentkereszt autóbusz-forduló → Bükkszentkereszt kilátó → Száraz-Szinva-völgy → Lendeczky út → Kecskeláb-rét → Jávorkút → Ómassa
Érkezés: Ómassáról a 16:35-kor induló 15-ös busszal megyünk vissza Miskolc irányába. (De lehet, hogy az egy órával korábban induló buszt is elérjük.)
Leírás:

Utunk első pontja Bükkszentkereszt kilátója, ahol szép körpanorámát találunk. Majd a falu végét érintve lefelé indulunk az erdős Száraz-Szinva-völgyön. Ezt követően pár száz méter országúti séta után egy sorompóval lezárt erdészeti úthoz érkezünk. A Lendeczky Lászlóról elnevezett turistaúton a Lusta-völgyben folyamatosan emelkedünk felfelé. Kurta-bérc után megcsodálhatjuk az óriási töbröket, melyek utunkat szegélyezik. Kecskeláb-rét és Jávorkút érintésével haladunk tovább Bolhásig, ahol letérünk az aszfaltról és leereszkedünk Ómassára.

Találkozó: Búza tér, 6:50-es kisgyőri busz Mocsolyásig (3-as kocsiállás, a teljes árú jegy 560 Ft). Menetrend szerint 7 perccel később a tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni, a lenti (Pennyvel szembeni) megállónál (onnan csak 465 Ft).
A Gyalogtúra útvonala: Mocsolyás → Latorvár → Kács → Dobi-rét → Hideg-kút-laposa → Mész-patak → Hór-völgyi elágazás
Érkezés: Visszabusz: [A] a rövidebbik (kácsig tartó) túra esetén 11:55 (a teljes árú jegy 840 Ft), érkezés Miskolcra: 13:05; [B] a hosszabb túránál 15:04 (465 Ft a vasúthoz, onnan 840 Ft), érkezés Miskolcra: 16:22 [helyett inkább fél 5 és 5 óra között, mert késés várható*].
Leírás:

A korai indulás a korábbi érkezést szolgálja. Az április 30-ai túra mintájára választható távos:

[A] Részt vehetsz a rövid (9,1 km, 250 m szintemelkedés) változaton kácsi kiszállással. Ennél normális tempó esetén elérhető az a busz, amellyel délután 1-re Miskolcra érhetsz. Az emelkedések és ereszkedések tekintetében közepes nehézségű, de a távot tekintve viszonylag könnyebb túra, Endre javaslatára 1 bakancsot, azaz 3 pontot ér. 

[B] Tovább lehet menni a Hór-völgyi elágazáshoz (ahol étterem, múzeum, pihenő található), így már 17,8 km a táv, 450 m szintemelkedéssel (három bakancsot és 7 pontot ér). Az útvonal Kácstól: → Dobi-rét → Hideg-kút-laposa → Mész-patak → Hór-völgyi elágazás. Ebben az esetben 4 óra és fél 5 között5 óra felé/körül* érkezhetünk a Tiszaira. 

* Mert visszafelé a vonat valószínűleg késni fog, 10 percet szinte biztosan, de akár fél órát is. (Hetekkel ezelőtti pályasérülés miatt, egy egész vágányt kilométereken javítani kell.) Tehát délután fél 5 és 5 óra között várható az érkezés. Aki akar, busszal is jöhet Mezőkövesdtől, az 840 helyett 930 Ft, de annál eleve 36 percet vár(ost néz)ni kellene az átszállásnál, és a busz érkezése a Búza térre menetrend szerint 17:15 (Tapolcai elág.: 17:07), emiatt jobb lehet még mindig a vonat.

Csapadékos idő után sáros szokott lenni. Túrázáshoz túrabakancsot ajánlatos viselni (sár, nedvesség és törmelék bejutása ellen); kullancs ellen pedig olyan hosszú szárú nadrágot és/vagy kamáslit, ami nem fekete.

Találkozó: 08:20 Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben)
08:30-kor induló Hernád IC-vel megyünk Novajidrány vasútállomás-ig, majd tovább utazunk a
09:22-kor induló busszal Regéc, autóbusz-forduló megállóig 09:58-ra érkezünk meg
A Gyalogtúra útvonala: Regéc → Rákóczi-kő → Kavicsbánya-rét → Pengő-kő → Nagy-Péter-mennykő → István-kút → Mlaka-rét → Sólyom-kő (564m) → Hóverem → Kerek-kő → Flórika-forrás → Újhutai csurgó
Érkezés: 18:00 körül az újhutai csurgóhoz

Visszaút:
18:25-kor Háromhuta (Újhuta), autóbusz-forduló megállóból induló busszal Olaszliszka-Tolcsva vasútállomás-ig (18:55-re), 19:28-kor induló vonattal Olaszliszka-Tolcsva vasútállomás-tól Miskolc, Tiszai pályaudvarra érkezés 20:29-re (1 átszállás Szerencs, vasúti állomáson)

Figyelem! Ez az egyetlen busz visszafelé, amit el kell érnünk mindenképpen, ezért néhány szakaszon haladós tempóra lehet számítani. Lehetőleg csak az előre betervezett pihenőpontokon időzzünk.
Továbbá a túra végére jó eséllyel ránk sötétedik, ezért elemlámpa ajánlott.
Leírás:

A túra nagy részt jelzett turistautakon halad, melyek nagy százalékban járt erdészeti utak is, ezért ajánlott legalább egész cipő, vagy bakancs (az utak szét lehetnek taposva és sár is előfordulhat - részben Országos Kéktúra nyomvonal).
Átlagos kondícióval teljesíthető a túra, de a táv miatt kitartás szükséges. Erélyes emelkedőre nem kell számítani.
Egyetlen busz van visszafelé, amit el kell érnünk mindenképpen, ezért néhány szakaszon haladós tempóra lehet számítani. Lehetőleg csak az előre betervezett pihenőpontokon időzzünk.
A naplemente 17:33-kor van, ezért a túra végére már szürkületben, vagy akár sötétben kell haladnunk. Az utolsó 2 km aszfalton halad, ezért nem okozhat problémát, de ajánlott mindenkinek elemlámpa vagy fajlámpa a biztonság kedvéért.

Útvonalpontok (nem mind hosszú pihenőpont):
- Rákóczi-kő (csak elmellőzzük, egy fotó vagy szusszanás erejéig állunk meg)
- Pengő-kő (gyors körbenézés)
- Nagy-Péter-mennykő (fotózás, pihenés)
- István-kút (vízvételezés, gyors körbenézés, sajnos nincs idő letelepedni)
- Mlaka-rét (kiépített pihenő ugyan, de inkább a következő ponton időzünk)
- Sólyom-kő (fotózás, rövidebb pihenés - csúszás esetén kimaradhat)
- Kerek-kő (fotózás, a rendelkezésre álló időtől függő pihenés - csúszás esetén kimaradhat)
- Újhutai csurgó (vízvételezés, bevárjuk a buszt)

Az út során több vízvételi lehetőséggel lehet számolni (István-kút, Flórika-forrás, újhutai csurgó), de ennek ellenére ajánlom, hogy egyéni igényektől függően legalább 1,5-2,5 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezést nem ajánlom, mert a kezdő és végpont között nagyon rossz a tömegközlekedés. Gyalog kb. 2 óra a kezdő és végpont között aszfalton az út. Akik autóval érkeznének azoknak a legjobb, ha a Tiszain parkolnak. Esetleg Szerencs lehet opció, innen van megfelelő tömegközlekedés az indulási pontra, ebben az esetben visszafelé csak Szerencsig kell utazni, de odafelé ugyanannyi az utazási idő.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.
A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/map-july-11-2022-12-26-pm-a9cf46a

Találkozó: Miskolc autóbusz- állomás ( Búza tér), innen a 08:50-kor induló 3753-as járatú busszal megyünk fel Bánkútra.
A Gyalogtúra útvonala: Bánkút → Petőfi kilátó ( tiszta idő esetén) → Huta-rét → Őserdő → Tar-kő → Három-kő → Répáshuta
Érkezés: Répáshutáról 16:03-kor induló járattal vissza Miskolcra, várható érkezés: 17:10 körül a Búza térre.
Találkozó: A miskolctapolcai végállomásnál 09:00-kor.
A Gyalogtúra útvonala: Miskolctapolca → Nagykőmázsa-völgyi víznyelők → Vörös-kő → Szederbokor → Galya-tető (422 m) → Nagy-Száraz-völgy → Miskolctapolca
Érkezés: 15:30-ig visszaérünk Miskolctapolcára.
Leírás:

Programváltozás: A korábban meghirdetett "Túra Kékmezőre" című túra helyett, egy időközben a Sportközpont által erre a napra szervezett "Hagyományőrző Egyetemi Túra" lesz megtartva.

Bővebb információ a túrával kapcsolatban az alábbi plakáton lévő linken érhető el:

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Jelentkezni november 2-án 16:00 óráig, az alábbi linken lehetséges:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdYnti5il9pi7QnAka-MYRfIDuPhLEqruLn7tZODyGvFfmgDQ/viewform?usp=sf_link

Fontos, hogy a túra a Miskolctapolcai busz végállomásról indul 9 órakor, és oda is fogunk visszaérkezni legkésőbb 15:30-ra (Google Űrlapon tévesen szerepel).

Túra leírás:

A túra első állomásaként megtekintjük a Nagykőmázsa alatt található töbröket, majd enyhe emelkedőn át utunkba ejtjük a Vörös-kőnél található feketefenyvesek rengetegét. Ezután célba vesszük a Szederbokor elnevezésű pihenőhelyet, hogy ha az időjárás engedi, akkor tudjunk szalonnát sütni. A következő állomás Galya-tető, ahol gyönyörű kilátás nyílik a Nagy-Som-hegyre, a Nagykőmázsára, illetve Tiszaújváros felé. Utunk ezután érinteni fogja a Nagy-Száraz-völgyet, majd végül megérkezünk Miskolctapolcára.

Az útvonal egyik része jelölt-, míg a másik része jelöletlen turistautakat fog érinteni. Átlagos kondícióval is könnyen teljesíthető lesz.

Találkozó: Felső Majláth, legkésőbb 8:30-ig. Innen a 8:35-kor induló 15-ös busszal megyünk Ómassára.
A Gyalogtúra útvonala: Ómassa → Meteor-forrás → Kapu-bérc → Nyír-kő → Kisvár → Dédesi-vár → Mályinka
Érkezés: Este 6 körül a Búza-térre.
Leírás:

Utunk során több kilátópontot érintünk. Élelem vásárlására nem lesz lehetőség, érdemes eleget hozni.

Kilátás a Kisvárról a Dédesi-várra.

Találkozó: Felső-Majláthon 8:30-ig, ahonnan a 8:35-kor induló 15-ös busszal utazunk a Pisztrángkeltető megállóhelyig.
A Gyalogtúra útvonala: Pisztrángkeltető → Csókás esőbeálló → Andókút → Varbói-tó → Barossaknai elágazás → Ortástető → Majális-park
Érkezés: A Majális-park autóbusz megállóba 16:00-ig
Leírás:

A túra a Bükk északi oldalán halad, több helyen szép kilátással a Varbói-víztározóra, és Parasznyára. Jellemzően jól járható erdei utakon haladunk, néhol kidőlt kidőlt fákkal, illetve magas alljnövényzettel találkozhatunk, de átlagos készségekkel a túra teljesíthető. Az évnek ebben az időszakában sáros utakra is lehet számítani. 

Felmerülő kérdések, problémák (pl. a gyülekezőnél pár perc késés) esetére a túravezető elérhetősége: +3620/985-3303

Találkozó: Miskolc, Majális park autóbusz végállomás; 8:50
A Gyalogtúra útvonala: Majális park → Ortás-rét → Keskeny-lyuk-rét → Lencsés-nyereg → Dolka-gerinc → Zsófia-kilátó → Szeleta-zsomboly → Dolka-nyereg → Molnár-szikla → Majális park
Érkezés: A várható érkezési idő 16:00
Leírás:

Jó Szerencsét!

Kedves Egyetemi Polgár!

Meghirdetjük következő különleges túránkat. A célunk, hogy minél több hallgatóval, oktatóval és dolgozóval szerettessük meg a túrázást, és formáljuk, erősítsük az egyetemi közösséget. Az előző Túra középpontjában a Miskolci Egyetem hagyományai álltak, a mostani kirándulás folyamán az erdő megtisztítását, szebbé tételét tűzzük ki célul, hiszen az őszi természet akkor igazán szép, ha minél kevesebb nyoma van benne az emberi jelenlétnek.

Emellett, a Miskolci Állatsegítő Alapítvánnyal (MÁSA) együttműködve lehetőséget biztosítunk a Túra bizonyos szakaszain kutyasétáltatásra, ezzel is érzékenyítve a kirándulás résztvevőit.  így a menhelyi állatoknak is lehetőséget adunk, hogy kimozduljanak a kennelekből, és ezáltal az állatbarátoknak is örömet tudunk okozni!

A november 5-i Túrából tanulva, ezúttal kettő alkalmat jelölünk meg a kirándulás időpontjaként, ha esetleg az időjárás keresztbe húzná a számításainkat. A regisztrálók közvetlen értesítést kapnak majd az időpont változásról.
 

A tervezett időpont: 2022. november 26. szombat
Rossz idő esetén: november 27. vasárnap

Indulási hely, időpont: Majális Park buszvégállomás, 9:00 óra

Visszaérkezési hely: Majális Park buszvégállomás 16:00 (legkésőbb)

Jelentkezni az alábbi űrlap kitöltésével lehetséges, november 25. 16:00-ig

https://forms.gle/t8AT4Xhoyq3yZB97A

 

A túra útvonala 13,5 km, 466 méter szintemelkedéssel. A Túra során érintjük Keskeny-lyuk rétet, ahonnan szép kilátás nyílik a Bükkre, majd Lencsés-nyereg és Dolka-gerinc következik, onnan pedig a nemrégiben felújított Zsófia-kilátóhoz vezet az utunk, ahonnan letekinthetünk a Hámori-tóra, valamint a Lillafüredi Palotaszállóra. A Szeleta-barlang kis kitérővel megtekinthető, és a Csanyik-völgy után érkezünk vissza az indulási helyünkhöz.

A szemétszedés keretein belül a Majális Parkot és környékét szeretnénk tisztábbá tenni, erre a Túra indulása előtt kerítenénk sort. Ehhez a szükséges eszközöket biztosítjuk (gumikesztyű, szemeteszsák stb).

A pályázatba foglalt Fotópályázatunk erre a Túrára is érvényes, készítsetek minél több képet a természetről! A legjobb alkotásokat Decathlon ajándékutalvánnyal díjazzuk. Az I. 15000 Ft, a II. 10000 Ft, a III. helyezett 5.000 Ft értékben részesül.

További részletek a weboldalon:

http://www.sport.uni-miskolc.hu/index.php/2022/11/21/kirandulas-a-zsofia-kilatoba/

 

A Túrán résztvevőknek ízletes szendviccsel és meleg teával készülünk, amit a Zsófia-kilátónál tervezünk elfogyasztani.

Várunk minden Kedves túrázni vágyót, kérdéseiteket az alábbi email címen tehetitek fel:

mesportkozpont@gmail.com

Találkozó: 08:30 Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben)
08:40-kor induló Zemplén IC-vel megyünk Erdőbénye vasúti megállóhelyig, majd tovább utazunk a
09:40-kor induló busszal Sima, vegyesbolt megállóig 10:05-re érkezünk meg (a busz Baskóig közlekedik)
A Gyalogtúra útvonala: Sima → Hímváró → Kis-Korsós vadászház (Dobrai-réti vadászház) → Nagy-Bükk-oldal → Csurgói erdészház → Timics-kapu → Sás-völgy → Som-bereki vadászház → Tekerjes-völgy → Baskó
Érkezés: 16:00 körül Baskó, Kertalja utca nevű buszmegállóba

Visszaút:
"A" terv: 16:42-kor Baskó, Kertalja utca megállóból induló busszal Erdőbénye vasúti megállóhely bejárati út-ig (17:13-ra), 17:33-kor induló vonattal Erdőbénye vasúti megállóhelytől Miskolc, Tiszai pályaudvarra érkezés 18:27-re (1 átszállás Szerencs, vasúti állomáson)
"B" terv: 18:42-kor Baskó, Kertalja utca megállóból induló Erdőbénye vasúti megállóhely-ig (19:13-ra), 19:34-kor induló vonattal Erdőbénye vasúti megállóhelytől Miskolc, Tiszai pályaudvarra érkezés 20:29-re (1 átszállás Szerencs, vasúti állomáson)
Leírás:

A túra vegyes minőségű (inkább rossz) jelzetlen erdészeti utakon halad, a köves terepeken figyelni kell, ezért ajánlott legalább egész cipő, vagy bakancs.
Átlagos kondícióval teljesíthető a túra, de a rosszabb utak miatt kitartás szükséges. Erélyes emelkedőre csak a Hímváró-szikláknál kell számítani.
Jelzett túristautat csak a Hímváró sziklához való feljutásig érintünk, de itt sem fogjuk feltétlenül követni, mert a jelzések nehezen követhetőek és nincs kijárva, ehelyett egy erdészeti utat követünk. Az érkezési pontnál lehet számítani kiépített pihenőre Baskó határában, valamint kékkúti vízre (ha addig el nem zárják a fagy miatt).

Az út során egyéb vízvételi lehetőséggel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 1,5-2,5 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezők részére lehetőség van parkolni Simán az ifjusági tábor előtt. Az autóhoz való visszajutás megoldható, mivel Baskóról Simán keresztül közlekedik a busz visszafelé Erdőbénye vmh.-ig.

A túrán az óvatos haladás lesz a fő a rossz terepek miatt, de hosszabb pihenővel csak a Csurgói erdészháznál számolok. Kiépített pihenő nem lesz csak a végponton.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.
A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/map-july-10-2022-9-37-pm-9ac1382

Találkozó: Búza tér, 7:50-es kisgyőri busz Mocsolyásig (3-as kocsiállás, a teljes árú jegy 560 Ft).
Menetrend szerint 7 perccel később a tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni, a lenti (Pennyvel szembeni) megállónál (onnan csak 465 Ft).
A menetidő kb. egy óra, és a leszállás után 10 perc séta elteltével esedékes az első „pihenés” (szerelvényigazítás).
A Gyalogtúra útvonala: Mocsolyás → Tarizsa-völgy → Kisrét → Kács → Kőhodály → Karud-alja → Tibolddaróc
Érkezés: Visszabusz:
[A] A rövidebbik (kácsig tartó) túra esetén 11:55;
a teljes árú jegy 840 Ft, érkezés Miskolcra (a Búza térre): 13:05.
Ha (komolyabb fennakadás vagy lassítóhatás folytán) esetleg nem érnénk el, akkor
a 13:05-ös a következő (az viszont átszállásos, Bükkábrányig 310 Ft, onnan még Miskolcig 650 Ft, érk.: 14:15).
[B] A hosszabbik távnál 15:13; Bükkábrányig 250 Ft, onnan még Miskolcig 650 Ft, érkezés: 16:15.
Leírás:

Az indulási és a kiszállási pont az őszivel azonos (Mocsolyás, Kács), de az idei útvonal 
teljesen más: a terep kicsit nehezebb, de rövidebb, és Kácsig most nem lesz turistajelzés. 
Ami várható: sár (jóidő esetén is), patakátlép(del)és, 
illetve egy-két bozótosabb vagy vaddisznók által karbantartott rész. 
(Normálisan teljesíthető, csak nem mindenki szereti az efféle változatos terepet.) 

A választható távok: 

[A] A rövid (7 km, 130 m szintemelkedés) változat Kácson ér véget. 
A terepviszonyok szempontjából átlagos turistautakhoz képest kicsit nehezebb, 
de a távot tekintve kifejezetten rövid túra; egy bakancsot, azaz 3 pontot ér. 
(Most az őszihez képest későbbi és hosszabb menetidejű busszal megyünk, 
hogy ne kelljen olyan korán kelni, ezáltal viszont 80 perccel később rajtolunk. 
Az ősszel mért, viszonylag haladós, de normális tempónkkal elméletileg
elérhető az a busz, amellyel délután 1-re Miskolcra érhetsz, de inkább 
azt is javasolnám, hogy ezúttal rövidebb szünetet tartsunk, jusson a végére is.)
 

[B] Ha már arra járunk, érdemes lehet továbbmenni 
a Kőhodály felé (ami egy hegyoldalba vájt, egykori állattartó hodály), 
majd ha már ott vagyunk, lemenni a közelben lévő, bár kissé nehezebben megközelíthető 
Ablakos-kőhöz (a Karud nevű hegy aljánál), amely egy egykori pogány emlékhely maradványa. 
Így összesen 15 km lesz a táv, 310 m szintemelkedéssel; két bakancsot, azaz 6 pontot ér. 
Az útvonal Kácstól: → Kőhodály → Karud-alja → Tibolddaróc.

Sár, nedvesség és törmelék bejutása ellen túrabakancs viselése mindenképpen ajánlott. Ha van túrabotod és kamáslid (lábszárvédő), bár nem feltétel, érdemes lehet azokat is bepakolnod.

Kullancs előfordulhat; egy eredményesnek talált és kézenfekvő (lábonfekvő) módszer: olyan hosszú szárú nadrág és/vagy kamásli, ami nem fekete. (A túra végén vagy egy-egy kullantós szakasz után azt átnézni.)

Illusztráció az útvonal jellegéről:

A hosszabbik táv második feléhez:

Találkozó: Felső-Majláth, a 8:35-kor induló 15-ös busz. (Azzal 4 megállót megyünk.)
A Gyalogtúra útvonala: Csanyik-völgy buszmegálló → Injekcióüzem (Chinoin/Sanofi) → Hársas-bérc → Keskeny-lyuk-rét → Kis-Galya → Nagy-Ortás-tető → Ostoros-nyereg → Királyasztal → Majális park buszforduló → Gulicska → Vadas Jenő-forrás → Felső-Majláth
Érkezés: A rövidebbik távnál dél körül vagy előtt, 1-es, 5-ös, 15-ös busz megállójánál. A hosszabbik távnál délután.
Leírás:

Dr. Kovács Endre (Imó-kő felé tervezett) túrája helyett; mert ő most kevésbé mobilis, és egy ideig mellőzi a túrázást. Az általa eredetileg kiírt helyen van a találkozó, de közelibb (volánbuszmentes) túra lesz. 

Egy-egy sárosságra hajlamos, valamint meredekebb ereszkedős szakasz is akad benne, de többnyire jelzett turistautak. 

A választható távok: 

[A] A rövid (11,5 km, 330 m szintemelkedés) változat 
Majális park buszmegállónál (1-es, 5-ös, 15-ös busz) ér véget. 
Lényegében a júniusi Bükki Hegyi Maraton egyetlen (negyedmaratonos) körének az útvonala, csak 
az első kilométert a buszhoz igazítva. Két-három rövid szakasztól eltekintve jelzett turistautakon. 
Ezt még egybakancsosnak tekintjük, azaz 3 pontot ér.

[B] Mivel az eredeti terv egy hárombakancsos túra volt, 
biztosítunk lehetőséget hárombakancsos túra teljesítésére is. 
Ha van rá igény, akkor a fenti táv után felmennénk a Gulicska kilátóponthoz, majd 
egy másik útvonalon lejönnénk Felső-Majláthra vagy más, közeli buszmegállóhoz. 
(Ennek az első felében kb. annyi az emelkedés, mint a rövid távban összesen. 
Utána, lefelé pedig most néhol csúszós; de ott le lehet egy kicsit lassulni.) 

Így összesen 19 km lesz a táv, 680 m szintemelkedéssel; három bakancsot, azaz 7 pontot ér. 

Sár és nedvesség bejutása ellen túrabakancs viselése ajánlott. Ha van túrabotod, bár nem feltétel, érdemes lehet azt is elhoznod.

Illusztráció az útvonal jellegéről, előbb a rövidebbik távról: 

A hosszabbik táv második feléhez: 

Találkozó: 06:45 Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben)
06:59-kor induló 35412-es személyvonattal megyünk Perkupa, vasúti megállóhely-ig (Tornanádaska felé közlekedik), 08:19-re érkezünk meg, majd tovább utazunk a
08:41-kor induló busszal Égerszög, iskola megállóig, 09:07-re érkezünk meg (a busz Rudabányáig közlekedik)
A Gyalogtúra útvonala: Égerszög → Pitics-hegyi kilátó → Éger turistaház → Tornakápolna → Borház-tető → Perkupa
Érkezés: 15:30 körül Perkupa, vasúti megállóhely-hez

Visszaút:
"A" terv: 15:36-kor Perkupa, vasúti megállóhely-től induló személyvonattal Miskolc-Tisza pályaudvarra (érkezés 16:56)
"B" terv: 15:56-kor Perkupa, községháza megállóból induló busszal Miskolc, autóbusz állomásra 17:15-re
"C" terv: 16:29-kor Perkupa, vasúti megállóhely-től induló személyvonattal Kazinczbarcika, Szent Flórián tér autóbusz-váróterem (érkezés 17:27), majd onnan a 17:39-kor induló busszal Miskolc, autóbusz állomásra (érkezés 18:15)
"D" terv: 17:26-kor Perkupa, községháza megállóból induló busszal Miskolc, autóbusz állomásra 18:45-re
"E" terv: 17:36-kor Perkupa, vasúti megállóhely-től induló személyvonattal Miskolc-Tisza pályaudvarra (érkezés 18:56)
Leírás:

A túra jelzett turistautakon halad, ezek várhatóan jó állapotúak. De vízálló bakancs ajánlott, mert lehetnek saras, csúszós terepek, valamint a nedves fűben való haladás is átáztathatja a lábbelinket.
Átlagos kondícióval teljesíthető, könnyű túra, a hossza miatt kitartásra lehet szükség a gyakorlatlanabb túrázóknak. Nagy emelkedőkre nem kell számítani, egyedül Égerszöget elhagyva lesz egy nagyobb emelkedő, amíg felérünk a Pitics-hegyre. A Pitics-hegyen egy vascső szerkezetes kilátó van, amelyre a feljutás nem egyszerű. Tériszonyosaknak nem ajánlott! De nekik sem kell elkeseredni, mert az út folyamán több kilátópontot is érintünk.

Az út során vízvéltelezéssel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 1,5-2 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának. Esetlegesen Tornakápolnán lehet működő közkút, de erről nincs információm.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.
Opcionálisan a végén a busz vagy vonat bevárható egy kocsmában, ha nyitva lesz.
Valamint a galyasági tájház is megtekinthető, amennyiben nyitva lesz.

Az autóval érkezők részére Perkupát ajánlom, mint parkolási pont.

A túra kényelmes tempóban haladhat, mert sok opció van a visszautazásra.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.
A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/map-december-29-2022-1f5f6ad

A képen Égerszög látható egy 2019. április 19.-én készült fotón.

Találkozó: Felső-Majláth (Bagolyvár) végállomásról a 08:35-kor induló 15-ös busszal megyünk Ómassára. (Az indulás időpontja a túra előtti napon módosításra kerülhet a menetrend függvényében!)
A Gyalogtúra útvonala: Ómassa -> Szentlélek -> Látó-kövek -> Örvény-kő -> Magos-kő -> Csókás -> Udvarkői-barlang -> Felső-forrás -> Kecske-lyuk -> Majális park buszvégállomás
Érkezés: Várhatóan 15:00-16:00 között
Leírás:

Kilátás a Magos-kőről (nyár elején, készítette: Dr. Kovács Endre)

Találkozó: Miskolc, Búza tér, Volán autóbusz-állomás. 6:40
Autóbusz indul: 6:45, Búza tér; érkezik: 7:30, Kazincbarcika, autóbusz-állomás
***átszállás***
Autóbusz indul: 7:55, Kazincbarcika, autóbusz-állomás; érkezik: 8:42, Szilvásvárad, szalajkavölgyi elágazás
A Gyalogtúra útvonala: Szilvásvárad → Balaton → Bükkmogyorósd → Nagyvisnyó
Érkezés: Nagyvisnyó 17-18 óra körül.
Innen Miskolc 1,5-2 óra autóbusszal.
Leírás:

!A túra során számíthatunk némi esőre, illetve valószínűleg sár is lesz. Kérem a résztvevőket, hogy ennek megfelelő ruházatban jöjjenek!

A túránk során a Bükk ÉNy-i peremén elhelyezkedő észak-hevesi térséggel ismerkedünk meg. A dimbes-dombos terület részben erdővel, részben mezővel borított, így több helyen is szép kilátás nyílik a környező tájra. Az utunkat Szilvásváradon kezdjük, itt (ha igény van rá) megnézzük a Herman Ottó Emlékparkot és a Református kerektemplomot. A települést az Állami Ménesgazdaság Bemutató Telepénél nyugati irányban  hagyjuk el. Elérjük Balaton községet, aminek a megtekintése után ÉK-i irányban folytatjuk az utunkat. Átmegyünk Bükkmogyorósdon, érintjük Lénárddarócot, majd a turánk végét jelentő Nagyvisnyó felé vesszük az irányt.

Illesztve néhány kép a februári bejárásról.


Találkozó: 08:15, Miskolc Tiszai- pu. váróterem (jegyeket váltsuk meg időben)
8:33-kor induló 5047-es vonattal megyünk Mezőkövesd vasútállomásig (Füzesabony felé közlekedik), 09:09-re érkezünk meg, majd átszállunk a 09:17-kor induló Bükkzsérc felé tartó buszra, melyről a Hórvölgyi útelágazás nevű buszmegállónál szállunk le.
A Gyalogtúra útvonala: Hórvölgyi útelágazás → Suba-lyuk → Ódorvár → Hór-völgy → Tebe-rét → Balla-völgy → Répáshuta
Érkezés: Répáshuta,16:03-kor induló busszal várhatóan 17:10-re érkezünk vissza Miskolcra.
Leírás:

A túra időpontjára eső várható, esőkabát és vízálló bakancs legyen náltok / rajtatok!

Túravezető elérhetőségei: 0620/290-1771

Kilátás Ódorvárról

(Dr. Kovács Endre fényképe)

Találkozó: A miskolctapolcai végállomásnál 08:15-kor. Természetesen indulás előtt a 20-as buszt bevárjuk.
A Gyalogtúra útvonala: Miskolctapolca → Nagykőmázsa-völgyi víznyelők → Vörös-kő-völgy → Galya-tető (422 m) → Szederbokor → Nagy-Száraz-völgy → Miskolctapolca
Érkezés: A tervek szerint 16 óráig visszaérünk Miskolctapolcára.
Leírás:

A túra első állomásaként megtekintjük a Nagykőmázsa alatt található töbröket, majd enyhe emelkedőn át utunkba ejtjük a Vörös-kőnél található feketefenyvesek rengetegét. A következő állomás Galya-tető, ahol gyönyörű kilátás nyílik majd a Nagy-Som-hegyre, az Eresztő-hegyre, a Nagykőmázsára, illetve Tiszaújváros felé. Ezután célba vesszük a Szederbokor elnevezésű pihenőhelyet, hogy ha az időjárás engedi, akkor tudjunk szalonnát sütni. A szalonnasütés végeztével a piros jelzésen a Nagy-Száraz-völgy érintésével végül megérkezünk Miskolctapolcára.

Az útvonal egyik része jelölt-, míg a másik része jelöletlen turistautakat fog érinteni. Átlagos kondícióval is könnyen teljesíthető lesz.

 

Egy kép a Galya-tetői kilátásról (télen készült a kép):

A túra során kb. 13 km-t fogunk megtenni. Egyéni szükséglethez mérten a szalonnasütéshez tervezett élelmen kívül szendvicseket, elegendő folyadékot mindenki hozzon magával. Az időjárásnak megfelelő öltözetet se felejtsük el. Utunk közben a túravezető ismertetni fogja a helyszínekkel kapcsolatos információkat, érdekességeket.

Találkozó: 07:50 Miskolc, Egyetemváros, Egyetemi Kollégium nevű buszmegállóban
08:05-kor induló 20-as MVK busszal megyünk a Búza térig (Bosch felé közlekedik), 08:25-re érkezünk meg, majd tovább utazunk a
08:50-kor induló busszal Bükkszentkereszt, Kis-hollós megállóig, 09:07-re érkezünk meg (a busz Egerig közlekedik)
A Gyalogtúra útvonala: Bükkszentkereszt → Somos-bérc → Kis-dél kilátó → Sűrű-bérc → Szederbokor pihenő → Galya-tető → Poklos-tető → Komlóstető → Egyetemváros
Érkezés: 16:30 körül az Egyetemvárosba
Leírás:

Leírás:

A túra a Cantusok Köre egyetemi diáktársaság szervezésében kerül megrendezésre.

A túra részben jelzett turistautakon, részben jelzetlen utakon halad. Vízálló bakancs ajánlott, mert lehetnek saras, csúszós terepek, valamint a nedves fűben való haladás is átáztathatja a lábbelinket.
Átlagos kondícióval teljesíthető, közepes túra, a hossza miatt kitartásra lehet szükség a gyakorlatlanabb túrázóknak. Nagy emelkedőkre nem kell számítani. Az út folyamán több kilátópontot is érintünk.

Az út során vízvéltelezéssel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 2-2,5 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében az oda út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezők részére az Egyetemvárost ajánlom, mint parkolási pont.

A túra kényelmes tempóban haladhat, mert a visszaút nem tömegközlekedéshez kötött.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.
A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/1680520361ce45-utvonal-aa97d58

Találkozó: 06:15 Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben)
06:30-kor induló Tokaj IC-vel megyünk Szerencs, vasútállomás-ig (Budapest-Nyugati felé közlekedik), 06:54-re érkezünk meg, majd átszállunk
07:04-kor induló 5222 személyvonattal Sárospatak, vasútállomás-ig, 07:39-re érkezünk meg (a vonat Sátoraljaújhelyig közlekedik), majd tovább utazunk a
08:05-kor induló buszra és Makkoshotyka, autóbusz-forduló-ig utazunk (08:25-re érkezünk meg)

Remélhetően a személyvonat Szerencsen bevárja késés esetén is az IC-t.
A Gyalogtúra útvonala: Makkoshotyka → Sebes-patak völgye/Bárdos-oldal → Kékszűrő → Jakabvár → Nagy-Somi erdészház → Vaskapu-völgy → Nagy-Mély-völgy → Erdész emlékmű → Ilkovics emlékmű → Makkoshotyka
Érkezés: 17:00 körül Makkoshotyka, autóbusz-forduló-hoz

Visszaút:
"A" terv: 17:30-kor Makkoshotyka, autóbusz-forduló-tól induló busszal Sárospatak, vasútállomásra (érkezés 17:50), majd tovább utazunk a 18:14-kor induló Zemplén IC-vel Miskolc, Tiszai pályaudvar-ig (érkezés 19:15-re)
"B" terv: 20:30-kor Makkoshotyka, autóbusz-forduló-tól induló busszal Sárospatak, vasútállomásra (érkezés 20:50), majd tovább utazunk a 21:40-kor induló személyvonattal Szerencs, vasútállomás-ig (érkezés 22:18-ra), átszállunk a 22:20-kor induló, Nyíregyháza felől Miskolc, Tisza pályaudvar felé közlekedő vonatra (érkezés 22:56-ra)

Az "A" terv az alapértelmezett, a "B" terv csak végső mentsvár, ha sérülés vagy más komoly probléma merülne fel.
Leírás:

A túra teljes egészében jelzetlen utakon halad, ezek vegyes minőségűek lehetnek, de nagy részt járt erdészeti utak. Viszont bakancs ajánlott, mert lehetnek széttaposott utak és saras terep is. Vízálló lábbeli előny, mert a nedves fűben való haladás is átáztathatja a lábbelinket a Kékszűrőn.
Átlagos kondícióval teljesíthető a túra, de a hossza miatt kitartásra lehet szükség. A túra első részében, amíg elérjük Kékszűrűt a Sebes-Patak-völgyében egy kitartó emelkedőre kell számítani, ami helyenként 20% fölötti is lehet. De egyébként nem mondható különösebben nehéznek, itt 300 méter szintkülönbséget küzdünk le.
A visszaút a Nagy-Mély-völgyben egy jó minőségű aszfaltos erdészeti úton halad.

Az út során vízvéltelezéssel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 2-2,5 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának. Esetlegesen Makkoshotykán lehet működő közkút, de erről nincs információm. A Nagy-Mély-völgyben több forrás is van, ám ezeknek az állapota kétséges, és a vízhozamuk is.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezők részére Makkoshotyka végén, a buszforduló után van lehetőség parkolni.

A túra nem rohanós, de az egyetlen értelmes buszközlekedés elérése miatt a végét a Nagy-Mély-völgyben lehet hogy meg kell hajtani.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.
A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/map-december-29-2022-8fb134f

Találkozó: Bánkúton, a Fehér Sas Panzió előtti parkolóban 17:00-kor
A Gyalogtúra útvonala: Bánkút → Petőfi-kilátó → Csurgói erdészház → Faktor-rét → Hármaskút → Olasz-kapu → Zsidó-rét → Keskeny-rét → Három-kő → Nagymező → Bánkút
Érkezés: 23 óra körül a kiindulóponton
Leírás:

Az őszihez hasonló újabb esti túra, ezúttal a Bükk-fennsík legszebb részein. Lámpára, magabiztosságra a sötét, erdei terepen ezúttal is szükség lesz, nem kezdőknek való! Sárral mindenképpen, de akár esővel is lehet hogy számolni kell.

Az időpont és a helyszín miatt a túrára autóval lehet csak eljutni. Mi 2 autóban 6-8 férőhelyet tudunk biztosítani. A jelentkezőket a Majális-parknál az 1-es busz végállomásán vennénk fel, este akár az egyetemre is vissza tudjuk vinni. Ha valaki erre igényt tartana, jelentkezzen bátran a danielkiss0229@gmail.com e-mail címen, vagy az alábbi telefonszámon!

A kirándulás napján késés esetén a túravezetőt el lehet érni a +36 70 261 4371 telefonszámon, nehogy elinduljunk valaki nélkül.

Találkozó: 8:40 Búza tér autóbusz-állomás
A Gyalogtúra útvonala: Bánkút → Faktor-rét → Olasz-kapu → Őserdő → Tar-kő → Három-kő → Bükki Csillagda → Répáshuta
Érkezés: 17:10 (18:10) Búza tér autóbusz-állomás
Leírás:

A Búza térről 8:50-kor indulunk a Volán menetrend szerinti járatával.

A túrát Bánkútról kezdjük. Utunk első fele a fennsíkon halad, különösebb megterhelés nélkül érjük el az Őserdőt. Ereszkedés és a túra legnagyobb szintemelkedésének leküzdése után megcsodáljuk Tar-kőről a panorámát. Tovább haladva kis idő múlva Három-kőre érünk, ahol szintén szép panoráma fogad minket. Majd a Bánya-hegyet megkerülve folyamatosan ereszkedünk, érintjük a Bolygótúra tanösvény kb. felét is. A Bükki Csillagda mellett elhaladva hamarosan beérünk Répáshutára.

A 16:03-kor (esetleg 17:03-kor) induló Volán járattal térünk vissza Miskolcra.

Mivel eleve a fennsíkon kezdjük a túrát, ezért a szintemelkedés nem jelentős. De a túra utolsó pár kilométerén kell leküzdeni a teljes kb. 600 m negatív szintkülönség zömét, így a túra végére kellemesen el fogunk fáradni. Az út során vízvételi lehetőséggel nem számolhatunk, mindenki igényének megfelelően hozzon magával. Stabil, bejáratott túrabakancs használata ajánlott (de legalább egy pár zárt túracipő).

Kilátás Tar-kőről, szemben bal oldalon Három-kő.

Találkozó: 08:15 Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben)
08:30-kor induló Hernád IC-vel megyünk Hidasnémeti, vasútállomás-ig, 09:27-re érkezünk meg, majd tovább utazunk a
09:35-kor induló buszra és Telkibánya, községháza megállóig utazunk (10:03-re érkezünk meg)
A Gyalogtúra útvonala: Telkibánya → Hatvanas-nyereg → Fenyő-kő-oldal → Csepegő-kút → Holló-rét → Bekecs-kert → Rákóczi-kő → Regéc
Érkezés: 17:00 körül Regéc, autóbusz-forduló-hoz

Visszaút:
17:21-kor Regéc, autóbusz-forduló-tól induló busszal Encs, autóbusz-állomás-ra (érkezés 18:30), majd tovább utazunk a 18:44-kor induló Hernád IC-vel Miskolc, Tiszai pályaudvar-ig (érkezés 19:19-re), a vonat Budapest-Keletiig közlekedik
Leírás:

A túra részben jelzetlen utakon halad, ezek vegyes minőségűek lehetnek. Bakancs ajánlott az esetleges saras terep és egy részen a köves-gallyas út miatt.
Átlagos kondícióval teljesíthető a túra, de a hossza miatt kitartás szükséges.
A túra utolsó részére Bekecs-kerttől Regécig több opció is van. Mivel egyetlen busz van hazafelé, amit el kell érni, ezért az útvonalon változtatok ha szükséges.

Az út során vízvéltelezéssel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 2,5-3 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának. Esetlegesen Regécen lehet működő közkút, de erről nincs információm és a buszhoz való igyekvésben nem is biztos, hogy lesz idő kitérőt tenni.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezők részére esetleg Encs lehet parkolási pont. Vagy Telkibánya, de ebben az esetben viszont Bekecs-kerttől egyénileg kell visszajutni, praktikusan a zöld sáv jelzésen Telkibányára.

A túrát helyenként elképzelhető, hogy haladósra kell fogni az egyetlen buszközlekedés elérése miatt.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.
A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/zempleni-utakon-latvanyok-utja-a7aeed7

Találkozó: Egyetemi kollégiumi buszmegálló 8:25-kor. Indulás előtt a 20-as busszal érkezőket megvárjuk.
A Gyalogtúra útvonala: Egyetemi kollégium → Miskolctapolca → Várhegy → Szállítószalag mentén → Sziklakápolna → Hejő mentén → Egyetemi kollégium
Érkezés: Legkésőbb 14-ig visszaérünk.
Leírás:

Időpontváltozás: az eredetileg tervezett időpont helyett 3 héttel később, 2023.06.10-én lesz a túra!

Testneveléshez szükséges pontot, mivel aláíráspótló időszak, ezért még lehet szerezni.

Az Egyetemi kollégiumtól kisétálunk Miskolctapolcára. Onnan egy jelzetlen, majd a sárga jelzés mentén egy meredek kaptatón felmegyünk a Várhegyre, itt megnézzük a szép kilátást. Utunk továbbmegy a cementgyári szállítószalag mentén, és Miskolctapolca déli részén fordulunk el. Megtekintjük a Sziklakápolnát, majd a Hejő mentén visszasétálunk az Egyetem területére.

Ez egy kellemes 10km-s enyhe túra, kevésbé gyakorlott túrázók is könnyedén teljesíthetik.

A túra ugyan nem lesz hosszú, de érdemes készülni megfelelő mennyiségű folyadékkal, ennivalóval, réteges öltözködéssel, esőkabáttal.

Találkozó: 6:25, Miskolc, Tiszai Pályaudvar, a 6:33-kor Füzesabony felé induló személyvonat peronján (előreláthatóan a 8-as vágányról indul a vonat)
Tiszairól személyvonat indul: 6:33 (átszállás Füzesabonyban 7:22-kor, érkezés Egerbe: 7:48).
(Ennek van alternatívája: a Búza térről 6:45-kor indul autóbusz az 1-es kocsiállásról, és érkezik Egerbe 8:18-kor; aki ezzel szeretne jönni, azzal találkozunk Egerben az autóbusz állomáson)

Egerből 8:40-kor indul a busz Kisnánára a 2-es kocsiállásról (érkezés Kisnána, Szabadság u. 10: 9:21)
A Gyalogtúra útvonala: Kisnána, községháza → Kisnánai vár → Domoszlói kapu → Vár-kút → Tőkés-kút → Ilona-völgyi vízesés → Parádfürdő
Érkezés: Parádfürdő, kórház: 18:02 (érkezés Gyöngyös, vasútállomásra 18:55)
Továbbindulás vonattal: 19:03, érkezés Hatvanba 19:34; Hatvanból IC indul: 20:10, érkezés Miskolcra 21:30
(a visszaúti vonatjegy megváltására Gyöngyösön nem sok időnk lesz, úgyhogy célszerű előre megvásárolni a vonatjegyet)
Leírás:

A túránk első állomásaként megnézzük a romos állapotában is látványos kisnánai várat. A következő jelentős állomásunk a Domoszlói kapu, ami számos útvonal találkozási pontja. Több forrást is érintő csatangolás után elérjük az Ilona-patakot, amelynek völgyében ereszkedünk le Parádfürdőre. Útközben megtkintjük az Ilona-völgyi vízesést, ami hazánk legmagasabban lévő természetes vízesése.
A túra végén (amennyiben van rá időnk/kedvünk) megmászhatjuk a Vörösvár csúcsát, ami mintegy 1 km többlet távot és 110 m többlet magasságot jelent az eredetileg kitűzötthöz képest. A csúcsról szép kilátás nyílik a környékre.

A túra során nem érintünk településeket, vagy olyan helyet, ahol ki lehetne szállni. Több forrást érintünk, de kérdéses, hogy adnak-e vizet, úgyhogy mindenki hozzon magával kellő mennyiségű folyadékot.
A 18:02-es visszaindulási lehetőség az utolsó aznap, úgyhogy azt mindenképp el kell érnünk.

Kedvcsinálónak két fénykép, az első a kisnánai vár egy részét és a tájházat ábrázolja, a második pedig az Első-Tarnóca patak egyik vízesését.

FIGYELEM!!!
A metorológiai előrejelzés szerint szombat száraz lesz, ettől függetlenül mindenki, aki részt kíván venni a túrán készüljön úgy, hogy délután előfordulhat zápor/zivatar. Megfelelő cipő, esőálló felsőruházat, kamásli erősen ajánlott.




Találkozó: Egyetemi kollégiumi buszmegálló (UFO csarnok melletti) 8:25-kor. Indulás előtt a 20-as busszal érkezőket megvárjuk.
A Gyalogtúra útvonala: Egyetemi kollégium → Miskolctapolca → Várhegy → Szállítószalag mentén → Sziklakápolna → Hejő mentén → Egyetemi kollégium
Érkezés: Legkésőbb 14-ig visszaérünk.
Leírás:

Frissítés 2023.06.07: a héten eléggé esős idő van, úgyhogy a várható sár miatt érdemes jobban figyelni a vízálló, magasszárú lábbelire. Ha túl nagy sár lenne, akkor a Várhegy megállót kihagyjuk, és helyette a Szenthegykereszti utcát célozzuk meg.

Időpontváltozás: az eredetileg tervezett időpont, 2023.05.20 helyett ekkor lesz a túra!

Testneveléshez szükséges pontot, mivel aláíráspótló időszak, ezért még lehet szerezni.

Az Egyetemi kollégiumtól kisétálunk Miskolctapolcára. Onnan egy jelzetlen, majd a sárga jelzés mentén egy meredek kaptatón felmegyünk a Várhegyre, itt megnézzük a szép kilátást. Utunk továbbmegy a cementgyári szállítószalag mentén, és Miskolctapolca déli részén fordulunk el. Megtekintjük a Sziklakápolnát, majd a Hejő mentén visszasétálunk az Egyetem területére.

Ez egy kellemes 10km-s enyhe túra, kevésbé gyakorlott túrázók is könnyedén teljesíthetik.

A túra ugyan nem lesz hosszú, de érdemes készülni megfelelő mennyiségű folyadékkal, ennivalóval, réteges öltözködéssel, esőkabáttal.

Találkozó: Találkozó: 6:50 Miskolc-Tiszai pályaudvar (a Tornanádaskára induló vonat melletti peronon; előreláthatóan 1. vagy 2. vágány)
Vonat indul: 06:59 Tornanádaska felé
Átszállás Aggtelek-Jósvafő vmh. (érkezés: 08:22, továbbindulás busszal 08:25)
Megérkezés: 09:05 Aggtelek Baradla-barlang
A Gyalogtúra útvonala: Aggtelek, Baradla-barlang → Országhatár → Kecső (Kečovo) → Szádvárborsa (Silicka Brezová) → Szádvárborsai nyereg (Sedlo nad Silicka Brezová) → Kecső (Kečovo) → Országhatár → Baradla-tói letérő → Aggtelek
Érkezés: Érkezés: 20:56 Miskolc-Tiszai

Autóbusz indul Perkupa felé (18:45 Baradla-barlang, vagy 18:48 Aggtelek aut. várót., vagy 18:52 Aggtelek Vörös-tó)
Átszállás Aggtelek-Jósvafő vmh (érkezés: 19:25, vonat indul Miskolc felé 19:32)
Miskolc-Tiszai érkezés 20:56

Leírás:

Figyelem!!! Kérem a túrán résztvenni szándékozókat, hogy legyen náluk érvényes személyi igazolvány.
A túra tervezett hossza 27 km, ami az átlagosnál nehezebb. Kérek mindenkit, hogy ennek megfelelően készüljön étellel (szendvics, szeletek), vízzel és megfelelő öltözékkel.

Aggtelekről a zöld sáv (és a Zöld határ tanösvény) jelzésen indulunk északi irányba, elhaladva a Baradla-barlang kijáratánál (Csipketerem). Néhány km múlva elérjük az országhatárt. Itt megtekinthetjük az egykori őrbódékra hasonlító úgynevezett "fakabátokat". Innen mintegy 2 km sétával eljutunk Kecsőig, ahol északnak fordulva felgyaloglunk Szádvárborsára. Útközben elhaladunk a Feneketlen Lednice barlang mellett, aminek a bejáratát - ha időnk engedi - kis kitérővel meg tudunk nézni. Szádvárborsát észak-nyugati irányban hagyjuk el, majd a Szárvárborsai-nyeregnél délre fordulva visszatérünk Kecsőre. Innen a már megismert úton jövünk vissza Magyarországra. A határátkelőtől időnk (és kedvünk) függvényében vagy az Aggtelek autóbusz-váróteremhez, vagy Aggtelek Vörös-tóhoz megyünk.

Találkozó: A Miskolctapolcai végállomásnál 08:15-kor. Természetesen indulás előtt a 20-as buszt bevárjuk.
A Gyalogtúra útvonala: Miskolctapolca → Szentkereszt-hegy → Juhdöglő völgy → Leányvár → Cseh-völgy → Homokkő forrás → Kékmező → Vörös-kő → Nagy-Száraz-völgy → Miskolctapolca
Érkezés: 17 óráig visszaérünk Miskolctapolcára.
Leírás:

A túra első állomásaként Leányvárat tekintjük meg, amely egy mára már elpusztult földhalomvár. Mivel a várat oklevelek nem említik, így nehéz pontosan megállapítani a korát. A vár után megtekintünk egy többszázéves tölgyfát, majd a Cseh bérc alatt húzódó völgyet, mely helyet ad a Homokkő forrásnak. A forrás vonzáskörzetében több idősebb tölgyfa is található, de egy még a többitől is sokkal korosabb. Utunk ezután Kékmezőre fog vezetni, ahol egy kis pihenőt fogunk tartani. Visszafelé elhaladunk majd Kis-Kőmázsa és Nagy-Kőmázsa mellett. Vörös-kő feketefenyvesekkel tarkított erdejéből leereszkedünk a Nagy-száraz-völgybe. Végül Miskolctapolcára fogunk megérkezni.

Az útvonal egyik része jelölt-, míg egy kisebbik része jelöletlen turistautakat fog érinteni. Átlagos kondícióval is könnyen teljesíthető.

A túra során kb. 16 km-t fogunk megtenni, a szintemelkedés várhatóan 375 m lesz. Egyéni szükséglethez mérten hideg élelmet (szendvicseket), elegendő folyadékot mindenki hozzon magával. Az időjárásnak megfelelő öltözetet se felejtsük el.

Utunk közben a túravezető ismertetni fogja a helyszínekkel kapcsolatos információkat, érdekességeket.

Megjegyzés: Amennyiben a túrát megelőző hetek időjárása kedvező, akkor utunk során több gombafajjal is találkozhatunk, melyeket a túravezető segítségével megpróbálunk beazonosítani.

 

Egy októberben készült fotó Kékmező egy részéről:

Találkozó: 1. A várható időjárás miatt az eredeti túratervhez képest megváltozott a túrakiírás (lásd alább). (Az indulási hely és időpont nem változott.)
2. A belvárosi rendezvény miatt a hétvégére változás van a városi közlekedésben, például a Malomszög utca és a Tiszai pályaudvar között az 1-es villamos helyett villamospótló busz közlekedik, kicsit más útvonalon. Részletek:
https://mvkzrt.hu/aktualis/valtozik-kozlekedes-miskolci-piknik-idejen
3. A Búza térnél az aluljáró egyik ágát éppen felújítják. Ha arra jönnél, akkor számolj rá még pár percet, mert lehet, hogy kerülnöd kell, valamelyik felszíni gyalogátkelőhely felé! (Friss, pénteki fotók láthatók a túraleírás végén.)
https://miskolc.hu/aktualis/megkezdodik-a-buza-teri-aluljaro-lepcsoinek-a-felujitasa
___

Búza tér, 7:50-es kisgyőri busz Kisgyőrig (a teljes árú jegy 550 Ft;
a tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni [lent, a Pennyvel szembeni megállónál], menetrend szerint :57-kor, onnan csak 500 Ft).
A menetidő kb. egy óra, és leszállás után 10-20 perc alatt érünk ki a faluból.
A Gyalogtúra útvonala: Kisgyőr → Kékmező → Homokkő-forrás → Hármas-határ → Miskolctapolca
Érkezés: Dél körül, buszmegállóhoz.

[Ha az eredetileg tervezett útvonalon mennénk, akkor: Latorpusztától, páros óra 05 perckor lenne busz, „Bükkábrány, bolt” megállóig a teljes árú jegy 450 Ft. Ott át kell menni a zebrán a 3-as úton, a „Thermoplasztika” buszmegállóhoz (ez 1-2 perc); erre menetrend szerint 8 perc van, óra:31 körül érkezik Miskolcra tartó busz, és háromnegyed óra alatt ér a Búza térre (650 Ft).]

Ha Miskolctapolcát vesszük célba, akkor a barlangfürdőnél vagy a strandnál lesz a vége.
Leírás:

* A várható időjárást figyelembe véve egyelőre megtartunk egy „könnyű” (3 pontos) túrát, az eredeti indulási paraméterekkel. Szalonnasütés ezen a napon (szept. 23.) nem lesz. Eső lesz, de az még nem akadálya egy gyalogtúrának. (A Búza téren a busz indulási helyétől ötven méterre lévő kertészáruház 7:30-kor nyit; ott is lehet találni esőköpenyt.) Alkalmas lábbelit kell viselni; biztosan nedves lesz. Ha nincs komoly fennakadás és lassító körülmény, akkor dél körül érünk a „könnyű” túra végére. A met.hu a zivatart (villámlások, esetleg felhőszakadás) Miskolc környékére későbbi, délutáni órákra jelzi. A folytatásra (a hosszabbik távra, Kácsig) kevés esély látszik, ezért merült fel, hogy most inkább Miskolctapolca felé vegyük az irányt, úgy visszafelé kevesebbet kell utazni. Ha nem lesz most 6 pontos táv, akkor október 1.-re vagy 15.-re (vasárnap) várható egy póttúra, az eredetihez hasonló (latori-kácsi) útvonaltervvel.


Előre jelentkezni nem feltétlenül szükséges, de
a Sportirodán jobban szeretik, ha a hallgatók eleve szerepelnek az elektronikus névsorban.
___

[Az eredetileg tervezett könnyű útvonal ez lett volna: Kisgyőr → Szent Korona kilátó → Kiskút elágazás → Bekénypuszta → Latorpuszta, buszforduló. (10 km, 230 m szintemelkedés.) Folytatása a közepes nehézséghez: → Töviskes → Ortás → Kács.]

A változás szerinti, új útvonal: 
Kisgyőr → Kékmező, elágazás → Homokkő-forrás → Hármas-határ → Miskolctapolca.
(10 km, kb. 200 m szintemelkedés.)
___

Van egy-két rövidebb sáros-pocsolyás szakasz az elején és a végén, de az épülgető kerékpárút jóvoltából az útvonal nagy része itt már sármentes. Túrabakancsban ajánlatos jönni, esőköpenyt bekészítve.

Ha a Búza térre az aluljáró felől jönnél, erre lehet számítani: 


Találkozó: 08:20 Miskolc, Tiszai Pályaudvar, a Füzesabonyba induló személyvonat peronja

8:33 személyvonat indul Miskolcról -> 9:22 érkezés Füzesabonyba
9:27 Agria IR indul Füzesabonyból -> 10:04 érkezés Hatvanba
10:12 személyvonat indul Hatvanból -> 10:37 érkezés Szurdokpüspökibe
A Gyalogtúra útvonala: Szurdokpüspöki → Szent Kereszt kút → Remete-barlang → Horka-tető → Nagy-hársas → Muzsla → Ólom-tető nyerge → Nyikom nyereg → Nyikom → Gortva-Jójárt-kilátó → Görbe-bérc → Pásztó
Érkezés: 17:07 személyvonat indul Pásztóról -> 17:44 érkezés Hatvanba
18:10 Tokaj IC indul Hatvanból -> 19:25 érkezés Miskolcra
Leírás:

Szurdokpüspökin áthaladva - ha a csapatot érdekli - az első állomásunk a Szent Kereszt kút és mellette a Remete-barlang (ez opcionális, +1 km-t jelent, a csapat eldönti, hogy bevállaljuk-e). Az utunkat a Diós-patak völgyében folytatjuk, majd a Muzsla 805 m-es csúcsáig szinte folyamatosan fölfele haladunk. A nehézségekért csodálatos kilátás kárpótol minket. Északi irányban haladve elérjük a Nyikom csúcsát, ahol épült a Gortva-Jójárt-kilátó (az épületről fotók és információk itt https://www.facebook.com/gortvabirtok).
A kilátó érdekessége, hogy a környező erdők tulajdonosa építette, a belsejét pedig Szent Borbála életét bemutató mennyezetfreskók díszítik. Innen a Nyikom siklóernyős starthely érintésével ereszkedünk le Pásztóra.


A Mátra nyugati gerince Pásztóról fényképezve

Találkozó: Október 1. (vasárnap), Búza tér, 8:30-as(!) kisgyőri busz Kisgyőrig (a teljes árú jegy 550 Ft;
a tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni [lent, a Pennyvel szembeni megállónál], menetrend szerint :38-kor, onnan csak 500 Ft). A menetidő kb. egy óra, és leszállás után az első megállási hely (a kilátó) távolsága még kb. 20-25 perc séta.
___

A REGGELI KÖZLEKEDÉSHEZ:

1. Vasárnap villamos helyett „reggel 7 és délután 3 óra között
a Tiszai pályaudvar és a Malomszög utca között
villamospótló autóbuszok közlekednek”, kicsit más útvonalon.
https://mvkzrt.hu/aktualis/vasarnap-regisegvasar-miatt-valtozik-villamoskozlekedes

2. A Búza térnél az aluljáró egyik ágát éppen felújítják. Ha arra jönnél, akkor
számolj rá még pár percet, mert lehet, hogy kerülnöd kell,
pl. a Miskolc Plazánál vagy a Zsolcai kapunál lévő zebrát igénybe véve.
https://mvkzrt.hu/aktualis/lezarjak-buza-teri-aluljarot-az-mvk-palyaudvar-felol
A Gyalogtúra útvonala: Kisgyőr → Szent Korona kilátó → Kiskút elágazás → Bekénypuszta → Latorpuszta, buszforduló → Töviskes → Ortás → Kács
Érkezés: Délután.
Visszabusz:

[A] A rövidebbik táv esetén
Latorpusztától, páros óra 05 perckor, „Bükkábrány, bolt” megállóig a teljes árú jegy 450 Ft. Ott át kell menni a zebrán a 3-as főúton, a „Thermoplasztika” buszmegállóhoz (ez 1-2 perc); erre menetrend szerint 8 perc van, óra:31 körül érkezik Miskolcra tartó busz, és háromnegyed óra alatt ér a Búza térre (650 Ft). Ez már országos járat; ha esetleg nincs elég szabad ülőhely (de általában szokott lenni), Bükkábrányban még el lehet tölteni egy órát (pl. büfé-fagyizó vagy pékség-pizzázó) a következőig.

[B] A hosszabbik táv esetén
Kácstól, páratlan óra 05 perckor. (Ez esetben 9 perc van az átszállásra, de
egyébként ugyanúgy, és ugyanannyiba kerül, mint a rövidebbik távnál.)
Leírás:

* Miután múlt szombaton a várható időjárás miatt más útvonal lett, a 6 pontos táv pedig el is maradt.

Ha voltál az előző napi (szombati, Nyugat-Mátra) túrán, akkor ezt (a vasárnapit) már ne
 erőltesd! (Hosszú túranap után inkább pihenni kíván az ember.)

[A, rövidebbik táv]
Kisgyőr  Szent Korona kilátó  Kiskút elágazás  Bekénypuszta  Latorpuszta, buszforduló.
A rövid (10 km, 230 m szintemelkedés) változat Latorpusztán ér véget;
egybakancsos nehézségű, azaz 3 pontot ér.

[B, hosszabbik táv]
Kisgyőr  Szent Korona kilátó  Kiskút elágazás  Bekénypuszta  Latorpuszta, buszforduló 
Töviskes  Ortás  Kács.
A hosszabb (15,2 km, 360 m szintemelkedés) változat Kácson ér véget;
kétbakancsos nehézségű, azaz 6 pontot ér.

Tarthatunk szalonnasütést (tűzrakóhelyen), ha nincs tűzgyújtási tilalom (szeptember 24.-től visszavonták), alkalmas az időjárás, és a túravezetőn kívül legalább egy fő nyitott rá. (A többieknek ez legalább egy óra „pihenőt” jelent.) Akit érdekel, feltehetőleg hoz magának kellékeket, de a túravezetőnél is lesz még egy főre való tartalék. A szombat esti állapot szerint vasárnapra közepesen felhős, a hétköznapoknál már pár fokkal hűvösebb, de jó idő várható, délelőtt élénk, délután mérsékelt széllel.

A terep normális változatosságú, száz méter körüli emelkedés a rövidebbik távon kétszer van, a hosszabbik távhoz pedig rögtön Latorpuszta után még egyszer.

A 2. és az 5. km között némi sár garantált, azután a rövidebbik táv végéig lényegében sármentes. Túrabakancsban ajánlatos jönni. A hosszabbik távon azután ismét lesz egy pár kilométeres szakasz, ahol elő szokott fordulni magasabb fű és néhol sár vagy pocsolya. Magasabb aljnövényzetnél, például a Latort követő emelkedő után, a túrabakancs mellett kamásli (lábszárvédő) is jó szolgálatot tehet.

Előjelentkezés nem feltétlenül szükséges, de segítheti a sportirodai adminisztrációt. (Köszönjük.)
___

Illusztráció egyes helyszínekről (első 10 km) (tavaszi, nyári és késő őszi képek vegyesen):











Találkozó: Újgyőri főtér, a Vasas bal sarkánál lévő (szobros) placc
(vagyis a Maros utca mellett, a zászlók közelében), 8:25. (Tervezett indulás: 8:30.)
A Biciklitúra útvonala: Miskolc, Újgyőri főtér → Lyukóbánya → Parasznya → Sajószentpéter → Kazincbarcika alsó (vasúti megállóhely) → Múcsony → Szuhakálló → Izsófalva → Ormosbánya → Rudabánya, bányató → Szuhogy → Szendrő, vasút → Szalonna → Perkupa, vasút
Érkezés: Vasúthoz, a legrövidebb távnál dél körül, a hosszabbaknál késő délután. A célállomástól közvetlen vonat jár Miskolcra, amelyen kerékpár is szállítható.
Leírás:

Ha esetleg nem tudsz (vagy nem szeretnél) a kerékpártúrán részt venni, 
vagy nem sikerülne teljesítened (pl. komolyabb műszaki hiba miatt), 
attól még nincs veszve a hétvége: tartaléknak 
másnapra (vasárnapra) gyalogos túrateljesítési lehetőség van kilátásban.

Megteheted azt is, hogy csak a 3 pontos távot tekered végig 
(ami még nem igazán látványos, de viszonylag biztonságos), 
a bányatavat pedig másnap, a (hosszú) gyalogtúra keretében tekinted meg.

A tesipontszerzéshez csak hagyományos (kizárólag emberi erővel hajtott) kerékpár alkalmas, e-bike nem (kikapcsolt motorral sem). Trekking vagy MTB kategóriájú/jellegű az ideális, mivel terepes szakaszok (földút, makadámút) is előfordulhatnak. Nem kell újnak lennie. Viszont jobb, ha megfelelő műszaki állapotú. 

Közepes vagy kicsit lassúbb túratempóra van saccolva, ami síkon kb. tizen- vagy legfeljebb huszonvalahány km/h. Mivel a 40 km/h-t lakott területen kívül sem szükséges túllépni (lejtőn sem), fejvédő sisakot a KRESZ szerint nem kötelező viselni. (De nem is tilos.) Ha defekted vagy efféle kisebb fennakadás van, természetesen megállunk egy időre. (Meg néha egyébként is.) 
___

Megjegyzés: A túravezető nem fogja ellenőrizni, de 
ha a közúti közlekedési előírásoknak megfelelő bringát szeretnél, annak ezekkel tudsz eleget tenni (tömören): 
Jól működő kormány, mindig jól hozzáférhető kezelőszervek. Esős időben is jól fogó fék elöl és hátul. Előre fehér (vagy kadmiumsárga), hátra piros fényű lámpa vagy villogó a kerékpáron vagy rajtad. Elöl fehér, hátul piros fényvisszaverő prizma. Az első keréken kétoldali fényvisszaverő, ami vagy egy-egy db (balra, illetve jobbra néző) borostyánsárga küllőprizma, vagy fényvisszaverő körgyűrű (pl. csíkkal ellátott külső gumi) lehet. Normális csengő (nem sípoló). [a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 116. § (1) és (2) bekezdése alapján]

___

A kerékpártúra pontozásának az alapja (annak, akit érdekel)
A 2020-tól indult pontozási szisztémában kerékpártúra eddig még nem volt. 
Ennél a konkrét túránál a megállapított nehézségeket
- a gyalogtúráinknál az utóbbi években alkalmazott (túranaptár szerinti) pontértékek, valamint 
- a Magyar Természetjáró Szövetségnél alkalmazott szokásos pontozás szerinti, 

  túrakerékpározás/gyalogtúrázás pontarányok 
alapozták meg.

___

A választható távok:

[A] A legrövidebb (3 pontos) táv mindössze 28 km, kb. 170 m szintemelkedéssel. 
Miskolc, Újgyőri főtér → Lyukóbánya → Parasznya → Sajószentpéter → Kazincbarcika alsó
(Sajószentpéterig többnyire gyér forgalmú utak. 
Onnan K.barcikáig pedig már van kerékpárút, 
nem kell tehát a 26-oson az autóforgalomban tekerni.) 
Visszavonat 
Kazincbarcika alsótól: páros óra 54 perckor, menetidő: 25 perc. 
(Jegypénztár itt nincs, a kalauztól vehetsz jegyet, 
a teljes árú 550 Ft, a kerékpárjegy +235 Ft.) 

[B] A közepes (6 pontos) távhoz még: 
→ Múcsony → Szuhakálló → Izsófalva → Ormosbánya → Rudabánya, bányató → Szuhogy → Szendrő, vasút
Itt már közepes szokott lenni az autóforgalom, bár nem akkora, mint egy főúton. 
(A túrán mindenki a saját felelősségére vesz részt.)
Félpályás útlezárás és emiatt torlódás várható
a Múcsonyra vezető út egy párszáz méteres szakaszán, útépítés miatt.

Eddig összesen 59 km, szintemelkedés: 510 m. 
Visszavonat Szendrőből: páros óra 01 perckor, menetidő: 55 perc.
(Ha jegypénztár nincs, a kalauztól vehetsz jegyet, 
a teljes árú jegy 560 Ft, a kerékpárjegy +235 Ft.) 

[C] A maximális pontszám (7 pont) eléréséhez még: 
→ Szalonna → Perkupa, vasút. Ezzel össz.: 71 km, 570 m. 
Ez a szakasz (másodrendű főút) időnként forgalmasabb lehet.
Visszavonat Perkupáról: páratlan óra 36 perckor 
[azaz Szendrő előtt 25 perccel], menetidő: 80 perc. 
(Jegypénztár itt nincs, a kalauztól vehetsz jegyet, 
a teljes árú 700 Ft, a kerékpárjegy +235 Ft.) 
___

Rajt (a város elhagyása): 

Találkozó:
A kényelmesebb és biztosabb átszállás érdekében az elsődleges odautazási opció
a 6:15-ös kazincbarcikai busz, Kazincbarcika autóbuszállomásig (a teljes árú jegy 550 Ft),
ott pedig menetrend szerint 16 perc lesz az átszállásra,
a meszesi buszra (7:16), „Rudabánya, kápolna” megállóig (szintén 550 Ft),
az odaérkezés menetrend szerint 8:05.

Ha lekésnéd a fenti indulást, és/vagy vállalod a rövidebb átszállási idővel járó kockázatot, akkor a 6:45-ös kazincbarcikai busszal is jöhetsz (utolérhetsz): azzal csak a Szent Flórián térig (550 Ft) kell menni, és ott lehet átszállni (5 perc, 3-as kocsiállás, 7:26) a meszesire, amivel mi is megyünk; itt felszállva csak 500 Ft a teljes árú, „Rudabánya, kápolna” megállóig. Ebben az esetben viszont számíts arra, hogy az átszállásnál nem lesz vécélehetőség. (A Búza téren még van, tudomásom szerint 200 Ft.)
A Gyalogtúra útvonala: Rudabánya, kápolna (buszmegálló) → Rudabánya, bányató → Telekesi kápolna → Telekes-völgy → Perkupa
Érkezés: késő délután, buszhoz vagy vonathoz
(Miskolcig a teljes árú jegy vonat esetén 700 Ft, busz esetén 930 Ft,
a menetidő mindkét esetben kb. 80 perc.)
Leírás:

Az eredetileg tervezett büfézés és valószínűleg a Látványtár meglátogatása is elmarad, lásd a leírást alább aktualizálva.

Az időjárás-előrejelzés szombat délutáni állapota vasárnapra, Rudabánya környékére
már csak mérsékelt/élénk szelet jelez, erős lökéseket nem. Rétegesen érdemes öltözni.

___

Ha esetleg az előző napi, kerékpáros túra 
- nem felelt meg számodra, 
- nem teljesítetted annak hosszabbik (6 vagy 7 pontos) távját, vagy 
- félbemaradt vagy elmaradt (pl. komolyabb zivatar esetén), 
íme egy tartalék lehetőség a hétvégére, ami már gyalogtúra.

Az útvonal egy része átfedésben van az előző napi kerékpártúra hosszabbik távjával/távjaival. 
(Ezek: a rudabányai kápolna és a tó északkeleti partjánál lévő Rudapithecus-lelőhely közötti szakasz, majd a szuhogyi elágazásig tartó útszakasz, valamint a legvégén a Perkupára bevezető másfél km.)

Ha könnyű-lesétálós túrát szeretnél, akkor ez nem neked való. Ha szívesen túrázol (változatos terepen), akkor viszont megfelelő lehet. Az első kétharmadán nincs különösebb nehézség, a völgyben viszont néhol már három végtagodat is használni fogod. Városi vászoncipő nem igazán alkalmas, kifejezetten ajánlott a túrabakancs, lehetőleg vízálló, valamint hosszú szárú nadrág (inkább nem fekete). Esetleg kamásli (lábszárvédő) és túrabot (vagy helyben talált, letört faág) is jól jöhet majd a völgyhöz.

___

Az első két kilométer után a bányató déli részéhez érünk, itt van az első látnivaló (fotópont). Ezután kb. 600 m-en enyhe emelkedő következik, és kiérünk egy aszfaltúthoz. Azon kanyarog kb. 3 km-en át a turistajelzés, amelyről azonban először letérünk, egy köves út felé, amelyen (főleg jóidő esetén) lemegyünk a tó északkeleti partjáig. Ott tarthatunk egy rövid pihenőt. Azután vissza felcammogunk. A Látványtár (Rudapithecus-lelőhely) ilyenkor alapesetben zárva tart; oda csak akkor térünk ki, ha kinyitják nekünk. (Ez esetben igénybe vennénk a tárlatvezetést, ha már ott vagyunk; ez körülbelül negyed óra, és kérdezni is lehet.) A Látványtár büféjére (mivel szezonon kívül vagyunk) ezúttal nemigen érdemes számítani. Ezután még egy darabig az aszfaltúton haladunk tovább, majd további 4 km normál földutakból és/vagy gyalogösvényekből áll, ezek nagyobbrészt árnyékosak.

A Telekes-patak völgyében unatkozni nem fogsz. Hogy lesz-e most víz a mederben, azt nem tudom, de a terep jellege (pl. kövek, itt-ott párméteres emelkedők-lejtők sora, néhány kidőlt fa, növényzet) miatt ezen a néhány kilométeren lassúbb haladás várható, jó néhány patakátkeléssel (nem mély, és köveken át lehet lépdelni), ami miatt hangsúlyoztam az ajánlott felszerelést. Ebben a völgyben található az Ördöggát nevű képződmény.

A völgy utolsó 2,5 km-én már nincs turistajelzés, néhány pocsolya és magas fű viszont lehet; ezután pedig kb. 1,5 km-en aszfaltút vezet be a célhoz.

Illusztráció az útvonal jellegéről (őszi és tavaszi képek vegyesen):

Találkozó: Búza tér (autóbuszállomás), 9-es kocsiállás, 8:50-es egri busz (1383/1 járatszám), Hollóstetőig.
(A menetidő menetrend szerint 36 perc, a teljes árú jegy 550 Ft.)
___
A Búza térnél az aluljáró egyik ágát éppen felújítják. Ha arra jönnél, akkor
számolj rá még pár percet, mert lehet, hogy kerülnöd kell,
pl. a Miskolc Plazánál vagy a Zsolcai kapunál lévő zebrát igénybe véve.
https://mvkzrt.hu/aktualis/lezarjak-buza-teri-aluljarot-az-mvk-palyaudvar-felol
A Gyalogtúra útvonala: Hollóstető → Bodzás-rét → Holló-rét → Bükkszentkereszt, Kis-Hollós → Kis-dél kilátó → Fehér-kő-lápa → Gulicska → Majális park buszforduló
Érkezés:
az egybakancsos távnál dél körül (Bükkszentkereszt), és
a 12:28-as busz valószínűleg elérhető;

a kétbakancsosnál 15-16 óra körül (Majális park buszforduló),
1-es, 5-ös vagy 15-ös buszhoz
Leírás:

Az eredeti túravezető (Barczi Dóra) sajnos lesérült, de 
másik túravezetővel meg lesz tartva a túra. 

* Bükkszentkeresztnél (azaz félúton 
8,3 km, 150 m szintemelkedés)
abbahagyható, az így teljesített táv egybakancsos (3 pontos) nehézségű. 
Onnan 12:28-kor és 14:28-kor van busz Miskolcra, a menetideje 
a Búza térig kb. háromnegyed óra, a teljes árú jegy 550 Ft. 

Ha tesis hallgató vagy, akkor 
- segítheti a sportirodai adminisztrációt az, hogyha 
  előre feljelentkezel az appban, és 
- könnyebbség a félév további részében az, hogyha
  már nálad van a tesialkalom-gyűjtőkártyád. 
  (A Sportközpont 3. irodájában kérhető.)

___

Az útvonal első, egybakancsos 8,3 km-e még nagyrészt sármentes, 
a további része csapadéktól függően lehet kicsit sárosabb-nyirkosabb.

Találkozó: 8:45-ig Búza-tér autóbusz állomáson, 8:50-kor indul a busz Répáshutára
A Gyalogtúra útvonala: Répáshuta → Bánya-hegy → Három-kő → Nagymező → Csipkéskút → Vadász-völgy → Ómassa
Érkezés: 15-16 óra körül Ómassára
Leírás:

Túravezető elérhetősége: 20/401-1051, mustar@uni-miskolc.hu

Találkozó: 06:28 Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben) 06:39-kor induló 5412-es vonattal megyünk Putnok, vasútállomásig, 07:25-re érkezünk meg (Ózd felé közlekedik a vonat)
A Gyalogtúra útvonala: Putnok → Hegyes-tető (kilátó) → Putnoki-bérc → Éger láp → Lehóczki pihenő → Putnoki földvár (opcionális) → Sajógalgóc
Érkezés: 15:00 körül Sajógalgóc, temető nevű buszmegállóba

Visszaút:
"A" terv: 16:15-kor Sajógalgóc, temető megállóból induló busszal Vadna, községházáig (16:21-re), 16:41-kor induló busszal Vadna, községházától Miskolc, autóbusz-állomásra érkezés 17:25-re (1 átszállás Vadna, községháza megállóhelyen)
"B" terv: 17:08-kor Sajógalgóci elágazás megállóból induló busszal Miskolc, autóbusz-állomásra érkezés 17:55-re (átszállás nélkül, de plusz 1 óra, kb. 2,5 km gyaloglás a faluból az elágazásig)
"C" terv: 21:03-kor Sajógalgóc, temető megállóból induló busszal Berente, PVC gyár bejárati útig (21:27-re), 21:54-kor induló busszal Berente, PVC gyár bejárati úttól Miskolc, autóbusz-állomásra érkezés 22:27-re (1 átszállás Berente, PVC gyár bejárati út megállóhelyen)
Leírás:

A túra vegyes minőségű jelzetlen erdészeti utakon halad, a közlekedés problémát nem okozhat senkinek, de a végén érhetnek meglepetések. A Hegyes-tetői kilátóba lesz egy kitartó emelkedőnk, illetve ha valaki be akarja venni a putnoki földvárat, annak meredek terepre kell készülnie.

A túra során ezentúl érintünk több kilátópontot, egy éger lápot és a Lehóczki pihenőt. Az utóbbinál tartanánk egy hosszabb pihenőt.

Az út során vízvételi lehetőséggel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 2-3 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezők részére a parkolás a kezdő, vagy a végponton ajánlott, ám a kettő közötti közlekedést egyedül kell megoldani.

Lehetőleg el kellene érnünk az "A" tervet visszafelé.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/map-september-4-2023-62dad6e

A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

Találkozó: Miskolc, Tiszai Pályaudvar, 08:20, a Budapest Keleti pályaudvarra induló Tokaj IC vonat peronján (nagy valószínűséggel a 3. vágányról indul)

08:30 Miskolcról Tokaj IC indul->09:04 Füzesabony érkezés (helyjegyet az országbérleteseknek is kell venni)
09:15 Füzesabonyból autóbusz indul->09:38 Demjén központ
A Gyalogtúra útvonala: Demjén → Pálos remetelak → Bányaél (kaptárkövek) → Nagyeresztvényi riolittufa bánya → Demjéni olajmező → Egerszalók, Sódomb → Egerszalók, kaptárkövek → Betyárbújó → Betyárbújó 2 → Barlanglakás
Érkezés: Egerszalók központba kb. 15-16 óra körül érkezünk, innen átlagosan félóránként mennek buszok Eger vagy Füzesabony felé. A jellemző teljes menetidő Miskolcra (átszállással) 1:50 és 2:10 között alakul. Várhatóan 17:00-18:30 között érünk Miskolcra.
Leírás:

A túránk során a Demjén környékén nagy múlttal rendelkező kőfaragás, kőbányászat emlékeit és egy jelenleg is működő kőbányát tekintünk meg. Átmegyünk a demjéni olajmezőn is.
Első állomásunk a Demjén nyugati részén található Pálos remetelak lesz. Innen visszamegyünk a faluba, majd a Szépasszony-völgyből felmászunk a Bányaélre, ahonan szép kilátás nyílik a falura. Ezt követően elmegyünk az egykori érseki kőbányákhoz, ahol jelenleg via ferrata pályák találhatók. Innen továbbhaladva egy működő kőbánya mellett megyünk el. A túránk következő állomása az 1953-ban feltárt demjéni olajmező. Itt rengeteg olajkutat tekinthetünk meg. A szakemberek a hatvanas években kőolaj mellett termálvizet is találtak. Ennek eredményeként jöttek létre Egerszalókon és Demjénben a termálfürdők, és alakult ki az egerszalóki Sódombnak nevezett képződmény, ami valójában mésztufakúp. Az egerszalóki fürdőtől északra telálhetó sziklákon további kaptárkövek, valamint egy kőhodály is található. Egerszalók belső részén van a Betyárbújó és a Betyárbújó 2. A túránk utolsó állomásaként megnézzük a barlanklakást, majd besétálunk a falu központjába.


Egykori kőbánya, ma via ferrata (2022. december)


Sódomb a termálfürdővel, Egerszalók (2023. május)

Találkozó: A Búza térről 6:40-kor Répáshutára induló buszon, amely a Felső Majláthról (kb.) 7:03-kor indul.
A túravezető a Felső-Majlátra az 53-as autóbusszal utazik, amely menetrend szerint 6:25-kor (esetleg pár perccel korábban!) áll meg az Egyetem megállóban.
A Gyalogtúra útvonala: Répáshuta → Bánya-hegy → Imó-kő-forrás → Imó-kő → Vöröskő-forrás → Felsőtárkány
Érkezés: Felsőtárkányról három busz jöhet szóba, 15:59, 16:38 és 17:38, érkezés Miskolcra rendre 18:15, 19:15 és 20:18. Az elsőt fogjuk megcélozni.
Leírás:

A rendkívül csapadékos időjárás miatt az Imó- és/vagy a Vörös-kő forrást fogjuk meglátogatni. 
A túra 18-án szombaton lesz megtartva.
Erős szél és természetesen némi sár várható.
A forrásokból elvileg lehet inni, de érdemes legalább 1 liter meleg folyadékot, pl. teát hozni az ennivaló mellett.

Találkozó: Ómassán, a buszfordulóban 14:35-kor
A Gyalogtúra útvonala: Ómassa → Sebes-vízi forrásbarlang → Bolhás → Jávorkút → Kecskeláb-rét → Nagy-mező → Csipkéskút → Vadász-völgy → Ómassa
Érkezés: 21 óra körül a kiindulóponton
Leírás:

Újabb esti túra a Bükk-fennsíkon. Lámpára, magabiztosságra a sötét, erdei terepen ezúttal is szükség lesz, nem kezdőknek való! Sárral és akár esővel is lehet hogy számolni kell.

A kirándulás napján késés esetén a túravezetőt el lehet érni a +36 70 261 4371 telefonszámon, nehogy elinduljunk valaki nélkül.

Találkozó: A Búza térről 8:55-kor Bánkútra induló volánbusszal megyünk Bánkútig, így minden túrázó a számára legalkalmasabb megállóhelyen szálljon fel. "Hivatalos találkozó" Bánkúton 9:55-kor.
A Gyalogtúra útvonala: Bánkút → Bánkút, Petőfi-kilátó → Faktor-rét → Hármas-kút → Olaszkapu → Őserdő → Tar-kő → Bánya-hegy → Répáshuta
Érkezés: 17:03-kor indul busz Répáshutáról Miskolcra, ami 18:10-re ér a Búza térre. Amennyiben gyorsabbak vagyunk, úgy az előző, 16:03-as buszt is elérhetjük.
Leírás:

Az időjárási helyzettől függően (12.01-i előrejelzés szombatra: délelőtt felhős, délután  eső/hó előfordulhat, -1°C és +3°C körüli hőfok) a túra útvonala módosulhat, így minden érdeklődő figyelje a túrakiírást még akár szombaton korán reggel is! A bánkúti busz valószínűleg fog közlekedni, viszont sokan lehetnek majd rajta! FONTOS: csak egyes megállóhelyeken áll meg a busz, így nem lehet rá minden volán megállóban felszállni!!! /lásd: menetrendek.hu/ Mivel a fennsíkon 20 cm-től több hó is lehet szombaton, s az a hőfoktól függően vizes hó is lehet, így CSAK tapasztalt túrázók jöjjenek, s ők is megfelelő felszereléssel (bakancs, kamásli, réteges öltözet, váltózokni, meleg ital termoszban, fejlámpa (vagy egyéb lámpa) stb.). A magas hóban valószínűleg nehéz lesz majd közlekedni, ami miatt megfelelő erőnlét szükséges.

Találkozó: FIGYELEM!!! A túravezető Szerencs, vasútállomáson csatlakozik!!!

Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben),
06:30-kor induló Tokaj IC-vel Szerencs, vasútállomásig itt csatlakozik a túravezető,
továbbutazunk a 07:04-kor induló 5222-es számú vonattal Erdőbénye, vasúti megállóhely-ig,
onnan a 07:40-kor induló busszal megyünk Baskó, községháza megállóig,
08:12-re érkezünk meg

FIGYELEM!!! A túravezető Szerencs, vasútállomáson csatlakozik!!!
A Gyalogtúra útvonala: Baskó → Baskói kilátó helye → Szabó János emlékmű → Iván-kő → Erdőbénye
Érkezés: 16:00 körül Erdőbénye, Mátyás király utca nevű buszmegállóba

Visszaút:
17:00-kor Erdőbénye, Mátyás király utca megállóból induló busszal Erdőbénye, vasúti megállóhelyig, továbbutazunk a 17:34-kor induló 5223-as vonattal Szerencs, vasútállomásig,
átszállunk a 18:02-kor induló Tokaj IC-re,
érkezés 18:27-re
Leírás:

A túra vegyes minőségű jelzetlen erdészeti utakon és ösvényeken halad, a közlekedés problémát nem okozhat senkinek, de lehetnek köves terepek. Bakancs ajánlott. Az időjárás kiszámíthatatlansága miatt pedig réteges öltözet és vízhatlan poncho ajánlott, hogy legyen kéznél.

A túra során fel szeretnénk keresni a Szenteltkövet és a nemrégiben mellé épített pihenőt.
Meglátogatunk egy vadászházat és több sziklaformációt is. Ha a terep megfelelő lesz, akár az Iván-kői barlangot is megpróbáljuk majd felkutatni.

Az út során vízvételi lehetőséggel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 1,5-2,5 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezők részére a parkolás a kezdő, vagy a végponton ajánlott, ám a kettő közötti közlekedést egyedül kell megoldani.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/map-september-19-2023-bc1ad6e

A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

Találkozó: Búza tér, 7:50-es kisgyőri busz, amellyel Mocsolyásig utazunk (végállomás, a teljes árú jegy 600 Ft).
Menetrend szerint 7 perccel később a tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni, a lenti (Pennyvel szembeni) megállónál (onnan csak 550 Ft).
A menetidő kb. 66 perc, és a leszállás után 10 perc séta elteltével esedékes az első „pihenés” (szerelvényigazítás).
A Gyalogtúra útvonala: Mocsolyás → Tarizsa-völgy → Kisrét → Kács
Érkezés: A rövidebbik (3 pontos) táv esetén a 11:55-ös buszhoz; a várható érkezése Miskolcra a tapolcai elágazáshoz 12:57, a Búza térre 13:05, a teljes árú jegy 840 Ft.
A hosszabbik (7 pontos) táv esetén délután, várhatóan még világosban érünk a túra végére, de Miskolcra már sötétben, 16:15-16:30 körül; a teljes árú jegy valószínűleg 400 + 650 Ft vagy 550 + 840 Ft.
Leírás:

* Ha lesz érdeklődő a találkozási helyszínen, akkor meg lesz tartva (előjelentkezéstől függetlenül, de tesis hallgatóként megkönnyítheti a zökkenőmentes adminisztrációt az, hogyha előre feljelentkezel az appban).
___

Ez a túra elsősorban azoknak szól, akiknek még mindig hiányzik néhány tesipont a félévük teljesítéséhez;
de más is jöhet. 

A rövidebbik (3 pontos) táv a 2023. március 4-ei túra rövidebbik távjának (7 km, 130 m szintemelkedéssel) az útvonalát ismétli meg, télibb körülmények között. Ha nincs jelentős fennakadás vagy lassítóhatás, akkor Kácson ezúttal is bőven elérhető az a busz, amellyel délután 1-re Miskolcra érhetsz.

A hosszabbik (7 pontos) táv pedig annak valamilyen folytatásával jön létre, délutáni érkezéssel. 6 pontos túrákra jellemző táv (összesen 14-17 km, 260-330 m szintemelkedéssel), csak a téli (lassító-nehezítő) körülmények miatt ér 7 pontot. 
A hosszabbik táv útvonalának a második fele: Kácsról valamelyik közeli településre megyünk tovább, ami lehet (a résztvevők igényei alapján eldöntve) elsődlegesen Tibolddaróc, esetleg Cserépfalu, Cserépváralja (csúszós talaj esetén kevésbé), illetve Latorpuszta is megcélozható, ahonnan az érkezési időtől függően megtoldhatjuk Mocsolyásig (közvetlen buszhoz, ami viszont ritkábban jár).

Az aktuális kiírásokat tartalmazó, 
https://tura.uni-miskolc.hu/naptar 
oldalhoz némelyik böngészőalkalmazás esetén a http:// is beírandó 
(s nélkül, mert https-sel az Informatikai Központ oldala nyílik meg).


Az egy héttel korábbi előrejelzés szerint fagypont körüli hőmérséklet, tehát vagy hó (esetleg néhol jég vagy latyak), vagy sár várható. Két kisebb patakátlépés is lesz, de ezek legutóbb nem okoztak gondot. Bakancs mindenképpen ajánlott, kamásli is jól jöhet; továbbá (a visszautazáshoz) váltózokni, esetleg váltócipő.

Találkozó: 8:15 Majális-park buszmegálló
A Gyalogtúra útvonala: Majális park → Csanyik-völgy → Ortás-tető vasúti megálló → Andó-kút → Dobrica → Mahóca → Taksa-lápa-forrás → Lippa-forrás → Varbói-víztározó → Varbó
Érkezés: 16:00 körül Varbó, emlékmű buszmegállóba

Visszaút:
16:33-kor induló busszal Miskolc, autóbusz állomásra
Leírás:

A túra vegyes minőségű jelzett turistautakon, ösvényeken és erdészeti utakon halad, ajánlott legalább egész cipő vagy bakancs.

Átlagos kondícióval teljesíthető a túra.

Az út során Andó-kútnál lehet számítani vízvételezési helyre. Egyéni igényektől függően legalább 1-2 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében a visszaút tömegközlekedésének költségével kell számolni Varbóról.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.

A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/map-february-4-2024-68a9750

Találkozó: Miskolc, Búza tér (Volánbusz pu.) 06:55
Autóbusz 07:05-kor helyből indul Debréte felé, a 10-es kocsiállásról (átszállni nem kell, Rakaca bolt megállóig megyünk)
Rakaca érkezés: 09:09
A Gyalogtúra útvonala: Rakaca → Magyar-kosár-hegy → Rakacaszend → Tornabarakony → Tornaszentandrás → Bódvaszilas
Érkezés: Bódvaszilasról vonat indul: 17:21 és 19:21 (érkezés Miskolc-Tiszai: 19:08 ill. 21:08)
Leírás:

Az utunkat Rakacán kezdjük. Itt a XV. században vár állt, ennek helyére később kőtemplomot építettek. Innen D-Ny-i irányba haladva elhaladunk a Magyar-kosár-hegy csúcsa mellett, majd É-Ny-i irányba forsulva az Országos Kéktúrán folytatjuk az utunkat. A következő telelpülésünk Rakacaszend lesz, aminek fő nevezetessége a román kori templom (a XVI. sz közepe óta református templom).
Innen az északra található festői szépségű Tornabarakony megyünk. A következő település Tornaszentandrás, ahol látni fogjuk a XII. században épült román stílusú Szent András templomot. Az Esztramos-hegy lábánál elhaladva megnézzük az egykori kő- és ércbánya maradványait, majd átsétálunk az utunk utolsó állomására, Bódvaszilasra. 
Az út hosszú, 21 km lesz, ugyanakkor dimbes-dombos, meredek emelkedőktől, lejtőktöl mentes terepre lehet számítani. Erdők és mezők váltják egymást, sok helyen nyílik majd szép kilátás a környező tájra.

FIGYELEM! A túra során sárra lehet számítani, megfelelő cipő, kamásli használata javasolt. Eső is előfordulhat, különösen az esti órákban.


Kilátás Rakacaszend és Tornabarakony között, háttérben a Szalonnai-hegység

Találkozó: A Tiszai Pályaudvaron a bejárati csarnokban 6:50-ig, vagy a Tornanádaskára 7:00-kor induló vonaton.
A vonatra a Gömöri Pályaudvaron vagy a további megállókban is fel lehet szállni.
A vonatunk 8:36-ra érkezik Jósvafő-Aggtelek vasútállomásra, innen autóbusszal megyünk Szinpetribe, ahonnan a gyalogtúra indul.
A Gyalogtúra útvonala: Szinpetri → Kopolya-forrás → Háló-völgy → Ménes-tó → Tetves-forrás → Szádvár → Szögliget
Érkezés: Szögligetről 15:47-kor vagy 17:03-kor indul vissza a buszunk. Előbbi esetben 17:15-re, utóbbi esetben 18:45-re vagyunk Miskolcon a Búza téren. A második buszhoz vonat-csatlakozás is van, ezzel 19:08-ra lehet a Tiszaira érni.
Leírás:

A túra 15-én pénteken lesz. A Szádvárból nagyszerű kilátás nyílik a környékre. Bár várható, hogy tudunk vizet tölteni forrásokból, érdemes innivalót hozni. A túra során barlangok, források, stb. megtekintése céljából kisebb kitérőket tehetünk, amelyek egy része fakultatív.

 

 

Találkozó: 8:40-kor a Tiszai pályaudvaron a Tornanádaskára induló vonat peronján.
A Gyalogtúra útvonala: Szendrő-felső vasúti megálló → Szendrő Felsővár kilátó → Korlát-oldal → Ördöggát → Perkupa vá.
Érkezés: Miskolcra 19:08-kor vonattal (esetleg 18:45-kor busszal).
Leírás:

A 8:51-kor Tornanádaska felé közlekedő vonattal fogunk menni, leszállás Szendrő-felső megállóban (menetrend szerint 10:00-kor).

Figyelem!!! A túra egy jelentős része szurdokvölgyben halad, nagyobb köveken kell lépkedni, ezért a bokát megfelelően megtámasztó túrabakancs használata erősen ajánlott! Több helyen is át kell kelni a patakmedren, csapadékosabb időjárást követően a folyóvízből többé-kevésbé kiálló köveken lehet ezt megtenni, így fontos, hogy a lábbelink vízálló legyen!

Túránk elején Szendrő város központján áthaladva felmegyünk a várhegyre. A szendrői Felsővár egykoron az egész Felső-magyarországi Kapitányság egyik legfontosabb védőbástyája volt. Az ásatások eredményeként a Felsővár kapitányi épületének eredeti falazatának maradványait tárták fel és konzerválták. Stilizált formában, fából újra épült a lőportorony helyén a 24 méter magas torony, melynek alján egy rekonstruált falrészletet láthatunk, az alsó szinten pedig kiállításon mutatják be a feltárások eredményét. A kilátóból csodálatos, 360 fokos panoráma tárul elénk. (A kilátó belépőjegye 600 Ft.)

A várhegyről leereszkedve, Szendrőn áthaladva felkapaszkodunk a Korlát-hegyre, majd hamarosan beérünk a Telekes-patak völgyébe. A Rudabányai-hegységet két részre osztó Telekes-völgy egyike a hazánkban fellelhető legszebb szurdokoknak. Ha csapadékos időszakban, esőzések vagy hóolvadások után járunk itt, lehetünk annyira szerencsések, hogy a patak medrében víz is van. A patak az Aggteleki-karszt lábánál, Imolától nem messze ered, több kisebb mellékvölgy csatlakozik hozzá, míg beér a szurdokba, melyet maga a patak vájt a jól karsztosodó 210-240 millió éves mészkőbe. A patak vízhozama erősen ingadozó, az év nagy részében egyes szakaszai jellemzően teljesen kiszáradnak, a nagyobb esőzések után viszont sártól barna folyóként töltheti meg a völgyszoros talpát. A természetjárók számára a legkedvezőbb a kettő közötti állapot, amikor a kövek között csordogáló patak szikláin ugrálva lehet az egyik partról a másikra átjutni. A völgynek ezt a több mint két kilométer hosszú szakaszát a patak két partján 10-30 méter magas sziklafalak szegélyezik, a kanyarokban kisebb zúgókon bukik alá a víz. A patak és a környező vízfolyások megannyi barlangot vájtak a jól karsztosodó mészkőbe, melyek a sziklafalak aljában és tetején tátonganak. A mohától zöldellő mészkősziklák különleges hangulatot kölcsönöznek a szurdoknak még a lombfakadás előtt is. A napsütötte völgykanyarulatokban tavasszal valódi virágszőnyeg bontakozik ki, ezerszámra nyílnak itt a tavaszi virágok, a hóvirág, a keltikék, a csillagvirág. Mivel a sziklafalak hol az egyik, hol a másik völgyoldalon emelkednek függőlegesen, így a zöld jelzésű ösvényen többször is rá vagyunk kényszerülve, hogy átmenjünk a patak túlsó partjára. A szurdokban ezt csak a patak kövein való egyensúlyozással tudjuk megtenni, így egy kis ügyességre is szükség van a völgytalpon való haladáshoz, segédeszközök (hidak, lánc, stb.) nincsenek.

 

A völgy egyik kanyarulatánál érkezünk el a szurdok leglátványosabb pontjához, magához az Ördöggáthoz. Az oklevelek már az 1200-as években említik ezt a különleges helyszínt. Az elnevezés oka valószínűleg az, hogy karsztos szurdokvölgy mivolta miatt medernyelőket is rejt a patakmeder. A száraz időszakban így búvópatakká válik a vízfolyás, a víz egy ponton eltűnik a mederből, majd újra előbukkan a sziklák alól. Ezt a középkorban a babonás helyiek azzal magyarázták, hogy az Ördög elvarázsolja a vizet, majd lejjebb újra elővarázsolja. Az Ördöggát azonban nem csak a neve miatt különleges helyszín, eredetét tekintve is egyedülálló. Évmilliókkal ezelőtt a patakmeder egy nagy, U alakú kanyart leírva kerülte meg a vízfolyásra merőleges sziklabordát. Ahogy telt az idő, úgy a sziklafalat a víz átszakította, egy rést nyitva, melyen most kis többlépcsős vízesés formájában zúdul alá a megáradt patak vize. A vízesés aljában egy kis tavacska gyűlik össze, különleges, vadregényes hangulatot kölcsönözve a völgykatlannak. Az eredeti U alakú, ma már száraz patakmeder megmaradt, ezt ma Keringőnek nevezik, a turistaút pedig ezen vezet keresztül.

 

 

A szurdok az Ördöggát sziklaszorosa után tovább folytatódik. A patakot követjük a turistaösvényen a főútig, majd arra rátérve hamarosan beérkezünk Perkupára.

Terv szerint a 17:35-kor Perkupáról induló vonattal megyünk vissza Miskolcra, érkezés 19:08-kor a Tiszai pu.-ra (teljesárú jegy 700 Ft / diák 350 Ft). Alternatív lehetőség busszal 17:26-kor Perkupáról, ez 18:45-kor érkezik Miskolcra a Búza térre (teljesárú jegy 930 Ft, diák 465 Ft).

Akik utazási kedvezményre nem jogosultak, azoknak érdemes „Vármegye24” jegyet vásárolni (999 Ft), ami 24 órán keresztül érvényes a vármegye határain belül.

Találkozó: Felső-Majláth (Bagolyvár) végállomásról a 08:35-kor induló 15-ös busszal megyünk Ómassára. (Az indulás időpontja a túra előtti napon módosításra kerülhet a menetrend függvényében!)
A Gyalogtúra útvonala: Ómassa → Kapu-bérc → Nyír-kő → Verebec-vár → Dédesi-várrom → Szőlő-kő → Mályinka
Érkezés: Várhatóan 16 óra körül Mályinkára. 16:18-kor induló busszal várhatóan 17:45-re érkezünk vissza Miskolcra (Kazincbarcikai átszállással).
Leírás:

Túravezető elérhetőségei: 0620/290-1771

A túra vegyes minőségű jelzett turistautakon, ösvényeken és erdészeti utakon halad. Lesznek kidőlt fák és 1-2 patakon is át fogunk kellni, ezért ajánlom hogy mindenkin vízálló cipő / túrabakancs legyen.

Az út során a Meteor és a Vár- forrásnál lehet számítani vízvételezési helyre, ettől függetlenül mindenkinél legyen igényeinek megfelelő folyadék!

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.

 

Találkozó: FIGYELEM!!! A túravezető Hernádnémeti-Bőcs vasútállomáson csatlakozik!!!

Miskolc, autóbusz-állomásról a
06:50-kor induló busszal (feltehetően a 13-as kocsiállásról indul) Kesznyéten, Dózsa György út megállóig, 08:05-re érkezünk meg.,

FIGYELEM!!! A túravezető Hernádnémeti-Bőcs vasútállomáson csatlakozik!!!
A Gyalogtúra útvonala: Kesznyéten → Sajó-Takta összefolyás → gátőrház → Sárrétpuszta → Ökör-fűz → madármegfigyelő torony → Tiszalúc
Érkezés: 15:30 körül Tiszalúc vasútállomásra

Visszaút:
"A" terv: 15:56-kor Tiszalúc, vasútállomásról Miskolc-Tiszai pályaudvarra 16:18-ra
"B" terv: 16:56-kor Tiszalúc, vasútállomásról Miskolc-Tiszai pályaudvarra 17:18-ra
Leírás:

A túra vegyes minőségű jelzetlen utakon, továbbá a túra jellegéből adódóan bokros-fás részen, valamint réteken, füves szikes részen, esetleg vizenyős területen is haladhat. A közlekedés problémát nem okozhat senkinek, de a harmatos-vizes fű átáztathatja a lábbelit, ezért erre kifejezetten ügyeljünk. Váltás zoknit ajánlott betenni.

Aki gombát szeretne gyűjteni, annak jól szellőző vessző kosár, vagy műanyag vödör ajánlott. Esetlegesen több szatyorral vagy zacskóval bekészülve, hogy a különböző fajokat elválasztva gyűjthessük. Továbbá egy kellően éles bicska, vagy kés.

A túra során érintünk egy madármegfigyelő tornyot is.

Az út során vízvételi lehetőséggel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 2-3 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezők részére a parkolás Hernádnémeti-Bőcs vasútállomáson ajánlott.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/gombasztura-a-taktakozben-b3f445b

A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

Találkozó: 6:45, Miskolc, Búza tér (Volánbusz pu.)
Autóbusz indul 6:55-kor a 18-as kocsiállásról Abaújlak felé
Abaújlak érkezés: 8:02
A Gyalogtúra útvonala: Abaújlak → Szanticska → Prasenka-tető → Balog-domb → Felsővadász → Irota
Érkezés: Rövidebb (12,5 km) változat:
Felsővadászról autóbusz indul:
14:36 (érkezés Miskolcra: 15:32)
16:29 (átszállás Homrogdon, érk: 16:40, ind. Miskolc felé: 16:47; érkezés Miskolcra: 17:32)

Hosszabb (20 km) változat:
Irotáról autóbusz indul:
19:00 (átszállás Edelényben, érk: 19:40, vonat indul Miskolc felé: 20:25; érkezés Miskolcra: 21:08)
Leírás:

A túra keretében két választható távot ajánlunk, 12,5 (3 pontos), illetve 20 km (7 pontos) hosszal .
Mindkét táv Abaújlakról indul. Abaújlakról átmegyünk Szanticskára, ami egy varázslatos szépségű üdülőfalu, illetve megnézzük a Magas-hegyi kilátót.
Szanticskáról dimbes-dombos tájon át a Prasenka-tetőt és a Balog-dombot érintve átmegyünk Felsővadászra. Felsővadász kiemelt nevezetessége a Rákóczi-kastély, aminek a dísztermében korabeli bútorok és II. Rákóczi Ferenc portréja láthatók. Azoknak, akik rövidebb távot választották, itt véget ér a túra.
A hosszabb útvonal északi, majd nyugati irányban folytatódik Irota felé. Irota egy kicsi, de annál szebb üdülőfalu, aminek a határában földvár is található.


Szanticska főutcája

Találkozó: Búza tér, 7:45-ös mezőkövesdi busz, Bükkábrányig (a teljes árú jegy 650 Ft);
a tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni (lent, a Pennyvel szembeni megállónál), menetrend szerint 8 perccel később.
Bükkábrányban menetrend szerint 8 percünk lesz átsétálni a 2-3 percre lévő boltig; onnan a kácsi busszal megyünk, Tibolddaróc középső megállójáig (400 Ft), érkezés 8:47-kor. Innen indul a gyalogtúra.
Kb. 5 perc séta elteltével lesz az első lehetséges megállási hely (csak sürgős szükség vagy igény esetén, vendéglátóhely); a következő (a kilátónál) még kb. 10-15 perc gyaloglás.
A Gyalogtúra útvonala: Tibolddaróc → kilátó → Ablakos-kő-völgy → Kőhodály → Kács → Ortás → Latorpuszta, buszforduló
Érkezés: Busszal, délután lehet Miskolcra visszaérni.
[A teljes árú jegy
a 3 pontos távnál, Kácstól 840 Ft vagy 450 + 650 Ft,
a 6 pontosnál, Latorpusztától 450 + 650 Ft,
esetleg, a hetedik (szalonnasütő hely utáni) pontot is teljesítve, Mocsolyástól 600 Ft.]
Leírás:

Kullancsok biztosan lesznek, főleg a 2. és az 5. kilométer között.
___


Kácsnál (8,4 km táv, 220 m szintemelkedés) 3 ponttal abbahagyható, de addig sem sétatúra. (Változatos nehézségű a terep.) 

Tarthatunk szalonnasütést (leginkább a 6 pontos táv végénél, azaz 14,5 km-nél), ha nincs tűzgyújtási tilalom (lásd https://tuzgyujtasitilalom.nebih.gov.hu/), alkalmas az időjárás, és a túravezetőn kívül legalább egy fő nyitott rá. Akit érdekel, feltehetőleg hoz magának kellékeket (sütnivaló, kenyér, nyárs), de a túravezetőnél is lesz még egy főre való tartalék.

Ha van érdeklődő egy kis folytatáshoz, a szalonnasütő hely (azaz 6 pont teljesítése) után, kb. egy óra sétával (3,5 km, szintemelkedés: 80 m) továbbmehetünk Mocsolyásra, 1 további pontért (azaz összesen 7 pontos túrát teljesítve); onnan közvetlen busz jár Miskolcra, de ritkábban.
___

Ajánlott felszerelés tavaszi és őszi gyalogtúrákhoz: 
 - túrabakancs, esetleg kamáslival kiegészítve; 
 - ivóvíz (legalább fél-másfél liter, a távtól, az időjárástól 
   és a vízvételezési lehetőségektől függően);
 - olyan hosszú szárú nadrág és zokni, ami nem fekete. 
   (Kullancsok leginkább lábszáron szoktak megjelenni, és
   a túra vagy egy-egy gyanús szakasz után ez egyszerűen átnézhető.)
___

Előjelentkezéstől függetlenül meg lesz tartva, de tesis hallgatóként megkönnyítheti a zökkenőmentes adminisztrációt az, hogyha előre feljelentkezel az appban.
___

Túranaptár (esetleg aktuálisabb infók): tura.uni-miskolc.hu/naptar

Az MVSC Természetjáró Szakosztály részéről is várhatók (idősebb, gyakorlott) túratársak.

Találkozó: Majális-park buszvégállomásnál 9:20-kor
A Gyalogtúra útvonala: Majális-park → Chinoin → Király-kút → Kecske-lyuk → Büdös-pest → Szeleta-barlang → Zsófia-kilátó → Lencsés-nyereg → Udvar-kő-barlang (Dante pokla) → Ördög-kúti-zsomboly → Galya-kapu-nyereg → Felső-forrás → Király-kút → Chinoin → Majális-park
Érkezés: Tempótól függően kora délután (13-15 óra körül) a kiindulási pontra
Leírás:

Számos bükki barlangot érintő túraútvonal, itt-ott meredek, csúszós, jelzetlen szakaszokkal. Nem kezdőknek való! Az érintett barlangok mindegyikébe benézünk kicsit, emiatt ajánlott, hogy mindenkinél legyen zseb- vagy fejlámpa!

 

A túravezető elérhetőségei:

daniel.kiss3@uni-miskolc.hu

+36 70 261 4371

Találkozó: 07:20 Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben)
07:37-kor induló 5120-as vonattal megyünk Szerencs, vasútállomásig, majd tovább utazunk a
08:17-kor induló vonattal Abaújszántó, vasútállomásig, innen vonatpótló busszal megyünk tovább ami
09:02-kor indul Boldogkőváraljai elágazásra
09:13-ra érkezünk meg
A Gyalogtúra útvonala: Boldogkőváralja vasúti megálló → Boldogkői vár → Szamarak útja → Arka → Varkoly-kilátó → Rádi-máj → Gereblye-kő → Magoska (opcionális) → Nagy-tisztás → Tekerjes-völgy → Sombereki vadászház → Blaskó-kút → Baskó
Érkezés: 17:30 körül Baskó, Kertalja utca nevű buszmegállóba

Visszaút:
18:41-kor Baskó, Kertalja utca megállóból induló Erdőbénye vasúti megállóhely-ig (19:13-ra), 19:34-kor induló vonattal Erdőbénye vasúti megállóhelytől Miskolc, Tiszai pályaudvarra érkezés 20:29-re (1 átszállás Szerencs, vasúti állomáson)
Leírás:

A túra vegyes minőségű jelzetlen erdészeti utakon halad, ajánlott legalább egész cipő, vagy bakancs.

Átlagos kondícióval teljesíthető a túra, de a hossz miatt kitartás szükséges. Erélyes emelkedőre csak a Magoska tömbjében kell számítanunk.

A túra során érintjük a Boldogkői várat, amit lehetőség lesz megtekinteni is. Nagyjából 1 órát tudunk rászánni.

Az út során vízvételezési hellyel Arkán lehet számítani. A végponton kétséges a kékkúti víz, de legutóbb működött. A Blaskó-kút vizének fogyasztása nem ajánlott, de végszükség esetén használható. Az út során egyéb vízvételi lehetőséggel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 2,5-3,5 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében a Boldogkői vár belépőjének árával és az oda-vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezők részére Szerencs vasútállomáson ajánlom hagyni az autót.

A túrán elképzelhető, hogy a végén sietősre kell fogni, mert hosszú a táv, és a buszt el kell érni. A várnézéssel elképzelhető, hogy elmegy az idő. Kiépített pihenő esetleg a Blaskó-kúttól nem messze várható, de nincs jó állapotban. Hosszabb pihenőre a Varkoly-kilátónál, a Gereblye-kőnél és a Blaskó-kút környékén van lehetőség. Ezeknél haladástól függően fogunk időzni.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.

A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/zempleni-utakon-tekerges-a-tekerjes-patak-kornyeken-ecd1b05

Találkozó: A túraterv február 5-ei állapota szerint:
Miskolctapolca, a strandfürdő bejárata és az Ellipsum között, a Hejő-hídnál
(az Aradi sétány eleje, N48 03.814 E20 45.004), 9:05. (Tervezett indulás: 9:10.)
A terv változása esetén (ami nem valószínű) infó: tura.uni-miskolc.hu/naptar
A Biciklitúra útvonala: Miskolctapolca → Kisgyőr → Sály → Bükkábrány → Mezőnyárád, vasút → Nagyecsér → Gelej → Csincse
Érkezés: Vasúthoz, délután.
A célállomástól közvetlen vonat jár Miskolcra, amelyen kerékpár is szállítható.
Leírás:

Kisebb részben kerékpárúton, nagyobb részben többnyire gyér forgalmú utakon haladunk. 
Lehet benne némi terep (földút, murvás út) is. 

A választható távok előreláthatólag (elég a helyszínen, akár menet közben választani):
3 pontos táv (Mezőnyárádig): 33-38 km, 350-400 m szintemelkedéssel.
  (Ennek az első négyötöde még tipikusan bükkaljai domborzatú, azaz dimbes-dombos. 
   Az első harmada főleg az új, Tapolcától Kisgyőrig vezető bicikliút kipróbálására szolgál. 
   Bükkábránynál is abbahagyható lenne, úgy 5-6 km-rel rövidebb, csak 
   ott nincs alkalmas vasúti megálló,
   a Volánbusz pedig ottani felszállással Miskolc felé nem szállít kerékpárt.) 
7 pontos táv (időjárástól függő útvonalon folytatva): össz. kb. 67-75 km, 375-425 m szintemelkedéssel.
  (A folytatás helyszíne már a Borsodi-Mezőség, ahol alig van szintemelkedés. 
   Száraz vagy elviselhetően sáros idő esetén Nagyecsér érintésével, nagyrészt földúton. 
   A célállomás leginkább Csincse vagy Mezőkövesd vasúti megállója lehet.)
Részletesebb útvonalterv és aktuális adatok a túra előtti hetekben-napokban, a túranaptárban. 
tura.uni-miskolc.hu/naptar

___

Ha esetleg nem tudsz (vagy nem szeretnél) a kerékpártúrán részt venni, 
vagy nem sikerülne teljesítened (pl. komolyabb műszaki hiba miatt), 
attól még nincs veszve a hétvége: tartaléknak* 
másnapra (vasárnapra) gyalogos túrateljesítési lehetőség van kilátásban, 
részben a kerékpártúra által is érintett útvonalon.
___

A tesipontszerzéshez csak hagyományos (kizárólag emberi erővel hajtott) kerékpár alkalmas, e-bike nem (kikapcsolt motorral sem). Trekking vagy MTB kategóriájú/jellegű az ideális, mivel terepes szakaszok (földút, makadámút) is előfordulhatnak. Nem kell újnak lennie. Viszont jobb, ha megfelelő műszaki állapotú. 

Közepes vagy kicsit lassúbb túratempóra van saccolva, ami síkon kb. tizen- vagy legfeljebb huszonvalahány km/h. Mivel a 40 km/h-t lakott területen kívül sem szükséges túllépni (lejtőn sem), fejvédő sisakot a KRESZ szerint nem kötelező viselni. (De nem is tilos.) Ha defekted vagy efféle kisebb fennakadás van, természetesen megállunk egy időre. (Meg néha egyébként is.) A nehezebb emelkedőknél, mint pl. a tapolcai, tolni is lehet a biciklit. (Csak lehetőleg ne vigyük ezt túlzásba; használjuk néha a sebességváltót, ha van.) 
___

Megjegyzés: A túravezető nem fogja ellenőrizni, de 
ha a közúti közlekedési előírásoknak megfelelő bringát szeretnél, annak ezekkel tudsz eleget tenni (tömören): 
Jól működő kormány, mindig jól hozzáférhető kezelőszervek. Esős időben is jól fogó fék elöl és hátul. Előre fehér (vagy kadmiumsárga), hátra piros fényű lámpa vagy villogó a kerékpáron vagy rajtad. Elöl fehér, hátul piros fényvisszaverő prizma. Az első keréken kétoldali fényvisszaverő, ami vagy egy-egy db (balra, illetve jobbra néző) borostyánsárga küllőprizma, vagy fényvisszaverő körgyűrű (pl. csíkkal ellátott külső gumi) lehet. Normális csengő (nem sípoló). 
[a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 116. § (1) és (2) bekezdése alapján]

___

Előjelentkezéstől függetlenül lesz (vagy nem lesz) megtartva, de tesis hallgatóként megkönnyítheti a zökkenőmentes adminisztrációt az, hogyha előre feljelentkezel az appban.
___

* A Sportiroda 2024. március 18-ai tájékoztatása alapján: Abban a kivételes esetben,
hogyha a hétvége mindkét túráján részt vennél (mert nagyon kéne a pont) úgy, hogy
csak egy testnevelés tantárgyat vettél fel a félévre, vedd figyelembe: 
A 3 pontos (illetve túrázás esetén egy túra pontértékének megfelelő) heti limit értelmében 
a másnap teljesíthető gyalogos pontok NEM adódnak hozzá a biciklivel teljesítettekhez;
a kihagyott vagy kevéspontos biciklis teljesítést a másnapi gyalogtúrával felülírni lehet.
(Tehát egyetlen tesi esetén egyazon héten belül nem lehet 10-14 pontot szerezni, illetve
egyazon héten belüli két 3 pontos túrával nem lehet 6 pontot szerezni.)

Aki két testnevelés tantárgyat vett fel, azt a heti limit szempontjából
a tanszék speciális esetként kezeli; nekik – biztos, ami biztos alapon –
jelezniük kell majd a tanszékvezető úrnál legkésőbb a félév végén, hogy
az ő esetükben több alkalmat kell figyelembe venni.

Találkozó: Terv szerint: a Repülőtér / Bosch megállótól 8:40-kor induló 20-as busz „Miskolctapolca, strandfürdő” megállójánál (tehát NEM a végállomásnál, hanem eggyel azelőtt), az érkező buszról leszállva (menetrend szerint 9:15-kor). (Búza tér 8:51, Centrum 8:55, Tapolcai elágazás 9:03, amennyiben a busz a menetrend szerinti időben érkezik.)
A terv változása esetén (ami nem valószínű) infó: tura.uni-miskolc.hu/naptar
A Gyalogtúra útvonala: Miskolctapolca → Sziklakápolna → Homokkő-forrás → Kisgyőr
Érkezés: A 3 pontos távnál Kisgyőrbe, jó esetben dél és egy óra között
(a teljes árú Volánbusz-menetjegy Miskolcra 550 Ft);
a 7 pontosnál valamelyik környékbeli településre, késő délután
(a teljes árú menetjegy 500 és 1050 Ft között alakul).
Leírás:

Ha esetleg az előző napi, kerékpáros túra 
- nem felelt meg számodra, 
- nem sikerült (kellő pontértékkel), vagy 
- félbemaradt vagy elmaradt (pl. komolyabb zivatar esetén), 
íme egy tartalék lehetőség a hétvégére, ami már gyalogtúra.

Az útvonal egy része átfedésben van az előző napi kerékpártúra útvonalával.

___

Az eredeti terv: Miskolctapolca → Jézus Szíve sziklakápolna → Homokkő-forrás → Kisgyőr → valamelyik környékbeli település (ami Sály, Mocsolyás, Borsodgeszt vagy Harsány lesz). Kisgyőrnél (kb. 10,4 km táv, 240 m szintemelkedés) 3 ponttal abbahagyható.
Részletesebb útvonalterv és aktuális adatok a túra előtti hetekben, a túranaptárban. 
tura.uni-miskolc.hu/naptar
___

Ajánlott felszerelés tavaszi és őszi gyalogtúrákhoz: 
 - túrabakancs, esetleg kamáslival kiegészítve; 
 - ivóvíz (legalább fél-másfél liter, a távtól, az időjárástól 
   és a vízvételezési lehetőségektől függően);
 - olyan hosszú szárú nadrág és zokni, ami nem fekete. 
   (Kullancsok leginkább lábszáron szoktak megjelenni, és
   a túra vagy egy-egy gyanús szakasz után ez egyszerűen átnézhető.)
___

Előjelentkezéstől függetlenül meg lesz tartva, de tesis hallgatóként megkönnyítheti a zökkenőmentes adminisztrációt az, hogyha előre feljelentkezel az appban.

Találkozó: Korán kell kelni, a 6:50-es kisgyőri buszhoz, amellyel Mocsolyásig utazunk (végállomás, a teljes árú jegy 600 Ft).
Menetrend szerint 7 perccel később a tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni, a lenti (Pennyvel szembeni) megállónál (onnan csak 550 Ft).
A menetidő kb. 46 perc, és a leszállás után további kb. 10 perc séta elteltével érünk ki a településről.
A Gyalogtúra útvonala: Mocsolyás
Érkezés: Délután, busszal lehet Miskolcra visszajutni.
Leírás:

Ha tesis hallgató vagy: Ez már az utolsó (utáni) túraalkalom a félévben; érdemesebb lehet a 20 pontodat még a szorgalmi időszakban összegyűjtened, hogy ezen a (vizsgaidőszak előtti hosszú) hétvégén már ne legyen vele gondod. (Ha szívesen túrázol errefelé, a pontgyűjtéstől függetlenül is eljöhetsz.) Előjelentkezéstől függetlenül meg lesz tartva, de megkönnyítheti a tesipontok zökkenőmentes adminisztrálását az, hogyha előre feljelentkezel az appban.
___

3 pontos (7-9 km, szintemelkedés: 130-170 m) és
6 pontos (összesen 14-19 km, szintemelkedés: 260-420 m)
táv közül lehet választani.

A 3 pontos táv keretében Mocsolyástól valamelyik környékbeli településre megyünk át 
(ami Kács, Borsodgeszt, Harsány, Sály, Latorpuszta, esetleg visszakanyarodva Mocsolyás lesz),
a 6 pontos távhoz pedig folytatjuk az utunkat, szintén egy környékbeli, bükkaljai településre.

A teljes árú menetjegyek ára Miskolctól oda + vissza összesen 1100 és 1990 Ft között lesz.
További részletek a túrát megelőző napok folyamán. 
tura.uni-miskolc.hu/naptar

Az MVSC Természetjáró Szakosztály részéről is várhatók (idősebb, gyakorlott) túratársak.


[Kép: Mocsolyás határa, március elején]

Jelmagyarázat

Könnyű túra: könnyen járható utakon, ösvényeken tett kirándulás kis szintkülönbséggel. Viszonylag rövid és több pihenőpontot tartalmaz. Olyanoknak is javasolt, akik teljesen kezdők és egyáltalán nem sportolnak.
Közepes túra: 3-6 óra gyaloglás erdei utakon, sziklás ösvényeken. Az átlagos kondícióban lévők is könnyen teljesíthetik, de a végére már kellemesen elfáradnak. A túráink többsége ilyen.
Nehéz túra: egész napos, hosszabb túrák, sok szintemelkedéssel, lehetnek benne jelzetlen, vagy nehezen járható szakaszok. Fontos a jó erőnlét, jól bejáratott bakancs, néha a szédülésmentesség. Előfordulhat, hogy egy kicsit sietni kell amiatt, hogy elérjük az utolsó buszt vagy vonatot. De ezek a túrák sem okozhatnak gondot azok számára, akik rendszeresen túráznak, hiszen a komoly teljesítménytúrákhoz képest még ezek is könnyűnek mondhatók.
Aki szeretne valamit tenni az erdőért, annak az alábbi facebook csoportot ajánljuk figyelmébe, ahol a Bükktakarításokról kaphat információkat: https://www.facebook.com/groups/700128057153484/