page-loader-image

Miskolci Egyetem Természetjáró Szakosztály

honlap borító kép
FONTOS KÖZLEMÉNY AZ EGYETEMISTÁKNAK:
A félévi testnevelés-aláírásod túrázással való megszerzésének a módja az Aláírás oldalunkon olvasható.
Olvasd el!
Találkozó: Miskolc-Tapolcán a 2-es busz végállomásán 9 óra 15 percig.
(Vigyázat! Szombaton a 2-es busz helyett a 20-as közlekedik.)
A Gyalogtúra útvonala: Tapolcai buszvégállomás → Piros jelzés → Kis-Kőmázsa → Zöld jelzés → Kékmező → Sárga jelzés → Leányvár → Háromágú-völgy → Szent Kereszt-hegy → jelzés nélküli cementgyári szállítószalag → görömbölyi buszvégállomás
Érkezés: Érkezés Görömbölyre 15 óra körül.
Leírás:

Miskolc-Tapolca ősidők óta lakott település, a Herman Ottó múzeumban őrzik az ásatások leleteit. Nevét a népvándorlás során itt átvonult szláv népektől kaphatta. (Teplice = meleg forrás.) A középkorban a Miskolcot alapító nemzet­ség szállás- és temetkezési helye volt. 1950-ig Görömbölytapolca néven Göröm­bölyhöz tartozott, akkor Görömböllyel együtt Miskolchoz csatolták.

A Homokkő-forrást 1960-ban Szalai József a DVTK természetjárója foglalta be. A forráson ezt tábla jelzi.

Leányvár története az őskorba nyúlik vissza. Az előkerült edénytöredékek az újkőkorból, a bronzkor végéről, a vaskor elejéről és a középkorból származnak. Építési ideje nem tisztázott. Kora vaskori kultikus hely is lehetett, de a körbe­vevő árokból középre kihordott földből álló domb középkori (tatárjárás utáni) eredetre is utalhat. A vár északkeleti oldalán kívül őskori halomsírok vannak. Területét erdő borítja.

Görömböly legkorábbi ismert említését egy 1365-ből való oklevélben találták meg. Zsigmond király ajándékozta a területet a Balassa családnak és a tapolcai apátságnak megosztva. Az 1710-11-es pestisjárványban elnéptelenedett falut görög-katolikus ruszin családokkal népesítik be. 1849. július 24-én a közeli fennsíkon ütközött meg Pöltenberg Ernő magyar és Cseodajev orosz tábornok hadosztálya. Görömböly nevezetes történelmi pincesoráról, ahol pincekápolna és Ruszin pince emlékhely is található. Védett gyurgyalag fészkelőhely van a hatá­rában.

 

Jelmagyarázat

Könnyű túra: könnyen járható utakon, ösvényeken tett kirándulás kis szintemelkedéssel. Viszonylag rövid és több pihenőpontot tartalmaz. Olyanoknak is javasolt, akik teljesen kezdők és egyáltalán nem sportolnak.
Közepes túra: 3-6 óra gyaloglás erdei utakon, sziklás ösvényeken. Az átlagos kondícióban lévők is könnyen teljesíthetik, de a végére már kellemesen elfáradnak. A túráink többsége ilyen.
Nehéz túra: egész napos, hosszabb túrák, sok szintemelkedéssel, lehetnek benne jelzetlen, vagy nehezen járható szakaszok. Fontos a jó erőnlét, jól bejáratott bakancs, néha a szédülésmentesség. Előfordulhat, hogy egy kicsit sietni kell amiatt, hogy elérjük az utolsó buszt vagy vonatot. De ezek a túrák sem okozhatnak gondot azok számára, akik rendszeresen túráznak, hiszen a komoly teljesítménytúrákhoz képest még ezek is könnyűnek mondhatók.
Aki szeretne valamit tenni az erdőért, annak az alábbi facebook csoportot ajánljuk figyelmébe, ahol a Bükktakarításokról kaphat információkat: https://www.facebook.com/groups/700128057153484/