Ómassa Fazola Henriknek köszönheti létét, aki 1771-ben építtetett itt egy 6,3 m3-es vasolvasztót. 1814-ben az olvasztót (massa) Újmassára költöztették, lebontott köveiből épült a falu iskolája. A települést a német munkásokat követően szlovák favágók és üvegfúvók lakták. Említésre méltóak népi lakóházai, 1983-1986 között emelték itt Szent Lajos király tiszteletére a Kelemen Didák Kápolnát. A település 1950 óta tartozik Miskolchoz.
Bánkút turista- és síközpont Borsod és Heves megye határán, a Bálvány (956 m), a Bükk hegység második legmagasabb csúcsa közelében. Pallavicini Alfonz Károly őrgróf biztosította a területet a Diósgyőri Egyesületnek turistaház megépítése céljából, amely házat 1931-ben át is adtak. A II. világháborút követően államosították a turistaházakat, aminek következtében állaguk leromlott. 1975-ben a kezelő céget felszámolták, így a ház gazdátlan és őrizetlen maradt, tönkrement. 1997 óta magánvállalkozás üzemelteti a házat Fehér Sas Panzió néven. Bánkúton működik a Magyar Honvédség 3D NATO lokátora.
A Czékus-út Czékus Miklós kedves útvonala volt. Ő maga a Borsod Megyei Természetbarát Szövetség elnökségi tagjaként fáradhatatlan túraszervező volt. Emléktáblája a bánkúti Síklub falán látható.