page-loader-image

Miskolci Egyetem Természetjáró Szakosztály

honlap borító kép
FONTOS KÖZLEMÉNY AZ EGYETEMISTÁKNAK!
A félévi testnevelés-aláírásod túrázással való megszerzésének a módja az Aláírás oldalunkon olvasható!
Olvasd el!
Találkozó:
A kényelmesebb és biztosabb átszállás érdekében az elsődleges odautazási opció
a 6:15-ös kazincbarcikai busz, Kazincbarcika autóbuszállomásig (a teljes árú jegy 550 Ft),
ott pedig menetrend szerint 16 perc lesz az átszállásra,
a meszesi buszra (7:16), „Rudabánya, kápolna” megállóig (szintén 550 Ft),
az odaérkezés menetrend szerint 8:05.

Ha lekésnéd a fenti indulást, és/vagy vállalod a rövidebb átszállási idővel járó kockázatot, akkor a 6:45-ös kazincbarcikai busszal is jöhetsz (utolérhetsz): azzal csak a Szent Flórián térig (550 Ft) kell menni, és ott lehet átszállni (5 perc, 3-as kocsiállás, 7:26) a meszesire, amivel mi is megyünk; itt felszállva csak 500 Ft a teljes árú, „Rudabánya, kápolna” megállóig. Ebben az esetben viszont számíts arra, hogy az átszállásnál nem lesz vécélehetőség. (A Búza téren még van, tudomásom szerint 200 Ft.)
A Gyalogtúra útvonala: Rudabánya, kápolna (buszmegálló) → Rudabánya, bányató → Telekesi kápolna → Telekes-völgy → Perkupa
Érkezés: késő délután, buszhoz vagy vonathoz
(Miskolcig a teljes árú jegy vonat esetén 700 Ft, busz esetén 930 Ft,
a menetidő mindkét esetben kb. 80 perc.)
Leírás:

Az eredetileg tervezett büfézés és valószínűleg a Látványtár meglátogatása is elmarad, lásd a leírást alább aktualizálva.

Az időjárás-előrejelzés szombat délutáni állapota vasárnapra, Rudabánya környékére
már csak mérsékelt/élénk szelet jelez, erős lökéseket nem. Rétegesen érdemes öltözni.

___

Ha esetleg az előző napi, kerékpáros túra 
- nem felelt meg számodra, 
- nem teljesítetted annak hosszabbik (6 vagy 7 pontos) távját, vagy 
- félbemaradt vagy elmaradt (pl. komolyabb zivatar esetén), 
íme egy tartalék lehetőség a hétvégére, ami már gyalogtúra.

Az útvonal egy része átfedésben van az előző napi kerékpártúra hosszabbik távjával/távjaival. 
(Ezek: a rudabányai kápolna és a tó északkeleti partjánál lévő Rudapithecus-lelőhely közötti szakasz, majd a szuhogyi elágazásig tartó útszakasz, valamint a legvégén a Perkupára bevezető másfél km.)

Ha könnyű-lesétálós túrát szeretnél, akkor ez nem neked való. Ha szívesen túrázol (változatos terepen), akkor viszont megfelelő lehet. Az első kétharmadán nincs különösebb nehézség, a völgyben viszont néhol már három végtagodat is használni fogod. Városi vászoncipő nem igazán alkalmas, kifejezetten ajánlott a túrabakancs, lehetőleg vízálló, valamint hosszú szárú nadrág (inkább nem fekete). Esetleg kamásli (lábszárvédő) és túrabot (vagy helyben talált, letört faág) is jól jöhet majd a völgyhöz.

___

Az első két kilométer után a bányató déli részéhez érünk, itt van az első látnivaló (fotópont). Ezután kb. 600 m-en enyhe emelkedő következik, és kiérünk egy aszfaltúthoz. Azon kanyarog kb. 3 km-en át a turistajelzés, amelyről azonban először letérünk, egy köves út felé, amelyen (főleg jóidő esetén) lemegyünk a tó északkeleti partjáig. Ott tarthatunk egy rövid pihenőt. Azután vissza felcammogunk. A Látványtár (Rudapithecus-lelőhely) ilyenkor alapesetben zárva tart; oda csak akkor térünk ki, ha kinyitják nekünk. (Ez esetben igénybe vennénk a tárlatvezetést, ha már ott vagyunk; ez körülbelül negyed óra, és kérdezni is lehet.) A Látványtár büféjére (mivel szezonon kívül vagyunk) ezúttal nemigen érdemes számítani. Ezután még egy darabig az aszfaltúton haladunk tovább, majd további 4 km normál földutakból és/vagy gyalogösvényekből áll, ezek nagyobbrészt árnyékosak.

A Telekes-patak völgyében unatkozni nem fogsz. Hogy lesz-e most víz a mederben, azt nem tudom, de a terep jellege (pl. kövek, itt-ott párméteres emelkedők-lejtők sora, néhány kidőlt fa, növényzet) miatt ezen a néhány kilométeren lassúbb haladás várható, jó néhány patakátkeléssel (nem mély, és köveken át lehet lépdelni), ami miatt hangsúlyoztam az ajánlott felszerelést. Ebben a völgyben található az Ördöggát nevű képződmény.

A völgy utolsó 2,5 km-én már nincs turistajelzés, néhány pocsolya és magas fű viszont lehet; ezután pedig kb. 1,5 km-en aszfaltút vezet be a célhoz.

Illusztráció az útvonal jellegéről (őszi és tavaszi képek vegyesen):

Jelmagyarázat

Könnyű túra: könnyen járható utakon, ösvényeken tett kirándulás kis szintemelkedéssel. Viszonylag rövid és több pihenőpontot tartalmaz. Olyanoknak is javasolt, akik teljesen kezdők és egyáltalán nem sportolnak.
Közepes túra: 3-6 óra gyaloglás erdei utakon, sziklás ösvényeken. Az átlagos kondícióban lévők is könnyen teljesíthetik, de a végére már kellemesen elfáradnak. A túráink többsége ilyen.
Nehéz túra: egész napos, hosszabb túrák, sok szintemelkedéssel, lehetnek benne jelzetlen, vagy nehezen járható szakaszok. Fontos a jó erőnlét, jól bejáratott bakancs, néha a szédülésmentesség. Előfordulhat, hogy egy kicsit sietni kell amiatt, hogy elérjük az utolsó buszt vagy vonatot. De ezek a túrák sem okozhatnak gondot azok számára, akik rendszeresen túráznak, hiszen a komoly teljesítménytúrákhoz képest még ezek is könnyűnek mondhatók.
Aki szeretne valamit tenni az erdőért, annak az alábbi facebook csoportot ajánljuk figyelmébe, ahol a Bükktakarításokról kaphat információkat: https://www.facebook.com/groups/700128057153484/