page-loader-image

Miskolci Egyetem Természetjáró Szakosztály

honlap borító kép
FONTOS KÖZLEMÉNY AZ EGYETEMISTÁKNAK!
A félévi testnevelés-aláírásod túrázással való megszerzésének a módja az Aláírás oldalunkon olvasható!
Olvasd el!
Találkozó: Találkozó: 6:50 Miskolc-Tiszai pályaudvar (a Tornanádaskára induló vonat melletti peronon; előreláthatóan 1. vagy 2. vágány)
Vonat indul: 06:59 Tornanádaska felé
Átszállás Aggtelek-Jósvafő vmh. (érkezés: 08:22, továbbindulás busszal 08:25)
Megérkezés: 09:05 Aggtelek Baradla-barlang
A Gyalogtúra útvonala: Aggtelek, Baradla-barlang → Országhatár → Kecső (Kečovo) → Szádvárborsa (Silicka Brezová) → Szádvárborsai nyereg (Sedlo nad Silicka Brezová) → Kecső (Kečovo) → Országhatár → Baradla-tói letérő → Aggtelek
Érkezés: Érkezés: 20:56 Miskolc-Tiszai

Autóbusz indul Perkupa felé (18:45 Baradla-barlang, vagy 18:48 Aggtelek aut. várót., vagy 18:52 Aggtelek Vörös-tó)
Átszállás Aggtelek-Jósvafő vmh (érkezés: 19:25, vonat indul Miskolc felé 19:32)
Miskolc-Tiszai érkezés 20:56

Leírás:

Figyelem!!! Kérem a túrán résztvenni szándékozókat, hogy legyen náluk érvényes személyi igazolvány.
A túra tervezett hossza 27 km, ami az átlagosnál nehezebb. Kérek mindenkit, hogy ennek megfelelően készüljön étellel (szendvics, szeletek), vízzel és megfelelő öltözékkel.

Aggtelekről a zöld sáv (és a Zöld határ tanösvény) jelzésen indulunk északi irányba, elhaladva a Baradla-barlang kijáratánál (Csipketerem). Néhány km múlva elérjük az országhatárt. Itt megtekinthetjük az egykori őrbódékra hasonlító úgynevezett "fakabátokat". Innen mintegy 2 km sétával eljutunk Kecsőig, ahol északnak fordulva felgyaloglunk Szádvárborsára. Útközben elhaladunk a Feneketlen Lednice barlang mellett, aminek a bejáratát - ha időnk engedi - kis kitérővel meg tudunk nézni. Szádvárborsát észak-nyugati irányban hagyjuk el, majd a Szárvárborsai-nyeregnél délre fordulva visszatérünk Kecsőre. Innen a már megismert úton jövünk vissza Magyarországra. A határátkelőtől időnk (és kedvünk) függvényében vagy az Aggtelek autóbusz-váróteremhez, vagy Aggtelek Vörös-tóhoz megyünk.

Találkozó: A Miskolctapolcai végállomásnál 08:15-kor. Természetesen indulás előtt a 20-as buszt bevárjuk.
A Gyalogtúra útvonala: Miskolctapolca → Szentkereszt-hegy → Juhdöglő völgy → Leányvár → Cseh-völgy → Homokkő forrás → Kékmező → Vörös-kő → Nagy-Száraz-völgy → Miskolctapolca
Érkezés: 17 óráig visszaérünk Miskolctapolcára.
Leírás:

A túra első állomásaként Leányvárat tekintjük meg, amely egy mára már elpusztult földhalomvár. Mivel a várat oklevelek nem említik, így nehéz pontosan megállapítani a korát. A vár után megtekintünk egy többszázéves tölgyfát, majd a Cseh bérc alatt húzódó völgyet, mely helyet ad a Homokkő forrásnak. A forrás vonzáskörzetében több idősebb tölgyfa is található, de egy még a többitől is sokkal korosabb. Utunk ezután Kékmezőre fog vezetni, ahol egy kis pihenőt fogunk tartani. Visszafelé elhaladunk majd Kis-Kőmázsa és Nagy-Kőmázsa mellett. Vörös-kő feketefenyvesekkel tarkított erdejéből leereszkedünk a Nagy-száraz-völgybe. Végül Miskolctapolcára fogunk megérkezni.

Az útvonal egyik része jelölt-, míg egy kisebbik része jelöletlen turistautakat fog érinteni. Átlagos kondícióval is könnyen teljesíthető.

A túra során kb. 16 km-t fogunk megtenni, a szintemelkedés várhatóan 375 m lesz. Egyéni szükséglethez mérten hideg élelmet (szendvicseket), elegendő folyadékot mindenki hozzon magával. Az időjárásnak megfelelő öltözetet se felejtsük el.

Utunk közben a túravezető ismertetni fogja a helyszínekkel kapcsolatos információkat, érdekességeket.

Megjegyzés: Amennyiben a túrát megelőző hetek időjárása kedvező, akkor utunk során több gombafajjal is találkozhatunk, melyeket a túravezető segítségével megpróbálunk beazonosítani.

 

Egy októberben készült fotó Kékmező egy részéről:

Találkozó: 1. A várható időjárás miatt az eredeti túratervhez képest megváltozott a túrakiírás (lásd alább). (Az indulási hely és időpont nem változott.)
2. A belvárosi rendezvény miatt a hétvégére változás van a városi közlekedésben, például a Malomszög utca és a Tiszai pályaudvar között az 1-es villamos helyett villamospótló busz közlekedik, kicsit más útvonalon. Részletek:
https://mvkzrt.hu/aktualis/valtozik-kozlekedes-miskolci-piknik-idejen
3. A Búza térnél az aluljáró egyik ágát éppen felújítják. Ha arra jönnél, akkor számolj rá még pár percet, mert lehet, hogy kerülnöd kell, valamelyik felszíni gyalogátkelőhely felé! (Friss, pénteki fotók láthatók a túraleírás végén.)
https://miskolc.hu/aktualis/megkezdodik-a-buza-teri-aluljaro-lepcsoinek-a-felujitasa
___

Búza tér, 7:50-es kisgyőri busz Kisgyőrig (a teljes árú jegy 550 Ft;
a tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni [lent, a Pennyvel szembeni megállónál], menetrend szerint :57-kor, onnan csak 500 Ft).
A menetidő kb. egy óra, és leszállás után 10-20 perc alatt érünk ki a faluból.
A Gyalogtúra útvonala: Kisgyőr → Kékmező → Homokkő-forrás → Hármas-határ → Miskolctapolca
Érkezés: Dél körül, buszmegállóhoz.

[Ha az eredetileg tervezett útvonalon mennénk, akkor: Latorpusztától, páros óra 05 perckor lenne busz, „Bükkábrány, bolt” megállóig a teljes árú jegy 450 Ft. Ott át kell menni a zebrán a 3-as úton, a „Thermoplasztika” buszmegállóhoz (ez 1-2 perc); erre menetrend szerint 8 perc van, óra:31 körül érkezik Miskolcra tartó busz, és háromnegyed óra alatt ér a Búza térre (650 Ft).]

Ha Miskolctapolcát vesszük célba, akkor a barlangfürdőnél vagy a strandnál lesz a vége.
Leírás:

* A várható időjárást figyelembe véve egyelőre megtartunk egy „könnyű” (3 pontos) túrát, az eredeti indulási paraméterekkel. Szalonnasütés ezen a napon (szept. 23.) nem lesz. Eső lesz, de az még nem akadálya egy gyalogtúrának. (A Búza téren a busz indulási helyétől ötven méterre lévő kertészáruház 7:30-kor nyit; ott is lehet találni esőköpenyt.) Alkalmas lábbelit kell viselni; biztosan nedves lesz. Ha nincs komoly fennakadás és lassító körülmény, akkor dél körül érünk a „könnyű” túra végére. A met.hu a zivatart (villámlások, esetleg felhőszakadás) Miskolc környékére későbbi, délutáni órákra jelzi. A folytatásra (a hosszabbik távra, Kácsig) kevés esély látszik, ezért merült fel, hogy most inkább Miskolctapolca felé vegyük az irányt, úgy visszafelé kevesebbet kell utazni. Ha nem lesz most 6 pontos táv, akkor október 1.-re vagy 15.-re (vasárnap) várható egy póttúra, az eredetihez hasonló (latori-kácsi) útvonaltervvel.


Előre jelentkezni nem feltétlenül szükséges, de
a Sportirodán jobban szeretik, ha a hallgatók eleve szerepelnek az elektronikus névsorban.
___

[Az eredetileg tervezett könnyű útvonal ez lett volna: Kisgyőr → Szent Korona kilátó → Kiskút elágazás → Bekénypuszta → Latorpuszta, buszforduló. (10 km, 230 m szintemelkedés.) Folytatása a közepes nehézséghez: → Töviskes → Ortás → Kács.]

A változás szerinti, új útvonal: 
Kisgyőr → Kékmező, elágazás → Homokkő-forrás → Hármas-határ → Miskolctapolca.
(10 km, kb. 200 m szintemelkedés.)
___

Van egy-két rövidebb sáros-pocsolyás szakasz az elején és a végén, de az épülgető kerékpárút jóvoltából az útvonal nagy része itt már sármentes. Túrabakancsban ajánlatos jönni, esőköpenyt bekészítve.

Ha a Búza térre az aluljáró felől jönnél, erre lehet számítani: 


Találkozó: 08:20 Miskolc, Tiszai Pályaudvar, a Füzesabonyba induló személyvonat peronja

8:33 személyvonat indul Miskolcról -> 9:22 érkezés Füzesabonyba
9:27 Agria IR indul Füzesabonyból -> 10:04 érkezés Hatvanba
10:12 személyvonat indul Hatvanból -> 10:37 érkezés Szurdokpüspökibe
A Gyalogtúra útvonala: Szurdokpüspöki → Szent Kereszt kút → Remete-barlang → Horka-tető → Nagy-hársas → Muzsla → Ólom-tető nyerge → Nyikom nyereg → Nyikom → Gortva-Jójárt-kilátó → Görbe-bérc → Pásztó
Érkezés: 17:07 személyvonat indul Pásztóról -> 17:44 érkezés Hatvanba
18:10 Tokaj IC indul Hatvanból -> 19:25 érkezés Miskolcra
Leírás:

Szurdokpüspökin áthaladva - ha a csapatot érdekli - az első állomásunk a Szent Kereszt kút és mellette a Remete-barlang (ez opcionális, +1 km-t jelent, a csapat eldönti, hogy bevállaljuk-e). Az utunkat a Diós-patak völgyében folytatjuk, majd a Muzsla 805 m-es csúcsáig szinte folyamatosan fölfele haladunk. A nehézségekért csodálatos kilátás kárpótol minket. Északi irányban haladve elérjük a Nyikom csúcsát, ahol épült a Gortva-Jójárt-kilátó (az épületről fotók és információk itt https://www.facebook.com/gortvabirtok).
A kilátó érdekessége, hogy a környező erdők tulajdonosa építette, a belsejét pedig Szent Borbála életét bemutató mennyezetfreskók díszítik. Innen a Nyikom siklóernyős starthely érintésével ereszkedünk le Pásztóra.


A Mátra nyugati gerince Pásztóról fényképezve

Találkozó: Október 1. (vasárnap), Búza tér, 8:30-as(!) kisgyőri busz Kisgyőrig (a teljes árú jegy 550 Ft;
a tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni [lent, a Pennyvel szembeni megállónál], menetrend szerint :38-kor, onnan csak 500 Ft). A menetidő kb. egy óra, és leszállás után az első megállási hely (a kilátó) távolsága még kb. 20-25 perc séta.
___

A REGGELI KÖZLEKEDÉSHEZ:

1. Vasárnap villamos helyett „reggel 7 és délután 3 óra között
a Tiszai pályaudvar és a Malomszög utca között
villamospótló autóbuszok közlekednek”, kicsit más útvonalon.
https://mvkzrt.hu/aktualis/vasarnap-regisegvasar-miatt-valtozik-villamoskozlekedes

2. A Búza térnél az aluljáró egyik ágát éppen felújítják. Ha arra jönnél, akkor
számolj rá még pár percet, mert lehet, hogy kerülnöd kell,
pl. a Miskolc Plazánál vagy a Zsolcai kapunál lévő zebrát igénybe véve.
https://mvkzrt.hu/aktualis/lezarjak-buza-teri-aluljarot-az-mvk-palyaudvar-felol
A Gyalogtúra útvonala: Kisgyőr → Szent Korona kilátó → Kiskút elágazás → Bekénypuszta → Latorpuszta, buszforduló → Töviskes → Ortás → Kács
Érkezés: Délután.
Visszabusz:

[A] A rövidebbik táv esetén
Latorpusztától, páros óra 05 perckor, „Bükkábrány, bolt” megállóig a teljes árú jegy 450 Ft. Ott át kell menni a zebrán a 3-as főúton, a „Thermoplasztika” buszmegállóhoz (ez 1-2 perc); erre menetrend szerint 8 perc van, óra:31 körül érkezik Miskolcra tartó busz, és háromnegyed óra alatt ér a Búza térre (650 Ft). Ez már országos járat; ha esetleg nincs elég szabad ülőhely (de általában szokott lenni), Bükkábrányban még el lehet tölteni egy órát (pl. büfé-fagyizó vagy pékség-pizzázó) a következőig.

[B] A hosszabbik táv esetén
Kácstól, páratlan óra 05 perckor. (Ez esetben 9 perc van az átszállásra, de
egyébként ugyanúgy, és ugyanannyiba kerül, mint a rövidebbik távnál.)
Leírás:

* Miután múlt szombaton a várható időjárás miatt más útvonal lett, a 6 pontos táv pedig el is maradt.

Ha voltál az előző napi (szombati, Nyugat-Mátra) túrán, akkor ezt (a vasárnapit) már ne
 erőltesd! (Hosszú túranap után inkább pihenni kíván az ember.)

[A, rövidebbik táv]
Kisgyőr  Szent Korona kilátó  Kiskút elágazás  Bekénypuszta  Latorpuszta, buszforduló.
A rövid (10 km, 230 m szintemelkedés) változat Latorpusztán ér véget;
egybakancsos nehézségű, azaz 3 pontot ér.

[B, hosszabbik táv]
Kisgyőr  Szent Korona kilátó  Kiskút elágazás  Bekénypuszta  Latorpuszta, buszforduló 
Töviskes  Ortás  Kács.
A hosszabb (15,2 km, 360 m szintemelkedés) változat Kácson ér véget;
kétbakancsos nehézségű, azaz 6 pontot ér.

Tarthatunk szalonnasütést (tűzrakóhelyen), ha nincs tűzgyújtási tilalom (szeptember 24.-től visszavonták), alkalmas az időjárás, és a túravezetőn kívül legalább egy fő nyitott rá. (A többieknek ez legalább egy óra „pihenőt” jelent.) Akit érdekel, feltehetőleg hoz magának kellékeket, de a túravezetőnél is lesz még egy főre való tartalék. A szombat esti állapot szerint vasárnapra közepesen felhős, a hétköznapoknál már pár fokkal hűvösebb, de jó idő várható, délelőtt élénk, délután mérsékelt széllel.

A terep normális változatosságú, száz méter körüli emelkedés a rövidebbik távon kétszer van, a hosszabbik távhoz pedig rögtön Latorpuszta után még egyszer.

A 2. és az 5. km között némi sár garantált, azután a rövidebbik táv végéig lényegében sármentes. Túrabakancsban ajánlatos jönni. A hosszabbik távon azután ismét lesz egy pár kilométeres szakasz, ahol elő szokott fordulni magasabb fű és néhol sár vagy pocsolya. Magasabb aljnövényzetnél, például a Latort követő emelkedő után, a túrabakancs mellett kamásli (lábszárvédő) is jó szolgálatot tehet.

Előjelentkezés nem feltétlenül szükséges, de segítheti a sportirodai adminisztrációt. (Köszönjük.)
___

Illusztráció egyes helyszínekről (első 10 km) (tavaszi, nyári és késő őszi képek vegyesen):











Találkozó: Újgyőri főtér, a Vasas bal sarkánál lévő (szobros) placc
(vagyis a Maros utca mellett, a zászlók közelében), 8:25. (Tervezett indulás: 8:30.)
A Biciklitúra útvonala: Miskolc, Újgyőri főtér → Lyukóbánya → Parasznya → Sajószentpéter → Kazincbarcika alsó (vasúti megállóhely) → Múcsony → Szuhakálló → Izsófalva → Ormosbánya → Rudabánya, bányató → Szuhogy → Szendrő, vasút → Szalonna → Perkupa, vasút
Érkezés: Vasúthoz, a legrövidebb távnál dél körül, a hosszabbaknál késő délután. A célállomástól közvetlen vonat jár Miskolcra, amelyen kerékpár is szállítható.
Leírás:

Ha esetleg nem tudsz (vagy nem szeretnél) a kerékpártúrán részt venni, 
vagy nem sikerülne teljesítened (pl. komolyabb műszaki hiba miatt), 
attól még nincs veszve a hétvége: tartaléknak 
másnapra (vasárnapra) gyalogos túrateljesítési lehetőség van kilátásban.

Megteheted azt is, hogy csak a 3 pontos távot tekered végig 
(ami még nem igazán látványos, de viszonylag biztonságos), 
a bányatavat pedig másnap, a (hosszú) gyalogtúra keretében tekinted meg.

A tesipontszerzéshez csak hagyományos (kizárólag emberi erővel hajtott) kerékpár alkalmas, e-bike nem (kikapcsolt motorral sem). Trekking vagy MTB kategóriájú/jellegű az ideális, mivel terepes szakaszok (földút, makadámút) is előfordulhatnak. Nem kell újnak lennie. Viszont jobb, ha megfelelő műszaki állapotú. 

Közepes vagy kicsit lassúbb túratempóra van saccolva, ami síkon kb. tizen- vagy legfeljebb huszonvalahány km/h. Mivel a 40 km/h-t lakott területen kívül sem szükséges túllépni (lejtőn sem), fejvédő sisakot a KRESZ szerint nem kötelező viselni. (De nem is tilos.) Ha defekted vagy efféle kisebb fennakadás van, természetesen megállunk egy időre. (Meg néha egyébként is.) 
___

Megjegyzés: A túravezető nem fogja ellenőrizni, de 
ha a közúti közlekedési előírásoknak megfelelő bringát szeretnél, annak ezekkel tudsz eleget tenni (tömören): 
Jól működő kormány, mindig jól hozzáférhető kezelőszervek. Esős időben is jól fogó fék elöl és hátul. Előre fehér (vagy kadmiumsárga), hátra piros fényű lámpa vagy villogó a kerékpáron vagy rajtad. Elöl fehér, hátul piros fényvisszaverő prizma. Az első keréken kétoldali fényvisszaverő, ami vagy egy-egy db (balra, illetve jobbra néző) borostyánsárga küllőprizma, vagy fényvisszaverő körgyűrű (pl. csíkkal ellátott külső gumi) lehet. Normális csengő (nem sípoló). [a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 116. § (1) és (2) bekezdése alapján]

___

A kerékpártúra pontozásának az alapja (annak, akit érdekel)
A 2020-tól indult pontozási szisztémában kerékpártúra eddig még nem volt. 
Ennél a konkrét túránál a megállapított nehézségeket
- a gyalogtúráinknál az utóbbi években alkalmazott (túranaptár szerinti) pontértékek, valamint 
- a Magyar Természetjáró Szövetségnél alkalmazott szokásos pontozás szerinti, 

  túrakerékpározás/gyalogtúrázás pontarányok 
alapozták meg.

___

A választható távok:

[A] A legrövidebb (3 pontos) táv mindössze 28 km, kb. 170 m szintemelkedéssel. 
Miskolc, Újgyőri főtér → Lyukóbánya → Parasznya → Sajószentpéter → Kazincbarcika alsó
(Sajószentpéterig többnyire gyér forgalmú utak. 
Onnan K.barcikáig pedig már van kerékpárút, 
nem kell tehát a 26-oson az autóforgalomban tekerni.) 
Visszavonat 
Kazincbarcika alsótól: páros óra 54 perckor, menetidő: 25 perc. 
(Jegypénztár itt nincs, a kalauztól vehetsz jegyet, 
a teljes árú 550 Ft, a kerékpárjegy +235 Ft.) 

[B] A közepes (6 pontos) távhoz még: 
→ Múcsony → Szuhakálló → Izsófalva → Ormosbánya → Rudabánya, bányató → Szuhogy → Szendrő, vasút
Itt már közepes szokott lenni az autóforgalom, bár nem akkora, mint egy főúton. 
(A túrán mindenki a saját felelősségére vesz részt.)
Félpályás útlezárás és emiatt torlódás várható
a Múcsonyra vezető út egy párszáz méteres szakaszán, útépítés miatt.

Eddig összesen 59 km, szintemelkedés: 510 m. 
Visszavonat Szendrőből: páros óra 01 perckor, menetidő: 55 perc.
(Ha jegypénztár nincs, a kalauztól vehetsz jegyet, 
a teljes árú jegy 560 Ft, a kerékpárjegy +235 Ft.) 

[C] A maximális pontszám (7 pont) eléréséhez még: 
→ Szalonna → Perkupa, vasút. Ezzel össz.: 71 km, 570 m. 
Ez a szakasz (másodrendű főút) időnként forgalmasabb lehet.
Visszavonat Perkupáról: páratlan óra 36 perckor 
[azaz Szendrő előtt 25 perccel], menetidő: 80 perc. 
(Jegypénztár itt nincs, a kalauztól vehetsz jegyet, 
a teljes árú 700 Ft, a kerékpárjegy +235 Ft.) 
___

Rajt (a város elhagyása): 

Találkozó:
A kényelmesebb és biztosabb átszállás érdekében az elsődleges odautazási opció
a 6:15-ös kazincbarcikai busz, Kazincbarcika autóbuszállomásig (a teljes árú jegy 550 Ft),
ott pedig menetrend szerint 16 perc lesz az átszállásra,
a meszesi buszra (7:16), „Rudabánya, kápolna” megállóig (szintén 550 Ft),
az odaérkezés menetrend szerint 8:05.

Ha lekésnéd a fenti indulást, és/vagy vállalod a rövidebb átszállási idővel járó kockázatot, akkor a 6:45-ös kazincbarcikai busszal is jöhetsz (utolérhetsz): azzal csak a Szent Flórián térig (550 Ft) kell menni, és ott lehet átszállni (5 perc, 3-as kocsiállás, 7:26) a meszesire, amivel mi is megyünk; itt felszállva csak 500 Ft a teljes árú, „Rudabánya, kápolna” megállóig. Ebben az esetben viszont számíts arra, hogy az átszállásnál nem lesz vécélehetőség. (A Búza téren még van, tudomásom szerint 200 Ft.)
A Gyalogtúra útvonala: Rudabánya, kápolna (buszmegálló) → Rudabánya, bányató → Telekesi kápolna → Telekes-völgy → Perkupa
Érkezés: késő délután, buszhoz vagy vonathoz
(Miskolcig a teljes árú jegy vonat esetén 700 Ft, busz esetén 930 Ft,
a menetidő mindkét esetben kb. 80 perc.)
Leírás:

Az eredetileg tervezett büfézés és valószínűleg a Látványtár meglátogatása is elmarad, lásd a leírást alább aktualizálva.

Az időjárás-előrejelzés szombat délutáni állapota vasárnapra, Rudabánya környékére
már csak mérsékelt/élénk szelet jelez, erős lökéseket nem. Rétegesen érdemes öltözni.

___

Ha esetleg az előző napi, kerékpáros túra 
- nem felelt meg számodra, 
- nem teljesítetted annak hosszabbik (6 vagy 7 pontos) távját, vagy 
- félbemaradt vagy elmaradt (pl. komolyabb zivatar esetén), 
íme egy tartalék lehetőség a hétvégére, ami már gyalogtúra.

Az útvonal egy része átfedésben van az előző napi kerékpártúra hosszabbik távjával/távjaival. 
(Ezek: a rudabányai kápolna és a tó északkeleti partjánál lévő Rudapithecus-lelőhely közötti szakasz, majd a szuhogyi elágazásig tartó útszakasz, valamint a legvégén a Perkupára bevezető másfél km.)

Ha könnyű-lesétálós túrát szeretnél, akkor ez nem neked való. Ha szívesen túrázol (változatos terepen), akkor viszont megfelelő lehet. Az első kétharmadán nincs különösebb nehézség, a völgyben viszont néhol már három végtagodat is használni fogod. Városi vászoncipő nem igazán alkalmas, kifejezetten ajánlott a túrabakancs, lehetőleg vízálló, valamint hosszú szárú nadrág (inkább nem fekete). Esetleg kamásli (lábszárvédő) és túrabot (vagy helyben talált, letört faág) is jól jöhet majd a völgyhöz.

___

Az első két kilométer után a bányató déli részéhez érünk, itt van az első látnivaló (fotópont). Ezután kb. 600 m-en enyhe emelkedő következik, és kiérünk egy aszfaltúthoz. Azon kanyarog kb. 3 km-en át a turistajelzés, amelyről azonban először letérünk, egy köves út felé, amelyen (főleg jóidő esetén) lemegyünk a tó északkeleti partjáig. Ott tarthatunk egy rövid pihenőt. Azután vissza felcammogunk. A Látványtár (Rudapithecus-lelőhely) ilyenkor alapesetben zárva tart; oda csak akkor térünk ki, ha kinyitják nekünk. (Ez esetben igénybe vennénk a tárlatvezetést, ha már ott vagyunk; ez körülbelül negyed óra, és kérdezni is lehet.) A Látványtár büféjére (mivel szezonon kívül vagyunk) ezúttal nemigen érdemes számítani. Ezután még egy darabig az aszfaltúton haladunk tovább, majd további 4 km normál földutakból és/vagy gyalogösvényekből áll, ezek nagyobbrészt árnyékosak.

A Telekes-patak völgyében unatkozni nem fogsz. Hogy lesz-e most víz a mederben, azt nem tudom, de a terep jellege (pl. kövek, itt-ott párméteres emelkedők-lejtők sora, néhány kidőlt fa, növényzet) miatt ezen a néhány kilométeren lassúbb haladás várható, jó néhány patakátkeléssel (nem mély, és köveken át lehet lépdelni), ami miatt hangsúlyoztam az ajánlott felszerelést. Ebben a völgyben található az Ördöggát nevű képződmény.

A völgy utolsó 2,5 km-én már nincs turistajelzés, néhány pocsolya és magas fű viszont lehet; ezután pedig kb. 1,5 km-en aszfaltút vezet be a célhoz.

Illusztráció az útvonal jellegéről (őszi és tavaszi képek vegyesen):

Találkozó: Búza tér (autóbuszállomás), 9-es kocsiállás, 8:50-es egri busz (1383/1 járatszám), Hollóstetőig.
(A menetidő menetrend szerint 36 perc, a teljes árú jegy 550 Ft.)
___
A Búza térnél az aluljáró egyik ágát éppen felújítják. Ha arra jönnél, akkor
számolj rá még pár percet, mert lehet, hogy kerülnöd kell,
pl. a Miskolc Plazánál vagy a Zsolcai kapunál lévő zebrát igénybe véve.
https://mvkzrt.hu/aktualis/lezarjak-buza-teri-aluljarot-az-mvk-palyaudvar-felol
A Gyalogtúra útvonala: Hollóstető → Bodzás-rét → Holló-rét → Bükkszentkereszt, Kis-Hollós → Kis-dél kilátó → Fehér-kő-lápa → Gulicska → Majális park buszforduló
Érkezés:
az egybakancsos távnál dél körül (Bükkszentkereszt), és
a 12:28-as busz valószínűleg elérhető;

a kétbakancsosnál 15-16 óra körül (Majális park buszforduló),
1-es, 5-ös vagy 15-ös buszhoz
Leírás:

Az eredeti túravezető (Barczi Dóra) sajnos lesérült, de 
másik túravezetővel meg lesz tartva a túra. 

* Bükkszentkeresztnél (azaz félúton 
8,3 km, 150 m szintemelkedés)
abbahagyható, az így teljesített táv egybakancsos (3 pontos) nehézségű. 
Onnan 12:28-kor és 14:28-kor van busz Miskolcra, a menetideje 
a Búza térig kb. háromnegyed óra, a teljes árú jegy 550 Ft. 

Ha tesis hallgató vagy, akkor 
- segítheti a sportirodai adminisztrációt az, hogyha 
  előre feljelentkezel az appban, és 
- könnyebbség a félév további részében az, hogyha
  már nálad van a tesialkalom-gyűjtőkártyád. 
  (A Sportközpont 3. irodájában kérhető.)

___

Az útvonal első, egybakancsos 8,3 km-e még nagyrészt sármentes, 
a további része csapadéktól függően lehet kicsit sárosabb-nyirkosabb.

Találkozó: 8:45-ig Búza-tér autóbusz állomáson, 8:50-kor indul a busz Répáshutára
A Gyalogtúra útvonala: Répáshuta → Bánya-hegy → Három-kő → Nagymező → Csipkéskút → Vadász-völgy → Ómassa
Érkezés: 15-16 óra körül Ómassára
Leírás:

Túravezető elérhetősége: 20/401-1051, mustar@uni-miskolc.hu

Találkozó: 06:28 Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben) 06:39-kor induló 5412-es vonattal megyünk Putnok, vasútállomásig, 07:25-re érkezünk meg (Ózd felé közlekedik a vonat)
A Gyalogtúra útvonala: Putnok → Hegyes-tető (kilátó) → Putnoki-bérc → Éger láp → Lehóczki pihenő → Putnoki földvár (opcionális) → Sajógalgóc
Érkezés: 15:00 körül Sajógalgóc, temető nevű buszmegállóba

Visszaút:
"A" terv: 16:15-kor Sajógalgóc, temető megállóból induló busszal Vadna, községházáig (16:21-re), 16:41-kor induló busszal Vadna, községházától Miskolc, autóbusz-állomásra érkezés 17:25-re (1 átszállás Vadna, községháza megállóhelyen)
"B" terv: 17:08-kor Sajógalgóci elágazás megállóból induló busszal Miskolc, autóbusz-állomásra érkezés 17:55-re (átszállás nélkül, de plusz 1 óra, kb. 2,5 km gyaloglás a faluból az elágazásig)
"C" terv: 21:03-kor Sajógalgóc, temető megállóból induló busszal Berente, PVC gyár bejárati útig (21:27-re), 21:54-kor induló busszal Berente, PVC gyár bejárati úttól Miskolc, autóbusz-állomásra érkezés 22:27-re (1 átszállás Berente, PVC gyár bejárati út megállóhelyen)
Leírás:

A túra vegyes minőségű jelzetlen erdészeti utakon halad, a közlekedés problémát nem okozhat senkinek, de a végén érhetnek meglepetések. A Hegyes-tetői kilátóba lesz egy kitartó emelkedőnk, illetve ha valaki be akarja venni a putnoki földvárat, annak meredek terepre kell készülnie.

A túra során ezentúl érintünk több kilátópontot, egy éger lápot és a Lehóczki pihenőt. Az utóbbinál tartanánk egy hosszabb pihenőt.

Az út során vízvételi lehetőséggel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 2-3 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezők részére a parkolás a kezdő, vagy a végponton ajánlott, ám a kettő közötti közlekedést egyedül kell megoldani.

Lehetőleg el kellene érnünk az "A" tervet visszafelé.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/map-september-4-2023-62dad6e

A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

Találkozó: Miskolc, Tiszai Pályaudvar, 08:20, a Budapest Keleti pályaudvarra induló Tokaj IC vonat peronján (nagy valószínűséggel a 3. vágányról indul)

08:30 Miskolcról Tokaj IC indul->09:04 Füzesabony érkezés (helyjegyet az országbérleteseknek is kell venni)
09:15 Füzesabonyból autóbusz indul->09:38 Demjén központ
A Gyalogtúra útvonala: Demjén → Pálos remetelak → Bányaél (kaptárkövek) → Nagyeresztvényi riolittufa bánya → Demjéni olajmező → Egerszalók, Sódomb → Egerszalók, kaptárkövek → Betyárbújó → Betyárbújó 2 → Barlanglakás
Érkezés: Egerszalók központba kb. 15-16 óra körül érkezünk, innen átlagosan félóránként mennek buszok Eger vagy Füzesabony felé. A jellemző teljes menetidő Miskolcra (átszállással) 1:50 és 2:10 között alakul. Várhatóan 17:00-18:30 között érünk Miskolcra.
Leírás:

A túránk során a Demjén környékén nagy múlttal rendelkező kőfaragás, kőbányászat emlékeit és egy jelenleg is működő kőbányát tekintünk meg. Átmegyünk a demjéni olajmezőn is.
Első állomásunk a Demjén nyugati részén található Pálos remetelak lesz. Innen visszamegyünk a faluba, majd a Szépasszony-völgyből felmászunk a Bányaélre, ahonan szép kilátás nyílik a falura. Ezt követően elmegyünk az egykori érseki kőbányákhoz, ahol jelenleg via ferrata pályák találhatók. Innen továbbhaladva egy működő kőbánya mellett megyünk el. A túránk következő állomása az 1953-ban feltárt demjéni olajmező. Itt rengeteg olajkutat tekinthetünk meg. A szakemberek a hatvanas években kőolaj mellett termálvizet is találtak. Ennek eredményeként jöttek létre Egerszalókon és Demjénben a termálfürdők, és alakult ki az egerszalóki Sódombnak nevezett képződmény, ami valójában mésztufakúp. Az egerszalóki fürdőtől északra telálhetó sziklákon további kaptárkövek, valamint egy kőhodály is található. Egerszalók belső részén van a Betyárbújó és a Betyárbújó 2. A túránk utolsó állomásaként megnézzük a barlanklakást, majd besétálunk a falu központjába.


Egykori kőbánya, ma via ferrata (2022. december)


Sódomb a termálfürdővel, Egerszalók (2023. május)

Találkozó: A Búza térről 6:40-kor Répáshutára induló buszon, amely a Felső Majláthról (kb.) 7:03-kor indul.
A túravezető a Felső-Majlátra az 53-as autóbusszal utazik, amely menetrend szerint 6:25-kor (esetleg pár perccel korábban!) áll meg az Egyetem megállóban.
A Gyalogtúra útvonala: Répáshuta → Bánya-hegy → Imó-kő-forrás → Imó-kő → Vöröskő-forrás → Felsőtárkány
Érkezés: Felsőtárkányról három busz jöhet szóba, 15:59, 16:38 és 17:38, érkezés Miskolcra rendre 18:15, 19:15 és 20:18. Az elsőt fogjuk megcélozni.
Leírás:

A rendkívül csapadékos időjárás miatt az Imó- és/vagy a Vörös-kő forrást fogjuk meglátogatni. 
A túra 18-án szombaton lesz megtartva.
Erős szél és természetesen némi sár várható.
A forrásokból elvileg lehet inni, de érdemes legalább 1 liter meleg folyadékot, pl. teát hozni az ennivaló mellett.

Találkozó: Ómassán, a buszfordulóban 14:35-kor
A Gyalogtúra útvonala: Ómassa → Sebes-vízi forrásbarlang → Bolhás → Jávorkút → Kecskeláb-rét → Nagy-mező → Csipkéskút → Vadász-völgy → Ómassa
Érkezés: 21 óra körül a kiindulóponton
Leírás:

Újabb esti túra a Bükk-fennsíkon. Lámpára, magabiztosságra a sötét, erdei terepen ezúttal is szükség lesz, nem kezdőknek való! Sárral és akár esővel is lehet hogy számolni kell.

A kirándulás napján késés esetén a túravezetőt el lehet érni a +36 70 261 4371 telefonszámon, nehogy elinduljunk valaki nélkül.

Találkozó: A Búza térről 8:55-kor Bánkútra induló volánbusszal megyünk Bánkútig, így minden túrázó a számára legalkalmasabb megállóhelyen szálljon fel. "Hivatalos találkozó" Bánkúton 9:55-kor.
A Gyalogtúra útvonala: Bánkút → Bánkút, Petőfi-kilátó → Faktor-rét → Hármas-kút → Olaszkapu → Őserdő → Tar-kő → Bánya-hegy → Répáshuta
Érkezés: 17:03-kor indul busz Répáshutáról Miskolcra, ami 18:10-re ér a Búza térre. Amennyiben gyorsabbak vagyunk, úgy az előző, 16:03-as buszt is elérhetjük.
Leírás:

Az időjárási helyzettől függően (12.01-i előrejelzés szombatra: délelőtt felhős, délután  eső/hó előfordulhat, -1°C és +3°C körüli hőfok) a túra útvonala módosulhat, így minden érdeklődő figyelje a túrakiírást még akár szombaton korán reggel is! A bánkúti busz valószínűleg fog közlekedni, viszont sokan lehetnek majd rajta! FONTOS: csak egyes megállóhelyeken áll meg a busz, így nem lehet rá minden volán megállóban felszállni!!! /lásd: menetrendek.hu/ Mivel a fennsíkon 20 cm-től több hó is lehet szombaton, s az a hőfoktól függően vizes hó is lehet, így CSAK tapasztalt túrázók jöjjenek, s ők is megfelelő felszereléssel (bakancs, kamásli, réteges öltözet, váltózokni, meleg ital termoszban, fejlámpa (vagy egyéb lámpa) stb.). A magas hóban valószínűleg nehéz lesz majd közlekedni, ami miatt megfelelő erőnlét szükséges.

Találkozó: FIGYELEM!!! A túravezető Szerencs, vasútállomáson csatlakozik!!!

Miskolc, Tiszai pályaudvar (jegyeket váltsuk meg időben),
06:30-kor induló Tokaj IC-vel Szerencs, vasútállomásig itt csatlakozik a túravezető,
továbbutazunk a 07:04-kor induló 5222-es számú vonattal Erdőbénye, vasúti megállóhely-ig,
onnan a 07:40-kor induló busszal megyünk Baskó, községháza megállóig,
08:12-re érkezünk meg

FIGYELEM!!! A túravezető Szerencs, vasútállomáson csatlakozik!!!
A Gyalogtúra útvonala: Baskó → Baskói kilátó helye → Szabó János emlékmű → Iván-kő → Erdőbénye
Érkezés: 16:00 körül Erdőbénye, Mátyás király utca nevű buszmegállóba

Visszaút:
17:00-kor Erdőbénye, Mátyás király utca megállóból induló busszal Erdőbénye, vasúti megállóhelyig, továbbutazunk a 17:34-kor induló 5223-as vonattal Szerencs, vasútállomásig,
átszállunk a 18:02-kor induló Tokaj IC-re,
érkezés 18:27-re
Leírás:

A túra vegyes minőségű jelzetlen erdészeti utakon és ösvényeken halad, a közlekedés problémát nem okozhat senkinek, de lehetnek köves terepek. Bakancs ajánlott. Az időjárás kiszámíthatatlansága miatt pedig réteges öltözet és vízhatlan poncho ajánlott, hogy legyen kéznél.

A túra során fel szeretnénk keresni a Szenteltkövet és a nemrégiben mellé épített pihenőt.
Meglátogatunk egy vadászházat és több sziklaformációt is. Ha a terep megfelelő lesz, akár az Iván-kői barlangot is megpróbáljuk majd felkutatni.

Az út során vízvételi lehetőséggel nem lehet számolni, ezért egyéni igényektől függően legalább 1,5-2,5 liter folyadékról (elsősorban víz) mindenki gondoskodjon magának.

Költségek tekintetében az oda és vissza út tömegközlekedésének költségével kell számolni.

Az autóval érkezők részére a parkolás a kezdő, vagy a végponton ajánlott, ám a kettő közötti közlekedést egyedül kell megoldani.

A túravezető a résztvevők erőnlététől és az időtől függően változtathat az útvonalon.

A túra útvonala: https://www.alltrails.com/explore/map/map-september-19-2023-bc1ad6e

A túravezető elérhetőségei: +36304961328, korozsjozsef092@freemail.hu

Találkozó: Búza tér, 7:50-es kisgyőri busz, amellyel Mocsolyásig utazunk (végállomás, a teljes árú jegy 600 Ft).
Menetrend szerint 7 perccel később a tapolcai elágazásnál is fel lehet szállni, a lenti (Pennyvel szembeni) megállónál (onnan csak 550 Ft).
A menetidő kb. 66 perc, és a leszállás után 10 perc séta elteltével esedékes az első „pihenés” (szerelvényigazítás).
A Gyalogtúra útvonala: Mocsolyás → Tarizsa-völgy → Kisrét → Kács
Érkezés: A rövidebbik (3 pontos) táv esetén a 11:55-ös buszhoz; a várható érkezése Miskolcra a tapolcai elágazáshoz 12:57, a Búza térre 13:05, a teljes árú jegy 840 Ft.
A hosszabbik (7 pontos) táv esetén délután, várhatóan még világosban érünk a túra végére, de Miskolcra már sötétben, 16:15-16:30 körül; a teljes árú jegy valószínűleg 400 + 650 Ft vagy 550 + 840 Ft.
Leírás:

* Ha lesz érdeklődő a találkozási helyszínen, akkor meg lesz tartva (előjelentkezéstől függetlenül, de tesis hallgatóként megkönnyítheti a zökkenőmentes adminisztrációt az, hogyha előre feljelentkezel az appban).
___

Ez a túra elsősorban azoknak szól, akiknek még mindig hiányzik néhány tesipont a félévük teljesítéséhez;
de más is jöhet. 

A rövidebbik (3 pontos) táv a 2023. március 4-ei túra rövidebbik távjának (7 km, 130 m szintemelkedéssel) az útvonalát ismétli meg, télibb körülmények között. Ha nincs jelentős fennakadás vagy lassítóhatás, akkor Kácson ezúttal is bőven elérhető az a busz, amellyel délután 1-re Miskolcra érhetsz.

A hosszabbik (7 pontos) táv pedig annak valamilyen folytatásával jön létre, délutáni érkezéssel. 6 pontos túrákra jellemző táv (összesen 14-17 km, 260-330 m szintemelkedéssel), csak a téli (lassító-nehezítő) körülmények miatt ér 7 pontot. 
A hosszabbik táv útvonalának a második fele: Kácsról valamelyik közeli településre megyünk tovább, ami lehet (a résztvevők igényei alapján eldöntve) elsődlegesen Tibolddaróc, esetleg Cserépfalu, Cserépváralja (csúszós talaj esetén kevésbé), illetve Latorpuszta is megcélozható, ahonnan az érkezési időtől függően megtoldhatjuk Mocsolyásig (közvetlen buszhoz, ami viszont ritkábban jár).

Az aktuális kiírásokat tartalmazó, 
https://tura.uni-miskolc.hu/naptar 
oldalhoz némelyik böngészőalkalmazás esetén a http:// is beírandó 
(s nélkül, mert https-sel az Informatikai Központ oldala nyílik meg).


Az egy héttel korábbi előrejelzés szerint fagypont körüli hőmérséklet, tehát vagy hó (esetleg néhol jég vagy latyak), vagy sár várható. Két kisebb patakátlépés is lesz, de ezek legutóbb nem okoztak gondot. Bakancs mindenképpen ajánlott, kamásli is jól jöhet; továbbá (a visszautazáshoz) váltózokni, esetleg váltócipő.

Jelmagyarázat

Könnyű túra: könnyen járható utakon, ösvényeken tett kirándulás kis szintemelkedéssel. Viszonylag rövid és több pihenőpontot tartalmaz. Olyanoknak is javasolt, akik teljesen kezdők és egyáltalán nem sportolnak.
Közepes túra: 3-6 óra gyaloglás erdei utakon, sziklás ösvényeken. Az átlagos kondícióban lévők is könnyen teljesíthetik, de a végére már kellemesen elfáradnak. A túráink többsége ilyen.
Nehéz túra: egész napos, hosszabb túrák, sok szintemelkedéssel, lehetnek benne jelzetlen, vagy nehezen járható szakaszok. Fontos a jó erőnlét, jól bejáratott bakancs, néha a szédülésmentesség. Előfordulhat, hogy egy kicsit sietni kell amiatt, hogy elérjük az utolsó buszt vagy vonatot. De ezek a túrák sem okozhatnak gondot azok számára, akik rendszeresen túráznak, hiszen a komoly teljesítménytúrákhoz képest még ezek is könnyűnek mondhatók.
Aki szeretne valamit tenni az erdőért, annak az alábbi facebook csoportot ajánljuk figyelmébe, ahol a Bükktakarításokról kaphat információkat: https://www.facebook.com/groups/700128057153484/